Przejdź do zawartości

Rachunek oszczędnościowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rachunek oszczędnościowy, konto oszczędnościowe – rodzaj rachunku bankowego przeznaczonego dla osób fizycznych. Rachunek oszczędnościowy ułatwia gromadzenie oszczędności – zazwyczaj środki zgromadzone na rachunku są wyżej oprocentowane niż na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych. Mimo że rachunek oszczędnościowy jest podobnie jak ROR rachunkiem a vista (wpłaty w dowolnym momencie i wypłata środków na każde żądanie), to w praktyce banki poprzez stosowane systemy opłat i prowizji mogą tę dostępność zmniejszać (np. pierwsza wypłata w miesiącu jest bezpłatna, ale od kolejnych pobierana prowizja, która ma zniechęcać właścicieli do zbyt częstych wypłat i traktowania rachunku jak rachunku rozliczeniowego).

Rachunek oszczędnościowy jest prowadzony przez bank na podstawie umowy o prowadzenie rachunku.

Z rachunku oszczędnościowego można korzystać zarówno w połączeniu z kontem osobistym, jak i oddzielnie, bez rachunku ror. Zazwyczaj klienci mogą liczyć na bardziej atrakcyjne oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym, jeżeli decydują się otworzyć takie konto w połączeniu z rachunkiem osobistym[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Konto oszczędnościowe bez konta osobistego [online], RankingKont.pl, 26 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-26] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M. Kachniewski, B. Majewski, P. Wasilewski, Rynek kapitałowy i giełda papierów wartościowych, Warszawa, Ferk 2008, ISBN 83-922607-9-1
  • Finanse osobiste, E. Bogacka-Kisiel (red.), PWN, Warszawa 2012, ISBN 978-83-01-16974-9