Rada Jedi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rada Jedi to instytucja z uniwersum Gwiezdnych wojen. Organizacja ta, zwana też Najwyższą Radą Jedi, stanowiła za czasów Starej Republiki grupę dwunastu mądrych i potężnych Mistrzów Jedi, wybranych, by przewodzić Zakonowi Jedi oraz doradzać Kanclerzom Republiki Galaktycznej.

Radami Jedi zwano także ciała zarządzające poszczególnymi akademiami czy miejscami szkolenia Rycerzy - jak na przykład Enklawa Jedi na Dantooine w czasach przedstawionych w grze Star Wars: Knights of the Old Republic.

Jedyne znane osoby, które nie były Mistrzami Jedi w trakcie wyboru do Rady, to Ki-Adi-Mundi (który potem został Mistrzem) i Anakin Skywalker, przydzielony jako obserwator z ramienia Wielkiego Kanclerza Palpatine’a.

Skład Rady w poszczególnych epokach[edytuj | edytuj kod]

Okres wojen mandaloriańskich[edytuj | edytuj kod]

Do znanych członków Rady w tym okresie należą:

Przed Mrocznym widmem[edytuj | edytuj kod]

W czasach Mrocznego widma[edytuj | edytuj kod]

Atak klonów[edytuj | edytuj kod]

Wojny klonów i Zemsta Sithów[edytuj | edytuj kod]

Ta dwunastka Najwyższej Rady Jedi była ostatnią za czasów Starej Republiki. Kit Fisto, Agen Kolar, Saesee Tiin i Mace Windu zginęli w czasie walki z Kanclerzem Palpatine'm. Anakin Skywalker przeszedł na ciemną stronę Mocy, przybrał imię Darth Vader i zaatakował Świątynię Jedi. Ki-Adi-Mundi, Stass Allie i Plo Koon zginęli zabici przez swych własnych żołnierzy wykonujących Rozkaz 66. Obi-Wan Kenobi ocalał i ukrył się na Tatooine, a Yoda na Dagobah. Los Colemana Kcaja jest nieznany, prawdopodobnie zginął w czasie wypełniania rozkazu 66. Shaak Ti ukryła się na planecie Felucia, gdzie 16 lat później odnalazł ją i zabił tajemniczy uczeń Vadera, Galen Marek.

Nowa Era Jedi[edytuj | edytuj kod]

Po 28 latach po bitwie o Yavin Luke Skywalker powołał nową Radę Jedi. W przeciwieństwie do poprzednich Rad, w skład tej wchodziło jedynie 6 Jedi. Pozostała szóstka była politykami.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]