Radio 357

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radio 357
Ilustracja
Logotyp stacji (2021)
Państwo

 Polska

Siedziba

ul. Słowackiego 19a, 01-592 Warszawa

Język

polski

Data założenia

5 października 2020 (start zbiórki)
16 października 2020 (pierwsza audycja)
5 stycznia 2021 (regularne nadawanie)

Właściciel

357 sp. z o.o.

Format stacji

muzyczno-publicystyczny

Strona internetowa

Radio 357 (czyt. radio trzy-pięć-siedem) – internetowa stacja radiowa o profilu muzyczno-publicystycznym[1] nadająca stały program od 5 stycznia 2021 roku[2]. Rozgłośnia jest finansowana w większości z dobrowolnych wpłat słuchaczy (określanych przez stację mianem Patronów) oraz współprac komercyjnych. Siedziba radia mieści się na Żoliborzu w Warszawie. W redakcji pracuje kilkudziesięciu dziennikarzy, przede wszystkim byłych współpracowników Polskiego Radia[3]. Nazwa stacji nawiązuje do używanej regularnie na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia zbitki cyfr 3-5-7, pochodzącej od warszawskiego adresu Myśliwiecka 3/5/7, gdzie siedzibę ma ta rozgłośnia[4].

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Marek Niedźwiecki
Michał Olszański
Kuba Strzyczkowski
Tomasz Rożek
Piotr Stelmach

Po zmianach we władzach Polskiego Radia, następujących jako skutek wyborów parlamentarnych w 2015 roku wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość, zaszły w Programie Trzecim duże zmiany personalne i programowe, przesuwające publicystykę w kierunku prorządowym i konserwatywnym[5]. W ciągu kilku kolejnych lat została zwolniona lub odeszła znacząca część zespołu stacji, a słuchalność wyraźnie spadła[6]. W pierwszym półroczu 2020 roku doszło do dalszych zmian personalnych wśród dziennikarzy Trójki. W styczniu zarząd Polskiego Radia nie przedłużył umowy z Dariuszem Rosiakiem, prowadzącym autorską audycję „Raport o stanie świata”[7]. 9 marca 2020 roku władze Polskiego Radia nie przedłużyły umowy z Anną Gacek, w wyniku czego dwa dni później odejść z radia zdecydował się Wojciech Mann. W ciągu kolejnych dni ze współpracy z Trójką zrezygnowali prowadzący autorskie audycje Jan Młynarski, Jan Chojnacki oraz Wojciech Waglewski i Bartosz Waglewski[8][9][10].

15 maja 2020 roku na antenie stacji wyemitowano 1998. notowanie Listy Przebojów Trójki, które prowadził Marek Niedźwiecki. Według informacji przekazanej przez prowadzącego w czasie programu pierwsze miejsce w notowaniu zajął utwór KazikaTwój ból jest lepszy niż mój”. Piosenka zawiera odniesienia do wizyty Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim 10 kwietnia 2020 roku, która miała miejsce mimo zamknięcia nekropolii z powodu epidemii koronawirusa. Po emisji audycji utwór Kazika został usunięty z oficjalnej strony radia, a strona Listy przestała działać[11]. Następnego dnia dyrekcja Polskiego Radia wydała oświadczenie stwierdzające, że całe głosowanie zostaje unieważnione i sugerujące, że wyniki głosowania zostały sfałszowane. W odpowiedzi na to oświadczenie, w związku z posądzeniem o nieuczciwość w podawaniu wyników Listy, Niedźwiecki zdecydował się odejść ze stacji. W nadchodzących dniach o odejściu z pracy rozgłośni poinformowało również kilkudziesięciu dziennikarzy i współpracowników stacji, między innymi Marcin Kydryński, Hieronim Wrona, Piotr Metz, Agnieszka Szydłowska, Wojciech Mazolewski, Michał Olszański, Agnieszka Obszańska, Piotr Stelmach, Marcin Łukawski, Tomasz Rożek czy Piotr Kaczkowski[12][13][14][15][16][17].

