Rachmistrz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rachmistrz – osoba zawodowo zajmująca się liczeniem (głównie przeliczaniem ksiąg przychodów i rozchodów). Dawniej rachmistrz zatrudniony był w każdym większym przedsiębiorstwie. Obecnie podobną funkcję (z nieco szerszym zakresem obowiązków) pełni księgowy.

2. Wojsko – żołnierz w artylerii zajmujący się określaniem danych do prowadzenia ognia.

3. Rachmistrz spisowy – osoba, która zbiera w trakcie spisów statystycznych dane w drodze bezpośredniego wywiadu z badanym (zarówno w badaniu reprezentacyjnym jak i w badaniu pełnym). Rachmistrzowie spisowi powoływani są przez dyrektora urzędu statystycznego, na wniosek gminnego komisarza spisowego (wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta).

Kandydatem na rachmistrza spisowego może być osoba: pełnoletnia, posiadająca co najmniej wykształcenie średnie, korzystająca z pełni praw publicznych[1]. Rachmistrz spisowy obowiązany jest do zachowania tajemnicy statystycznej, co potwierdza złożeniem przyrzeczenia o ustawowo określonej treści.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ustawa z dnia 4 marca 2010 o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011. (Dz.U. z 2010 r. nr 47, poz. 277)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]