Radio 357

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radio 357
Ilustracja
Logotyp stacji (2021)
Państwo  Polska
Siedziba ul. Słowackiego 19a,

01-592 Warszawa

Język Polski
Data założenia 5 października 2020 (start zbiórki)

16 października 2020 (pierwsza audycja)
5 stycznia 2021 (regularne nadawanie)

Właściciel 357 sp. z o.o.
Format stacji muzyczno-publicystyczny
Strona internetowa

Radio 357 (czyt. radio trzy-pięć-siedem) – internetowa stacja radiowa o profilu muzyczno-publicystycznym[1] nadająca stały program od 5 stycznia 2021[2]. Rozgłośnia jest finansowana z dobrowolnych wpłat słuchaczy oraz firm (określanych przez stację mianem patronów). Siedziba radia mieści się w Warszawie. W rozgłośni pracuje kilkudziesięciu byłych dziennikarzy Polskiego Radia[3].

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Po zmianach we władzach Polskiego Radia, następujących jako skutek wyborów parlamentarnych w 2015 roku, wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość, zaszły w Programie Trzecim Polskiego Radia duże zmiany personalne i programowe, przesuwające w opinii słuchaczy publicystykę w kierunku prorządowym i konserwatywnym[4]. W ciągu kilku kolejnych lat zwolniona lub odeszła znacząca część zespołu stacji, a słuchalność stacji wyraźnie spadła[5]. W pierwszym półroczu 2020 roku doszło do dalszych dużych zmian personalnych wśród dziennikarzy Trójki. W styczniu zarząd Polskiego Radia nie przedłużył umowy z Dariuszem Rosiakiem, prowadzącym autorską audycję „Raport o stanie świata”[6]. 9 marca 2020 władze Polskiego Radia nie przedłużyły umowy z Anną Gacek, w wyniku czego dwa dni później zdecydował odejść z radia Wojciech Mann. W ciągu kolejnych dni ze współpracy z Trójką zrezygnowali prowadzący autorskie audycje Jan Młynarski, Jan Chojnacki oraz Wojciech Waglewski i Bartosz Waglewski[7][8][9].

15 maja 2020 roku na antenie stacji wyemitowano 1998. notowanie Listy Przebojów Trójki, które prowadził Marek Niedźwiedzki. Według informacji przekazanej w czasie programu pierwsze miejsce w notowaniu zajął utwór KazikaTwój ból jest lepszy niż mój”, zawierający odniesienia do wizyty Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim 10 kwietnia 2020 roku mimo zamknięcia nekropolii z powodu epidemii. Po emisji audycji utwór Kazika został usunięty z oficjalnej strony radia, a strona Listy przestała działać[10]. Następnego dnia dyrekcja Polskiego Radia wydała oświadczenie, stanowiące że całe głosowanie zostaje unieważnione. Kilka godzin po wydaniu przez dyrekcję oświadczenia w związku z posądzeniem o nieuczciwość w podawaniu wyników Listy z Trójki odszedł Marek Niedźwiecki. po czym o odejściu z pracy w rozgłośni poinformowało bardzo wielu dziennikarzy stacji, między innymi Michał Olszański, Agnieszka Obszańska, Piotr Stelmach, Marcin Łukawski, Tomasz Rożek czy Piotr Kaczkowski[11][12][13][14][15][16].

25 maja 2020 roku kierowanie Trójką przejął Kuba Strzyczkowski, którego działania spowodowały powrót wielu rezygnujących wcześniej dziennikarzy. Jednakże, 20 sierpnia 2020 roku Strzyczkowski został odwołany przez dyrekcję Polskiego Radia z funkcji dyrektora tej stacji[17]. W związku ze zmianą dyrektora oraz następującymi później drastycznymi zmianami w ramówce Trójki i dołączaniem wielu nowych redaktorów niezwiązanych wcześniej z rozgłośnią, w drugiej połowie 2020 roku ze stacji odeszła znacząca liczba dziennikarzy, w tym między innymi Tomasz Michniewicz, Marcin Cichoński, Piotr Stelmach, Gabriela Darmetko, Tomasz Gorazdowski, Krystian Hanke, Ernest Zozuń oraz sam Strzyczkowski[18][19][20][21][22].

