Rada Wyspy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rada Wyspyciało legislacyjne Wysp Pitcairn. Pełni również funkcję sądu dependencji brytyjskiej, będąc tym samym jednym z nielicznych organów państwowych na świecie łączących w sobie uprawnienia legislacyjne i sądownicze.

W skład Rady wchodzi dziesięciu członków. Burmistrz i przewodniczący Rady Wyspy, obaj pochodzący z wyborów bezpośrednich, są automatycznie członkami Rady. Czterej zwykli radni są wyłaniani w wyborach. Ci czterej radni, wspólnie z przewodniczącym Rady kooptują szóstego członka. Gubernator wyznacza dwóch członków, z których jeden jest sekretarzem Wyspy. Dziesiąte miejsce jest zarezerwowane dla komisarza ds. współpracy między gubernatorem a Radą Wyspy. Oprócz burmistrza, którego kadencja trwa trzy lata i sekretarza wyspy, którego kadencja jest nieokreślona, członkowie Rady sprawują swoją funkcję przez rok.

Urzędnikiem tradycyjnie przewodniczącym Radzie był Magistrate, który skupiał władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą. Po rewizji konstytucji w 1998 roku kompetencje te zostały rozdzielone a urząd zastąpiony funkcjami burmistrza i przewodniczącego Rady (wybierani od 1999 roku).