25 maja 2020 roku kierowanie Trójką przejął Kuba Strzyczkowski, którego działania spowodowały powrót znacznej liczby rezygnujących wcześniej dziennikarzy. Jednakże, 20 sierpnia 2020 roku Strzyczkowski został odwołany przez dyrekcję Polskiego Radia z funkcji dyrektora tej stacji pod zarzutem przekraczania kompetencji i pełnomocnictw[18]. W związku ze zmianą dyrektora oraz następującymi później drastycznymi zmianami w ramówce Trójki w drugiej połowie 2020 roku ze stacji odeszła znacząca liczba dziennikarzy (niektórzy ponownie), w tym między innymi Tomasz Michniewicz, Marcin Cichoński, Piotr Stelmach, Gabriela Darmetko, Tomasz Gorazdowski, Krystian Hanke, Ernest Zozuń oraz sam Strzyczkowski[19][20][21][22][23].

 Zobacz więcej w artykule Polskie Radio Program III, w sekcji Historia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

5 października 2020 roku na platformie Patronite wystartowała zbiórka środków na rzecz uruchomienia nowej internetowej stacji radiowej. Podczas uruchamiania zbiórki zaprezentowano pierwszych dziennikarzy wchodzących w skład redakcji. Poza wymienionymi wcześniej Michniewiczem, Cichońskim, Stelmachem, Darmetko i Strzyczkowskim, byli to między innymi Marek Niedźwiecki, Piotr Kaczkowski, Katarzyna Borowiecka, Marcin Łukawski, Michał Olszański, Agnieszka Obszańska czy Tomasz Jeleński – wszyscy pracowali wcześniej w Trójce[24].

Pierwszą testową audycję pod nazwą „Pierwsze schodki do nieba” Radio 357 nadało 16 października 2020 roku – prowadził ją Piotr Stelmach[25]. Do momentu uruchomienia radia wyemitowano kilkanaście nieregularnych audycji, w tym odcinki programów znanych wcześniej z anteny Trójki takich jak „Muzyka ciszy” Marka Niedźwieckiego[26], świąteczna licytacja Kuby Strzyczkowskiego (podczas której zebrano dziesięciokrotność kwoty zebranej w tym samym roku przez akcję świąteczną Trójki)[27], muzyka do ubierania „pewnego drzewka” Piotra Kaczkowskiego czy Top Radia 357, wyemitowany w Nowy Rok 2021 (jako wybór redakcji, a nie głosowanie słuchaczy realizowane wcześniej w ramach Topu Wszech Czasów)[28]. W listopadzie oraz grudniu 2020 roku wielokrotnie ogłaszano kolejne osoby, które dołączały do redakcji stacji (w tym gronie znaleźli się między innymi Gorazdowski, Hanke i Zozuń)[29][30][31]. W grudniu nagrano pierwszą piosenkę Przyjaciół Pewnej Ryby (de facto kontynuacji serii Przyjaciół Karpia)[32][33]. Siedzibę radia zlokalizowano w Warszawie (w budynku Teatru Komedia na Żoliborzu).

Regularne nadawanie programu rozpoczęto 5 stycznia 2021 roku[34]. Początkowo program emitowano emitowano od poniedziałku do czwartku od 6:00 do 21:00, w piątki od 6:00 do 0:00, w soboty od 9:00 do 23:00 i w niedziele od 9:00 do 20:00. W pierwszych dniach emisji, z uwagi na stopniowe uruchamianie programu, zamiast niektórych audycji emitowano muzykę bez prezentera[35]. Następnie jednak 357 stopniowo uzupełniało brakujące audycje oraz dodawało nowe pasma – na początku marca 2021 roku program emitowano od poniedziałku do piątku od 6:00 do 0:00 oraz w weekendy od 9:00 do 23:00 (z przerwą w niedzielę od 14:00 do 16:00), w dni robocze po północy emitowano w całości wybrane albumy muzyczne, zaś pozostały czas zajmowała muzyka bez prezentera[36]. 2 marca 2021 roku rozpoczęto nadawanie serwisów informacyjnych (od poniedziałku do piątku o 7:00, 8:00, 9:00, 16:00, 17:00 i 18:00)[37], a program w weekendy został przedłużony do 1:00 w nocy audycjami Bartka Gila[38].