 Zobacz więcej w artykule Polskie Radio Program III, w sekcji Historia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

5 października 2020 roku na platformie Patronite wystartowała zbiórka na działanie nowej stacji radiowej. Podczas uruchamiania zbiórki zaprezentowano również pierwszych dziennikarzy wchodzących w skład redakcji. Poza wymienionymi wcześniej Michniewiczem, Cichońskim, Stelmachem, Darmetko i Strzyczkowskim, byli to między innymi Marek Niedźwiecki, Piotr Kaczkowski, Katarzyna Borowiecka, Marcin Łukawski, Michał Olszański, Agnieszka Obszańska czy Tomasz Jeleński – wszyscy pracowali wcześniej jako dziennikarze lub reporterzy Trójki[23].

Pierwszą testową audycję pod nazwą „Pierwsze schodki do nieba” Radio 357 nadało 16 października 2020 roku, prowadził ją Piotr Stelmach[24]. Do momentu uruchomienia radia wyemitowano kilkanaście nieregularnych audycji, w tym znane wcześniej z anteny Trójki programy takie jak „Muzyka Ciszy” Marka Niedźwieckiego[25], świąteczna licytacja Kuby Strzyczkowskiego (podczas której zebrano dziesięciokrotność kwoty zebranej w tym samym roku przez licytację świąteczną Trójki)[26], muzyka do ubierania „pewnego drzewka” Piotra Kaczkowskiego czy Top Radia 357, wyemitowany w Nowy Rok 2021 (jako wybór redakcji, a nie głosowanie słuchaczy realizowane wcześniej w ramach Topu Wszech Czasów)[27]. W listopadzie oraz grudniu 2020 roku wielokrotnie ogłaszano kolejne osoby, które dołączały do redakcji stacji (w tym gronie znaleźli się Gorazdowski, Hanke i Zozuń)[28][29][30].

Regularne nadawanie programu rozpoczęto 5 stycznia 2021 roku[31]. Siedziba radia mieści się w Warszawie (w budynku Teatru Komedia na Żoliborzu), a jego nazwa nawiązuje do warszawskiego adresu Myśliwiecka 3/5/7, gdzie siedzibę ma Program Trzeci Polskiego Radia[32].

W momencie uruchomienia regularnej emisji, program zaplanowano od poniedziałku do czwartku od 6:00 do 21:00, w piątki od 6:00 do 0:00, w soboty od 9:00 do 23:00 i w niedziele od 9:00 do 20:00, przy czym w pierwszych dniach emisji z uwagi na stopniowe uruchamianie programu część ze wskazanych bloków zajmowała muzyka bez prezentera[33].

Po uruchomieniu emisji stacja stopniowo uzupełniała brakujące audycje oraz dodawała nowe pasma – na początku marca 2021 roku program emitowano od poniedziałku do piątku od 6:00 do 0:00 oraz w weekendy od 9:00 do 23:00 (z przerwą w niedzielę od 14:00 do 16:00), po północy emitowano w całości wybrane albumy muzyczne, zaś pozostały czas zajmowała muzyka bez prezentera[34]. 2 marca 2021 roku rozpoczęto nadawanie serwisów informacyjnych (początkowo od poniedziałku do piątku o 7, 8, 9, 16, 17 i 18)[35], a program w weekendy został przedłużony do 1:00 w nocy audycjami Bartka Gila[36].

1 kwietnia 2021 roku stacja uruchomiła swoje studio główne (wcześniej używała mniejszego studia służącego odtąd jako nagraniowe)[37]. Od 9 kwietnia 2021 roku audycje stacji (z wyłączeniem programu Piotra Kaczkowskiego, jednakże z dodatkiem kilkunastu audycji realizowanych wyłącznie jako podcast) dostępne są w ramach usługi Twoje357 jako podcasty na stronie radia[38].

2 maja niedzielna luka programowa została wypełniona programem międzynarodowym Michała Żakowskiego, zaś w zamian za niedzielny program Bartka Gila pojawiła się audycja Agnieszki Szwajgier powodująca skrócenie programu w niedzielę do północy[39]. Później program został rozszerzony w weekendy i zaczynał się od 8[40].

