Racibórz Dolny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na budynku w Ligocie Tworkowskiej pokazano, gdzie będzie sięgać powierzchnia wody

Racibórz Dolny – planowany zbiornik przeciwpowodziowy w dolinie Odry o powierzchni 2626 ha i pojemności 170 milionów metrów sześciennych w etapie II i 320 milionów metrów sześciennych (w tym 150 mln m³ pojemności użytkowej i 170 mln m³ pojemności powodziowej) w III etapie. Inwestycja ma być gotowa w 2017[1].

Kompleks będzie zlokalizowany w województwie śląskim na terenie dwóch powiatów – raciborskiego (gminy Krzyżanowice i Kornowac) i wodzisławskiego (gminy Lubomia i Gorzyce) oraz częściowo na terenie miasta Racibórz gdzie będzie zlokalizowana zapora czołowa i główne budowle hydrotechniczne. Największa część zbiornika (2/3) zlokalizowana będzie na terenie powiatu wodzisławskiego.

Dwie wsie – Nieboczowy i Ligota Tworkowska, które leżą na terenie przyszłego zbiornika zostaną zlikwidowane.

Zbiornik powstaje w ramach Programu dla Odry 2006 jako element systemu biernego i czynnego zabezpieczenia przeciwpowodziowego[2] a jego budowa stanowi drugi etap inwestycji (pierwszym etapem już zrealizowanym jest Polder Buków a realizacja trzeciego etapu – przekształcenie zbiornika Racibórz Dolny z suchego w wielofunkcyjny – rozpocznie się 40 do 50 lat po ukończeniu eksploatacji żwirów zalegających nieckę zbiornika). Zbiornik będzie mógł przyjąć 170 milionów metrów sześciennych wody a jego zasięg oddziaływania ochronnego wraz z Polderem Buków sięgać do Wrocławia. Możliwości zbiornika pozwolą zredukować falę powodziową[3]:

  • przy dysponowaniu 48 godzinną prognozą dopływu do zbiornika z wielkości 3120 m³/s do wielkości 1538 m³/s
  • przy dysponowaniu 24 godzinną prognozą dopływu do zbiornika z wielkości 3120 m³/s do wielkości 1800 m³/s

Przypisy

  1. http://m.katowice.gazeta.pl/katowice/1,106509,15507078,Na_budowe_zbiornika_Raciborz_Dolny_trzeba_dostarczyc.html.
  2. Dz.U.2001.98.1067 art. 2.
  3. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach – System ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Górnej i Środkowej Odry – Zbiornik Racibórz Opis projektu.