1 kwietnia 2021 roku stacja uruchomiła swoje studio główne (wcześniej używała mniejszego studia służącego odtąd jako nagraniowe)[39]. Od 9 kwietnia 2021 roku audycje stacji (z wyłączeniem programu Piotra Kaczkowskiego, jednakże z dodatkiem kilkunastu audycji realizowanych wyłącznie jako podcast) dostępne są w ramach usługi Twoje 357 jako podcasty na stronie radia[40].

2 maja niedzielna luka programowa została wypełniona programem międzynarodowym Michała Żakowskiego, zaś w zamian za niedzielny program Bartka Gila pojawiła się audycja Agnieszki Szwajgier powodująca skrócenie programu w niedzielę do północy[41]. Jesienią 2021 roku program został rozszerzony w weekendy i zaczynał się od 8[42].

W lipcu 2021 roku uruchomiono sklepik stacji "BOX 357"[43], a w październiku 2021 roku dołączył elektroniczny system do głosowania na Listę Piosenek stacji[44]. W grudniu 2021 roku stacja została uhonorowana nagrodą Grand Press w kategorii digital. Osobną nagrodę w kategorii reportaż audio otrzymała Agnieszka Szwajgier za reportaże z serii "Gdzie jest Joanna Segelström?"[45]. Podczas akcji charytatywnej w grudniu 2021 roku stacja zebrała 1,3 miliona złotych (pięć razy więcej niż rok wcześniej)[46].

W pierwszej połowie 2022 roku udział Radia 357 w słuchalności radia w Polsce wyniósł 1%, co było wynikiem lepszym niż niektórych rozgłośni nadawanych naziemnie, np. Programu 2 PR[47].

Program[edytuj | edytuj kod]

Program stacji zawiera bardzo szeroki zakres różnych audycji – od bloków porannych i popołudniowych stanowiących mieszankę muzyki i elementów słownych, poprzez audycje publicystyczne (wywiady, reportaże, magazyny) po programy muzyczne dotyczące szerokiej gamy gatunków muzycznych, w tym rocka, jazzu, popu, hip-hopu, muzyki elektronicznej czy filmowej. Większość programów poświęcona jest konkretnym gatunkom muzyki lub na przykład wyłącznie muzyce polskiej. Część z audycji ma formę i czas emisji zbliżony do programów emitowanych wcześniej na antenie Trójki (między innymi piątkowa "Lista Piosenek Radia 357", program publicystyczny „Co państwo na to?” będący audycją bliźniaczą do Trójkowego „Za, a nawet przeciw”, niedzielny magazyn sportowy, struktura audycji porannej i popołudniowej czy blok publicystyczny od 21:00 do 22:00), inne są nowymi projektami[48].

Obecnie (styczeń 2023) standardowo program nadawany jest od poniedziałku do czwartku od 6:00 do północy, w piątki od 6:00 do 2:00 w nocy oraz w soboty i niedziele od 8:00 do 1:00 w nocy. Wliczając nocne emisje płyt pod hasłem "M/Nocna płyta" program nadawany jest od poniedziałku do czwartku od 6:00 do 2:00, a w piątek od 6:00 do 4:00. Okazjonalnie ramówka jest wydłużana (na przykład w Sylwestra) lub skracana (w dni świąteczne)[42]. Ponadto, okazjonalnie (na przykład z uwagi na ważne premiery, koncerty lub śmierć ważnych postaci ze świata muzyki) emitowane są audycje specjalne audycje między północą a drugą w nocy[49].

Wybór dodatkowych programów (takich jak wspólna audycja muzyczna Marka Niedźwieckiego i Piotra Stelmacha[50], program rozrywkowy Złe Radio[51] czy dodatkowy program ekonomiczny[52]) pojawia się tylko na stronie internetowej stacji w bibliotece podcastów Twoje 357. W celu używania biblioteki należy założyć bezpłatne konto, które pozwala na odsłuchanie wybranych programów - dostęp do większości podcastów wymaga posiadania aktywnego patronatu[53].

