Rachcinek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rachcinek
Państwo  Polska
Województwo kujawsko-pomorskie
Powiat lipnowski
Gmina Bobrowniki
Strefa numeracyjna (+48) 54
Tablice rejestracyjne CLI
SIMC 0858600
Położenie na mapie gminy Bobrowniki
Mapa lokalizacyjna gminy Bobrowniki
Rachcinek
Rachcinek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rachcinek
Rachcinek
Ziemia 52°43′58,90″N 19°01′07,08″E/52,733028 19,018633

Rachcinek – część wsi Rachcin w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie lipnowskim, w gminie Bobrowniki przy drodze powiatowej łączącej Bobrowniki z Włocławkiem.

Nazwa Rachcinek pojawia się po raz pierwszy w XX w. Z całą pewnością znana była w okresie powojennym. Według "Wykazu podziału gminy Szpetal na obwody i rejony spisowe" z 1950 r. gromada Rachcin obejmowała: Rachcin wieś, Rachcinek kol, Okrągła, Działy kol. W źródłach kościelnych zapis "Rachcinek" pojawia się po raz pierwszy na kartach Rocznika Diecezji Włocławskiej z 1958 r. i nie występuje w kolejnych "Rocznikach". Dopiero w 2000 r. wraca na karty tej kościelnej publikacji z dodatkową informacją, że znajduje się tu kapliczka przydrożna.

Grunty miejscowości Rachcinek przypisane są do wsi Rachcin podobnie jak numery domów.

W miejscowości murowana z cegły klinkierowej kapliczka przydrożna z napisem: MARYJO / KRÓLOWO RODZIN / MÓDL SIĘ ZA NAMI / RACHCINEK 2013. Pierwsza kapliczka w formie drewnianej skrzynki została zniszczona przez Niemców - hitlerowców. Na jej miejscu w okresie PRL zbudowano murowaną kapliczkę przydrożną z nową figurką Matki Bożej. W 2013 r. kapliczkę rozebrano stawiając obecną. Figurkę przedstawiającą NMP oddano do renowacji. 14 czerwca 2014 r. nową kapliczkę przy udziale mieszkańców i pocztu sztandarowego OSP Rachcin poświęcił Dziekan Szpetalski ks. Henryk Wysocki - Proboszcz parafii w Chełmicy.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa włocławskiego.