Program[edytuj | edytuj kod]

Program stacji zawiera bardzo szeroki zakres różnych audycji – od bloków porannych i popołudniowych stanowiących miks muzyki i elementów słownych, poprzez audycje słowne (publicystyczne, reportaże, magazyny) po programy muzyczne dotyczące szerokiej gałęzi gatunków muzycznych, w tym rocka, jazzu, popu, hip-hopu, muzyki elektronicznej czy filmowej. Część z audycji ma formę zbliżoną do programów emitowanych wcześniej na antenie Trójki (między innymi „Co państwo na to?” będące audycją bliźniaczą do Trójkowego „Za, a nawet przeciw”, struktura audycji porannej i popołudniowej czy blok publicystyczny od 21:00 do 22:00 istniejący wcześniej również w Trójce), inne są nowymi projektami[41].

Obecnie (listopad 2021) program na żywo nadawany jest od poniedziałku do piątku od 6:00 do północy, w soboty od 8:00 do 1:00 w nocy i w niedziele od 8:00 do północy. Wliczając nocne emisje płyt pod hasłem "M/Nocna płyta" program nadawany jest od poniedziałku do piątku od 6:00 do 2:00, w soboty od 8:00 do 1:00 w niedzielę od 8:00 do północy[40].

Zespół[edytuj | edytuj kod]

Trzonem zespołu Radia 357 jest kilkudziesięciu dziennikarzy prowadzących audycje autorskie, których znacząca większość była wcześniej związana z Programem Trzecim Polskiego Radia, aczkolwiek w różnych okresach jego funkcjonowania. Poza nimi, w radiu pracuje kilkanaście osób obsługujących administrację oraz technikę stacji, a także zespół newsroomu - kilka osób na miejscu w Warszawie oraz grono korespondentów z różnych miast w Polsce i na świecie[42].

Wśród osób obecnych na antenie stacji są Katarzyna Borowiecka, Marek Brzeziński, Aleksandra Budka, Marcin Cichoński, Gabriela Darmetko, Anna Dudzińska, Mateusz Fusiarz, Michał Gąsiorowski, Bartek Gil, Tomasz Gorazdowski, Justyna Godz, Krystian Hanke, Tomasz Jeleński, Piotr Kaczkowski[43], Marcin Klimkowski, Katarzyna Kłosińska, Marta Kula, Roma Leszczyńska, Marcin Łukawski, Marta Malinowska, Justyna Mączka, Tomasz Michniewicz, Olga Mickiewicz, Marek Niedźwiecki, Agnieszka Obszańska, Michał Olszański, Paweł Pobóg-Ruszkowski, Katarzyna Pruchnicka, Tomasz Rożek, Andrzej Rudke, Agata Słysz, Paweł Sołtys, Piotr Stelmach, Kuba Strzyczkowski, Agnieszka Szwajgier, Krzysztof Tubilewicz, Halina Wachowicz, Paulina Wilk, Izabela Woźniak, Patrycjusz Wyżga, Ernest Zozuń[44].

Z radiem współpracują uczestnicy sceny muzycznej – Krzysztof Zalewski[45][46], Tomasz Organek, Daria Zawiałow[47], Dagmara Gregorowicz (Dagadana)[48], Baasch, Skubas oraz Łukasz Dunaj[34].

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

Radio 357 jest rozgłośnią dostępną przede wszystkim drogą internetową. Stacji można słuchać za pośrednictwem strony internetowej oraz w aplikacjach (zarówno dedykowanych, jak i oferujących więcej stacji radia internetowego) na systemy iOS[49] i Android[50]. Możliwy jest także odsłuch poprzez różne platformy radia internetowego oraz za pośrednictwem usługi radia przez Internet w niektórych dekoderach i sieciach kablowych[51].

Finansowanie stacji[edytuj | edytuj kod]

Proces finansowania stacji odbywa się przede wszystkim na zasadzie crowdfundingu, czyli dobrowolnych wpłat słuchaczy dokonywanych za pośrednictwem serwisu Patronite oraz na konto rozgłośni. Rozgłośnia wykorzystuje także elementy sponsoringu poprzez spoty oraz materiały mecenasów i partnerów emitowane przy wybranych audycjach, będące dodatkowym przychodem dla stacji - patronami projektów stacji byli między innymi mBank[52], Santander Bank Polska[53], Mazda[54] czy InFakt[55][56].