Zespół[edytuj | edytuj kod]

Trzonem zespołu Radia 357 jest kilkudziesięciu dziennikarzy prowadzących audycje autorskie, których znacząca większość była wcześniej związana z Programem Trzecim Polskiego Radia, aczkolwiek w różnych okresach jego funkcjonowania. Poza nimi, w radiu pracuje kilkanaście osób obsługujących administrację oraz technikę stacji, a także zespół newsroomu – kilka osób na miejscu w Warszawie oraz grono korespondentów z różnych miast w Polsce i na świecie[54].

Wśród osób obecnych na antenie stacji są Kuba Benedyczak, Łukasz Błąd, Katarzyna Borowiecka, Marek Brzeziński, Aleksandra Budka, Marcin Cichoński, Gabriela Darmetko, Anna Dudzińska, Natalia Fiedler, Mateusz Fusiarz, Michał Gąsiorowski, Bartek Gil, Tomasz Gorazdowski, Justyna Godz, Antoni Grudniewski, Marcin Gutowski, Krystian Hanke, Agata Hącia, Tomasz Jeleński, Jarosław Juszkiewicz[55], Maciej Kaczyński, Piotr Kaczkowski[56], Marcin Klimkowski, Katarzyna Kłosińska, Paulina Kozion, Dariusz Król, Beata Kwiatkowska, Marta Kula, Mateusz Kuźniewski, Roma Leszczyńska, Marcin Łukawski, Olga Mickiewicz, Marek Niedźwiecki, Agnieszka Obszańska, Michał Olszański, Maja Piskadło, Paweł Pobóg-Ruszkowski, Katarzyna Pruchnicka, Tomasz Rożek, Andrzej Rudke, Grzegorz Sajór, Agata Słysz, Paweł Sołtys, Jarosław Sroka, Piotr Stelmach, Kuba Strzyczkowski, Agnieszka Szwajgier, Krzysztof Tubilewicz, Halina Wachowicz, Paulina Wilk, Izabela Woźniak, Patrycjusz Wyżga, Daniel Wyszogrodzki, Michał Żakowski, Adam Zbyryt, Robert Zembrzycki, Ernest Zozuń[57].

Z radiem współpracują uczestnicy sceny muzycznej – Edyta Bartosiewicz[58], Leski[59], Michał Wiraszko[60], Paweł Jóźwicki[61], Tomasz Organek, Baasch, Rosalie. Krzysztof Zalewski, Ralph Kamiński[62] oraz Łukasz Dunaj[36].

Wcześniej z radiem współpracowali między innymi Justyna Dżbik-Kluge, Dagmara Gregorowicz (Dagadana)[63][64], Marta Malinowska, Justyna Mączka, Tomasz Michniewicz, Daria Zawiałow[65] oraz Skubas.

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

Radio 357 jest rozgłośnią dostępną drogą internetową – nie jest dostępna na falach UKF lub w radiofonii cyfrowej. Stacji można słuchać za pośrednictwem strony internetowej, urządzeń mobilnych (za pomocą aplikacji stworzonej przez samą stację lub agregatorów stacji radia internetowego)[66][67] czy odbiorników radia internetowego. Możliwy jest także odsłuch poprzez różne platformy radia internetowego oraz za pośrednictwem usługi radia przez Internet w niektórych dekoderach i sieciach kablowych[68].

Według części materiałów używanych na początku zbiórki Radio 357 docelowo miało być dostępne również tradycyjną drogą radiową[69]. Plany te okazały się nierealne przede wszystkim ze względów przełożenia kosztów wobec możliwego zysku, w związku z tym stacja obecnie nie planuje emisji naziemnej[70].

Finansowanie stacji[edytuj | edytuj kod]

Proces finansowania stacji odbywa się przede wszystkim na zasadzie crowdfundingu, czyli dobrowolnych wpłat słuchaczy dokonywanych za pośrednictwem serwisu Patronite oraz na konto rozgłośni. W zamian za wsparcie finansowe, Patroni mają możliwość słuchania podcastów w ramach platformy Twoje 357 oraz głosowania na Listę Piosenek, a także uzyskują dostęp do dedykowanych kanałów komunikacji z redakcją. W przypadku zdecydowania się na wyższe wsparcie, wpłacający otrzymują również dostęp do stworzonych przez redaktorów playlist muzycznych, otrzymują przeglądy aktualności, możliwość dedykacji piosenki na antenie, personalizowane życzenia wideo od wybranego dziennikarza czy oprowadzenie po redakcji[71].

