Radio Jard II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Radio Jard II
Państwo

 Polska

Siedziba

15-703 Białystok,
al. Jana Pawła II 54[1]

Język

polski

Data założenia

2001

Data likwidacji

2 września 2018

Właściciel

Jarosław Dziemian[2][1]

Redaktor naczelny

Wojciech Kuczyński[1]

Format stacji

muzyczno-informacyjne

Częstotliwości
w miastach

Białystok 103,9 MHz

Strona internetowa

Radio Jard II – nieistniejąca polska, dziecięco-młodzieżowa rozgłośnia radiowa. Nadawała z nadajnika w Białymstoku. Emisja próbna rozpoczęła się 15 marca 2001 roku, a regularny, oficjalny przekaz rozpoczęto 1 kwietnia 2001[1]. Stacja zakończyła działalność we wrześniu 2018 roku.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Radio Jard II nadawala swój program 24 godziny na dobę na częstotliwości 103,9 MHz w Białymstoku i okolicach, a także w internecie. Naziemna stacja nadawcza o mocy 2 kW znajduje się na dachu Hotelu Turkus będącego siedzibą rozgłośni.

Program[edytuj | edytuj kod]

Pomysłodawcą i właścicielem rozgłośni jest białostocki biznesmen – Jarosław Dziemian[1].

Program w stacji jest prowadzony przez dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat oraz dorosłych prezenterów. Młodzież poznaje warsztat dziennikarski – przygotowują audycje tematyczne, serwisy informacyjne, informacje o pogodzie i inne pozycje programu. Samodzielnie dobierają muzykę, odbierają telefony i SMS-y od słuchaczy i obsługują radiową konsoletę. W ciągu swojej dotychczasowej działalności radio Jard II wykształciło profesjonalnych dziennikarzy.

Pracę koordynuje redaktor naczelny Wojciech Kuczyński, który rozgłośnią zaczął samodzielnie kierować mając zaledwie 13 lat[1].

Wśród emitowanych audycji znajdują się m.in. "Bit Konkrit" z polskim rapem, "Hit Lista" z trzydziestką najświeższych przebojów popowych, "Coverlover" z unikalnymi coverami, "Chilli Mix" z Trancem, "Power Dance" z nowoczesną muzyką z nurtu disco-dance oraz meteorologiczne "Wędrujemy, Wędrujemy". Tę audycję przygotowuje Rogers Cole Wilson.

Stacja w 2014 roku przeistoczyła się w młodzieżową rozgłośnię informacyjną. Prezentuje przeboje lat 60., 70., 80., 90., oraz obecne hity z gatunku tzw. muzyki świata.

Zakończenie nadawania[edytuj | edytuj kod]

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w grudniu 2017 roku wszczęła postępowanie o odebranie koncesji w związku z przeprowadzonym monitoringiem stacji, który wykazał, że nadawca nie emitował programu wskazanego w dokumentach koncesyjnych.

W czerwcu 2018 roku nadawca złożył wnioski o przeniesienie koncesji Radia Jard i Radia Jard II z Jarosława Dziemiana (osoby prywatnej) na spółkę. Z uwagi na poprzednie postępowanie wniosek odnośnie do Radia Jard II nie był procesowany, zaś wniosek odnośnie do Radia Jard zaakceptowano.

Z uwagi na fakt śmierci Jarosława Dziemiana 15 sierpnia 2018 roku Radio Jard II utraciło możliwość nadawania. Nadajnik wyłączono 2 września 2018 roku. Radio Jard wciąż obecne jest w eterze[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Radio Jard II: O nas. [dostęp 2014-09-07].
  2. Koncesje na rozpowszechnianie programów radiowych drogą naziemną. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. [dostęp 2012-06-18].
  3. Białystok: Tylko jeden Jard, „RadioPolska”, 4 września 2018 [dostęp 2018-09-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]