Za bieżące zarządzenie stacją odpowiedzialna jest istniejąca od września 2020 roku 357 spółka z o.o.. Udziałowcami spółki od listopada 2020 roku są Tomasz Michniewicz, Paweł Sołtys, Marcin Łukawski i Piotr Stelmach (pierwotnie po 25%)[57], zaś w kwietniu 2021 roku dołączyli do nich Michał Gąsiorowski i Krystian Hanke (odtąd każdy posiada 1/6 udziałów). Prezesem stacji jest Paweł Sołtys[58], ale jego zdaniem funkcja ta jest „czysto nominalna”[59]. 25 lutego 2021 roku w KRS zarejestrowano Spółdzielnię Twórców Radia 357 – w jej radzie nadzorczej zasiadają Kuba Strzyczkowski, Roma Leszczyńska i Marcin Cichoński[60]. 8 października 2021 roku w KRS zarejestrowano również spółkę komandytową, której komplementariuszem jest Radio 357 spółka z o. o., zaś komandytariuszami Spółdzielnia Twórców Radia 357, Kuba Strzyczkowski i Marek Niedźwiedzki[61].

W przeddzień uruchomienia stacji (4 stycznia 2021), według informacji z serwisu Patronite, stacja otrzymała łącznie ponad 1,17 mln złotych od ponad osiemnastu tysięcy osób, co przekłada się na deklarację miesięcznych wpłat na poziomie ponad 440 tysięcy złotych. Trzeciego dnia działania stacji osiągnięto pułap 485 tysięcy złotych, ustalony podczas uruchamiania rozgłośni jako docelowa kwota finansowania pełnego nadawania (istniały również niższe progi, dające na przykład platformę podcastową czy program kilkugodzinny)[62], w związku z czym podjęto decyzję o ustaleniu nowego progu w wysokości 615 tysięcy złotych umożliwiającego nadawanie wyjazdowych programów oraz funkcjonowanie sklepu z gadżetami rozgłośni[63].

Pod koniec stycznia stacja otrzymywała z serwisu Patronite, czyli bez umów sponsoringowych, 570 tysięcy złotych miesięcznie[64], zaś na początku marca kwota ta przekroczyła 600 tysięcy miesięcznie[65] – wówczas wskazano, że miesięczne koszty nadawania stacji wynoszą niewiele ponad 600 tysięcy złotych[66]. 11 kwietnia 2021 roku pułap 615 tysięcy złotych został osiągnięty[67] i ogłoszono kolejny próg – 660 tysięcy złotych umożliwiające koncerty w studiu radia, ścianę z podpisami muzyków oraz dodatkowy podcast dla Patronów związany z Listą 357[68]. Kwota ta została osiągnięta 4 maja 2021 roku. Kolejny poziom- 725.000 miesięcznie, dotyczący zwiększenia liczby podcastów, został osiągnięty 11 listopada 2021 roku[69].