Rozgłośnia wykorzystuje także elementy sponsoringu poprzez spoty oraz materiały mecenasów i partnerów emitowane przy wybranych audycjach, będące dodatkowym przychodem dla stacji – patronami projektów stacji byli między innymi mBank[72], Santander Bank Polska[73], Mazda[74] czy InFakt[75][76].

W przeddzień uruchomienia stacji (4 stycznia 2021), według informacji z serwisu Patronite, stacja otrzymała łącznie ponad 1,17 mln złotych od ponad osiemnastu tysięcy osób, co przekładało się na deklarację miesięcznych wpłat na poziomie ponad 440 tysięcy złotych. Trzeciego dnia działania stacji osiągnięto pułap 485 tysięcy złotych, ustalony podczas uruchamiania rozgłośni jako docelowa kwota finansowania pełnego nadawania (istniały również niższe progi, dające na przykład platformę podcastową czy program kilkugodzinny)[77], w związku z czym podjęto decyzję o ustaleniu nowego progu w wysokości 615 tysięcy złotych umożliwiającego nadawanie wyjazdowych programów oraz funkcjonowanie sklepu z gadżetami rozgłośni[78].

Pod koniec stycznia stacja otrzymywała z serwisu Patronite, czyli bez umów sponsoringowych, 570 tysięcy złotych miesięcznie[79], zaś na początku marca kwota ta przekroczyła 600 tysięcy miesięcznie[80] – wówczas wskazano, że miesięczne koszty nadawania stacji wynoszą niewiele ponad 600 tysięcy złotych[81]. 11 kwietnia 2021 roku pułap 615 tysięcy złotych został osiągnięty[82] i ogłoszono kolejny próg – 660 tysięcy złotych umożliwiające realizację koncertów w studiu radia, stworzenie ściany z podpisami muzyków oraz dodatkowy podcast dla Patronów związany z Listą 357[83]. Kwota ta została osiągnięta 4 maja 2021 roku. Kolejny poziom – 725 tysięcy złotych miesięcznie, dotyczący zwiększenia liczby podcastów, został osiągnięty 11 listopada 2021 roku[84]. W styczniu 2022 roku wsparcie przekroczyło osiemset tysięcy złotych miesięcznie[85].

Od 4 maja 2021 roku stacja otrzymuje najwyższe miesięczne wsparcie ze wszystkich projektów w serwisie Patronite, przebijając Radio Nowy Świat – od 14 maja 2021 roku ma też najwięcej wspierających na platformie[86].

We wrześniu 2022 roku łączne wsparcie na portalu Patronite (czyli bez bezpośrednich wpłat na konto czy współprac komercyjnych) przekroczyło 16 milionów złotych[87]. W pierwszych miesiącach 2022 roku stacja uzyskiwała 76% wpływów od Patronów, 17% ze współprac biznesowych i 9% z pozostałych działań[88].

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Za bieżące zarządzenie stacją odpowiedzialna jest istniejąca od września 2020 roku firma 357 spółka z o.o.. Jej udziałowcami od listopada 2020 roku byli Tomasz Michniewicz, Paweł Sołtys, Marcin Łukawski i Piotr Stelmach (po 25%)[89], zaś w kwietniu 2021 roku dołączyli do nich Michał Gąsiorowski i Krystian Hanke (odtąd każdy posiadał 1/6 udziałów). W listopadzie 2021 roku Michniewicz wystąpił ze spółki, w związku z czym pozostali udziałowcy mają po 20% udziałów. Prezesem stacji jest Paweł Sołtys, ale jego zdaniem funkcja ta jest „czysto nominalna”[90]. W zarządzie zasiadają również Krystian Hanke, Ewa Mieczławska, Paweł Pobóg-Ruszkowski i Olga Mickiewicz (wiosną 2022 roku zastąpiła Katarzynę Pruchnicką)[91]. 25 lutego 2021 roku w KRS zarejestrowano Spółdzielnię Twórców Radia 357 – w jej zarządzie zasiadają Ewa Mieczławska i Katarzyna Pruchnicka, a w radzie nadzorczej zasiadają Kuba Strzyczkowski, Roma Leszczyńska i Marcin Cichoński[92]. 8 października 2021 roku w KRS zarejestrowano również spółkę komandytową, której komplementariuszem jest Radio 357 spółka z o.o., zaś komandytariuszami Spółdzielnia Twórców Radia 357, Kuba Strzyczkowski i Marek Niedźwiecki[93].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Opis oficjalnego profilu stacji, Twitter [dostęp 2021-01-04].
 2. Oficjalna strona WWW stacji, Radio 357 [dostęp 2021-01-02].
 3. Radio 357 podało datę startu i zdradziło pierwsze szczegóły ramówki, rozrywka.blog – Cyfrowy styl życia, 29 grudnia 2020 [dostęp 2021-04-17].
 4. Radio 357 ma siedzibę, buduje studio i testuje aplikację. Start w grudniu, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-17].
 5. Adam Hlebowicz odwołany, Wiktor Świetlik nowym szefem Trójki. Wirtualne Media, 2017-05-17. [dostęp 2017-05-17].
 6. Wiktor Świetlik rezygnuje z funkcji szefa radiowej Trójki. wirtualnemedia.pl, 2019-10-31. [dostęp 2018-10-31].
 7. Nikola Bochyńska: Dariusz Rosiak odchodzi z Polskiego Radia. „Nie przedłużono umowy”. wirtualnemedia.pl, 2020-01-15. [dostęp 2020-03-17].
 8. Wojciech Mann odchodzi z Trójki, Onet Kultura, 11 marca 2020 [dostęp 2021-03-22].
 9. Jan Chojnacki po 45 latach odchodzi z radiowej Trójki. 'Bez możliwości pożegnania', www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-22].
 10. Onet – Jesteś na bieżąco, www.onet.pl, 25 marca 2020 [dostęp 2021-03-22].
 11. Kazik wygrywa na liście przebojów radiowej Trójki. I znika, rp.pl, 16 maja 2020 [dostęp 2020-05-17].
 12. Niedźwiecki, Wrona, Kydryński, Mazolewski. Pożegnania z Trójką, TVN24 [dostęp 2020-05-18].
 13. mko: Michał Olszański kończy z Trójką. "Oskarżenia wobec Niedźwieckiego i Gila to obrzydliwość". [w:] Gazeta.pl [on-line]. Agora SA. [dostęp 2020-05-20].
 14. Agnieszka Obszańska odchodzi z Trójki. [w:] Onet [on-line]. Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o., 2020-05-19. [dostęp 2020-05-20].
 15. Patrycja Ceglińska, Piotr Stelmach odchodzi z Trójki. Pracował tam 23 lata, teleshow.wp.pl, 20 maja 2020 [dostęp 2020-05-20].
 16. Marcin Łukawski rozstaje się z Trójką, Press.pl [dostęp 2020-05-20].
 17. Paweł Pązik: Piotr Kaczkowski odchodzi z Trójki po 57 latach. [w:] Press.pl [on-line]. Press sp. z o.o. sp.k., 2020-05-20. [dostęp 2020-05-20].
 18. Kuba Strzyczkowski odwołany. Kto go zastąpi na stanowisku dyrektora radiowej Trójki? – Dziennik.pl, wiadomosci.dziennik.pl [dostęp 2021-03-05].
 19. Kuba Strzyczkowski odchodzi z Trójki po 33 latach. "Pozostaną piękne wspomnienia", gazetapl [dostęp 2021-03-05].
 20. Tomasz Gorazdowski odchodzi z radiowej Trójki, po tym jak przeniesiono go z redakcji sportowej do działu analiz, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-05].