Od 4 maja 2021 roku stacja otrzymuje najwięcej wsparcia ze wszystkich projektów w serwisie Patronite, przebijając Radio Nowy Świat – od 14 maja 2021 roku ma też najwięcej wspierających na platformie[70]. Na początku listopada 2021 roku łączne wsparcie na portalu Patronite (bez współprac komercyjnych) przekroczyło osiem milionów złotych[71].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Opis oficjalnego profilu stacji, Twitter [dostęp 2021-01-04].
 2. Oficjalna strona WWW stacji, Radio 357 [dostęp 2021-01-02].
 3. Radio 357 podało datę startu i zdradziło pierwsze szczegóły ramówki, rozrywka.blog - Cyfrowy styl życia, 29 grudnia 2020 [dostęp 2021-04-17] (pol.).
 4. Adam Hlebowicz odwołany, Wiktor Świetlik nowym szefem Trójki. Wirtualne Media, 2017-05-17. [dostęp 2017-05-17].
 5. Wiktor Świetlik rezygnuje z funkcji szefa radiowej Trójki. wirtualnemedia.pl, 2019-10-31. [dostęp 2018-10-31].
 6. Nikola Bochyńska: Dariusz Rosiak odchodzi z Polskiego Radia. „Nie przedłużono umowy”. wirtualnemedia.pl, 2020-01-15. [dostęp 2020-03-17].
 7. Wojciech Mann odchodzi z Trójki, Onet Kultura, 11 marca 2020 [dostęp 2021-03-22] (pol.).
 8. Jan Chojnacki po 45 latach odchodzi z radiowej Trójki. 'Bez możliwości pożegnania', www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-22] (pol.).
 9. Onet – Jesteś na bieżąco, www.onet.pl, 25 marca 2020 [dostęp 2021-03-22].
 10. Kazik wygrywa na liście przebojów radiowej Trójki. I znika, rp.pl, 16 maja 2020 [dostęp 2020-05-17].
 11. Niedźwiecki, Wrona, Kydryński, Mazolewski. Pożegnania z Trójką, TVN24 [dostęp 2020-05-18].
 12. mko: Michał Olszański kończy z Trójką. "Oskarżenia wobec Niedźwieckiego i Gila to obrzydliwość". W: Gazeta.pl [on-line]. Agora SA. [dostęp 2020-05-20].
 13. Agnieszka Obszańska odchodzi z Trójki. W: Onet [on-line]. Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o., 2020-05-19. [dostęp 2020-05-20].
 14. Patrycja Ceglińska, Piotr Stelmach odchodzi z Trójki. Pracował tam 23 lata, teleshow.wp.pl, 20 maja 2020 [dostęp 2020-05-20].
 15. Marcin Łukawski rozstaje się z Trójką, Press.pl [dostęp 2020-05-20].
 16. Paweł Pązik: Piotr Kaczkowski odchodzi z Trójki po 57 latach. W: Press.pl [on-line]. Press sp. z o.o. sp.k., 2020-05-20. [dostęp 2020-05-20].
 17. Kuba Strzyczkowski odwołany. Kto go zastąpi na stanowisku dyrektora radiowej Trójki? - Dziennik.pl, wiadomosci.dziennik.pl [dostęp 2021-03-05].
 18. Kuba Strzyczkowski odchodzi z Trójki po 33 latach. "Pozostaną piękne wspomnienia", gazetapl [dostęp 2021-03-05] (pol.).
 19. Tomasz Gorazdowski odchodzi z radiowej Trójki, po tym jak przeniesiono go z redakcji sportowej do działu analiz, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-05] (pol.).
 20. Krystian Hanke przeszedł z Trójki do Radia 357, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-05] (pol.).
 21. Marcin Cichoński żegna się z radiową Trójką, powodem odwołanie Kuby Strzyczkowskiego, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-05] (pol.).
 22. Ernest Zozuń dyscyplinarnie zwolniony z Polskiego Radia. Sylwia Hejj i Mariusz Owczarek odsunięci od anteny, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-05] (pol.).
 23. Radio 357 nadaje pierwsze audycje, liczba patronów przekroczyła 10 tysięcy, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-17] (pol.).
 24. Pierwsze Audycje Radia 357, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich [dostęp 2020-10-20] (pol.).
 25. Radio 357 Przedpremierowo z „Muzyką ciszy” w Open.fm i WP Pilot infoWire.pl, www.infowire.pl [dostęp 2021-04-17] (pol.).
 26. KRO, Wielki sukces Radia 357. "Trójka" została "pokonana", www.money.pl [dostęp 2021-04-17] (pol.).
 27. 247 tys. słuchaczy noworocznego „Topu Radia 357”. „Jaka stacja internetowa w Polsce ma taki zasięg? Żadna”, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-17] (pol.).
 28. Agnieszka Szwajgier i Ernest Zozuń w Radiu 357, Press.pl [dostęp 2021-04-17] (pol.).
 29. Tomasz Gorazdowski: z radiowej Trójki do Radia 357, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-17] (pol.).
 30. Krystian Hanke przeszedł z Trójki do Radia 357, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-17] (pol.).
 31. Ruszyło Radio 357. Skupi się na rozbudowie ramówki, niebawem podcasty i nowe osoby, Wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-01-05] (pol.).