 21. Krystian Hanke przeszedł z Trójki do Radia 357, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-05].
 22. Marcin Cichoński żegna się z radiową Trójką, powodem odwołanie Kuby Strzyczkowskiego, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-05].
 23. Ernest Zozuń dyscyplinarnie zwolniony z Polskiego Radia. Sylwia Hejj i Mariusz Owczarek odsunięci od anteny, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-05].
 24. Radio 357 nadaje pierwsze audycje, liczba patronów przekroczyła 10 tysięcy, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-17].
 25. Pierwsze Audycje Radia 357, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich [dostęp 2020-10-20].
 26. Radio 357 Przedpremierowo z „Muzyką ciszy” w Open.fm i WP Pilot infoWire.pl, www.infowire.pl [dostęp 2021-04-17].
 27. KRO, Wielki sukces Radia 357. "Trójka" została "pokonana", www.money.pl [dostęp 2021-04-17].
 28. 247 tys. słuchaczy noworocznego „Topu Radia 357”. „Jaka stacja internetowa w Polsce ma taki zasięg? Żadna”, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-17].
 29. Agnieszka Szwajgier i Ernest Zozuń w Radiu 357, Press.pl [dostęp 2021-04-17].
 30. Tomasz Gorazdowski: z radiowej Trójki do Radia 357, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-17].
 31. Krystian Hanke przeszedł z Trójki do Radia 357, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-17].
 32. Licytacji Radia 357 słuchało ok. 93 tys. osób, zebrano blisko 280 tys. zł, Wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-12-24].
 33. Wyniki licytacji z 2021 roku, Radio 357 [dostęp 2021-12-10].
 34. Ruszyło Radio 357. Skupi się na rozbudowie ramówki, niebawem podcasty i nowe osoby, Wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-01-05].
 35. Zapamiętajcie tę datę, bo dziś historyczny dzień. 5 stycznia o godz. 6:30 wystartowało Radio 357, rozrywka.blog – Cyfrowy styl życia, 5 stycznia 2021 [dostęp 2021-04-17].
 36. a b Radio 357 wydłuża godziny nadawania do północy. Baasch, Kula, Dunaj i Malinowska z nowymi audycjami [dostęp 2021-02-22].
 37. Serwisy informacyjne w Radiu 357. Korespondenci m.in. w Tokio, Paryżu, Los Angeles, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-05].
 38. Radio357, Radio357 [dostęp 2021-04-05].
 39. Radio 357 nadaje z nowego studia, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-11].
 40. Radio 357 rusza z podcastami, platforma dostępna dla patronów radia, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-11].
 41. Michał Żakowski w Radiu 357 poprowadzi „Na dachu świata”, Agnieszka Szwajgier z audycją muzyczną, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-05-01].
 42. a b Radio357, Radio357 [dostęp 2021-05-09].
 43. Niedźwiecki i Hanke promują autorską kawę Radia 357, omediach.info, 23 listopada 2021 [dostęp 2022-01-04].
 44. Lista Piosenek 357 – pierwsze notowanie z głosowaniem online, antyweb.pl [dostęp 2022-01-04].
 45. XXV edycja konkursu Grand Press, Grand Press [dostęp 2021-12-08] [zarchiwizowane z adresu 2021-12-08].
 46. Radio 357 w akcjach bożonarodzeniowych zebrało 1,3 mln zł dla Fundacji Świętego Mikołaja, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-01-20].
 47. RMF FM, Eska i Trójka ze wzrostami słuchalności. Radio 357 przed Radiem Nowy Świat, Wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-08-18].
 48. Radio357, Radio357 [dostęp 2021-03-05].
 49. Depeche Mode, Radio357 [dostęp 2022-08-01].
 50. Single z Żoliborza, Radio357 [dostęp 2022-10-15] (pol.).
 51. Złe Radio, Radio357 [dostęp 2022-10-15] (pol.).
 52. Coś za coś, Radio357 [dostęp 2022-10-15] (pol.).
 53. Pionierzy medycyny, Radio357 [dostęp 2022-11-10] (pol.).
 54. Radio 357 rusza z serwisami, przygotowuje je 19-osobowy zespół, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-05].