 32. Radio 357 ma siedzibę, buduje studio i testuje aplikację. Start w grudniu, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-17] (pol.).
 33. Zapamiętajcie tę datę, bo dziś historyczny dzień. 5 stycznia o godz. 6:30 wystartowało Radio 357, rozrywka.blog - Cyfrowy styl życia, 5 stycznia 2021 [dostęp 2021-04-17] (pol.).
 34. a b Radio 357 wydłuża godziny nadawania do północy. Baasch, Kula, Dunaj i Malinowska z nowymi audycjami [dostęp 2021-02-22].
 35. Serwisy informacyjne w Radiu 357. Korespondenci m.in. w Tokio, Paryżu, Los Angeles, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-05] (pol.).
 36. Radio357, Radio357 [dostęp 2021-04-05] (pol.).
 37. Radio 357 nadaje z nowego studia, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-11] (pol.).
 38. Radio 357 rusza z podcastami, platforma dostępna dla patronów radia, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-11] (pol.).
 39. Michał Żakowski w Radiu 357 poprowadzi „Na dachu świata”, Agnieszka Szwajgier z audycją muzyczną, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-05-01] (pol.).
 40. a b Radio357, Radio357 [dostęp 2021-05-09] (pol.).
 41. Radio357, Radio357 [dostęp 2021-03-05] (pol.).
 42. Radio 357 rusza z serwisami, przygotowuje je 19-osobowy zespół, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-05] (pol.).
 43. O Autorze [dostęp 2021-01-07].
 44. Zespół, Radio 357, 10 lipca 2020 [dostęp 2021-01-08].
 45. Krzysztof Zalewski z audycją w Radiu 357, Wirtualnemedia.pl, 17 listopada 2020 [dostęp 2021-01-07].
 46. Jerzy Kruczek, Radio 357 wystartuje 5 stycznia, SatKurier, 2 stycznia 2012 [dostęp 2021-01-07].
 47. Daria Zawiałow z audycją w Radiu 357 [dostęp 2021-01-07].
 48. Zapowiedź audycji Kiribati na profilu Radia 357 [dostęp 2021-01-26].
 49. Radio 357, App Store [dostęp 2021-01-04] (ang.).
 50. Radio 357 – Aplikacje w Google Play, play.google.com [dostęp 2021-01-04].
 51. Jak nas słuchać?, Radio357 [dostęp 2021-03-31].
 52. QUERCUS, Rozpoczynamy współpracę z Radiem 357! | mBank.pl, www.mbank.pl [dostęp 2021-11-13] (pol.).
 53. Borowiecka i Łukawski gospodarzami koncertu Radia 357, Press.pl [dostęp 2021-11-13] (pol.).
 54. Mazda wspiera Radio 357. „Mamy wiele zapytań o współpracę”, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-11-13] (pol.).
 55. PL21, Radio357 [dostęp 2021-11-13] (pol.).
 56. Radio 357, Patronite.pl [dostęp 2021-01-04] (pol.).
 57. Dane na podstawie Informacji Krajowego Rejestru Sądowego dla 357 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (KRS 0000862598), według stanu na 5 marca 2021 roku.
 58. Dane na podstawie Informacji Krajowego Rejestru Sądowego dla 357 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (KRS 0000862598), według stanu na 19 kwietnia 2021 roku.
 59. Grzegorz Sajór, Rozdwojone dzieci Trójki, „Press”, 01-02/2021, s. 24-27, ISSN 1425-9818.
 60. Dane na podstawie Informacji Krajowego Rejestru Sądowego dla Spółdzielnia Twórców Radia 357 (KRS 0000885894), według stanu na 5 marca 2021 roku.
 61. Dane na podstawie Informacji Krajowego Rejestru Sądowego dla 357 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa (KRS 0000923592), według stanu na 23 października 2021 roku.
 62. Radio 357, Patronite.pl [dostęp 2021-01-07] (pol.).
 63. Radio 357 podniosło próg zbiórki z 500 tys. do 615 tys. zł. Ma powstać sklep z gadżetami, Wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-01-11] (pol.).
 64. Radio 357, Patronite.pl [dostęp 2021-01-30] (pol.).
 65. Radio 357, Patronite.pl [dostęp 2021-03-05] (pol.).
 66. Bartosz Gil w Radiu 357. Prace nad głównym studiem na finiszu, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-08] (pol.).
 67. Radio 357 z 615 tys. zł miesięcznych wpłat od patronów, kolejny cel zbiórki osiągnięty, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-17] (pol.).
 68. Radio 357, Patronite.pl [dostęp 2021-04-17] (pol.).
 69. Radio 357 z kolejnym rekordem na Patronite. Skupi się na rozbudowie platformy z podcastami, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-11-13] (pol.).
 70. Radio 357 prześcignęło Radio Nowy Świat w miesięcznym finansowaniu, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-05-07] (pol.).
 71. Radio 357, Patronite.pl [dostęp 2021-11-11] (pol.).