 55. Polski głos map Google'a dołącza do Radia 357, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-01-20].
 56. O Autorze [dostęp 2021-01-07].
 57. Zespół, Radio 357, 10 lipca 2020 [dostęp 2021-01-08].
 58. Zespół: Edyta Bartosiewicz, www.radio357.pl [dostęp 2022-10-22] (pol.).
 59. Zespół: Leski, www.radio357.pl [dostęp 2022-10-22] (pol.).
 60. Audycje: Zawirowania, www.radio357.pl [dostęp 2022-10-22] (pol.).
 61. Zespół: Paweł Jóźwicki, www.radio357.pl [dostęp 2022-10-22] (pol.).
 62. Ralph Kaminski poprowadzi audycję w Radiu 357. Na antenę wraca 'Zelig' Krzysztofa Zalewskiego, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-11-10] (pol.).
 63. Zapowiedź audycji Kiribati na profilu Radia 357 [dostęp 2021-01-26].
 64. Justyna Dżbik-Kluge odchodzi z Radia 357, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-10-14] (pol.).
 65. Daria Zawiałow z audycją w Radiu 357 [dostęp 2021-01-07].
 66. Radio 357, App Store [dostęp 2021-01-04] (ang.).
 67. Radio 357 – Aplikacje w Google Play, play.google.com [dostęp 2021-01-04].
 68. Jak nas słuchać?, Radio357 [dostęp 2021-03-31].
 69. Radio 357, Patronite [zarchiwizowane z adresu 2020-10-06].
 70. Radio 357 rezygnuje z walki o koncesję analogową, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-08-11].
 71. Radio 357, Patronite.pl [dostęp 2022-01-04].
 72. QUERCUS, Rozpoczynamy współpracę z Radiem 357! | mBank.pl, www.mbank.pl [dostęp 2021-11-13].
 73. Borowiecka i Łukawski gospodarzami koncertu Radia 357, Press.pl [dostęp 2021-11-13].
 74. Mazda wspiera Radio 357. „Mamy wiele zapytań o współpracę”, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-11-13].
 75. PL21, Radio357 [dostęp 2021-11-13].
 76. Radio 357, Patronite.pl [dostęp 2021-01-04].
 77. Radio 357, Patronite.pl [dostęp 2021-01-07].
 78. Radio 357 podniosło próg zbiórki z 500 tys. do 615 tys. zł. Ma powstać sklep z gadżetami, Wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-01-11].
 79. Radio 357, Patronite.pl [dostęp 2021-01-30].
 80. Radio 357, Patronite.pl [dostęp 2021-03-05].
 81. Bartosz Gil w Radiu 357. Prace nad głównym studiem na finiszu, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-08].
 82. Radio 357 z 615 tys. zł miesięcznych wpłat od patronów, kolejny cel zbiórki osiągnięty, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-17].
 83. Radio 357, Patronite.pl [dostęp 2021-04-17].
 84. Radio 357 z kolejnym rekordem na Patronite. Skupi się na rozbudowie platformy z podcastami, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-11-13].
 85. Radio 357 ucieka Radiu Nowy Świat, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-01-04].
 86. Radio 357 prześcignęło Radio Nowy Świat w miesięcznym finansowaniu, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-05-07].
 87. Radio 357, Patronite.pl [dostęp 2022-09-11].
 88. Radio 357 kończy tworzyć nową stronę i aplikację. Niebawem testy wśród patronów, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-08-01].
 89. Dane na podstawie Informacji Krajowego Rejestru Sądowego dla 357 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (KRS 0000862598), według stanu na 5 marca 2021 roku.
 90. Grzegorz Sajór, Rozdwojone dzieci Trójki, „Press”, 01-02/2021, s. 24-27, ISSN 1425-9818.
 91. Dane na podstawie Informacji Krajowego Rejestru Sądowego dla 357 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (KRS 0000862598) - odpis pełny wykonany 2 sierpnia 2022 roku
 92. Dane na podstawie Informacji Krajowego Rejestru Sądowego dla Spółdzielnia Twórców Radia 357 (KRS 0000885894), według stanu na 5 marca 2021 roku.
 93. Dane na podstawie Informacji Krajowego Rejestru Sądowego dla 357 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa (KRS 0000923592), według stanu na 23 października 2021 roku.