Radio Kraków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radio Kraków
Ilustracja
Siedziba Radia Kraków projektu Tomasza Mańkowskiego i Piotra Wróbla przy Alei Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Państwo  Polska
Siedziba Kraków
Język polski
Data założenia 1927
Inne nazwy Radio Kraków Małopolska
Właściciel Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Krakowie "Radio Kraków" SA / Skarb Państwa
Prezes Mariusz Bartkowicz
Częstotliwości
w miastach
zob. listę w artykule
Transmisja DAB+  
Strona internetowa

Radio Kraków (Radio Kraków Małopolska) – jedna z siedemnastu samodzielnych rozgłośni Polskiego Radia (zob. Audytorium 17), nadająca całodobowy program regionalny na teren województwa małopolskiego.

Siedziba rozgłośni mieści się w okrągłym budynku przy al. Słowackiego 22 w Krakowie. Oprócz studiów emisyjnych i newsroomu, znajdują się tam m.in. studia nagraniowe. Radio Kraków posiada sieć stałych korespondentów w Chrzanowie, Gorlicach, Nowym Sączu, Tarnowie i Zakopanem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rozgłośnia Polskiego Radia w Krakowie jako druga w Polsce, po Warszawie, rozpoczęła emisję programów 15 lutego 1927 na fali 422 m, a później 566 m. Pierwsza transmisja hejnału z wieży Mariackiej odbyła się 16 kwietnia 1927. 16 marca 1930 Radio Kraków transmitowało pierwszą mszę z Katedry na Wawelu. Rozgłośnia w Krakowie zasłynęła również z transmisji z boiska piłkarskiego (mecz pomiędzy drużynami Cracovii i Wisły, rozegrany 22 września 1929). Pierwszym dyrektorem stacji był Bronisław Winiarz, pełnił tę funkcję od początku powstania rozgłośni do wybuchu wojny w 1939.

W 1993 rozgłośnia przekształcona została w jednoosobową spółkę skarbu państwa o nazwie Radio Kraków SA, uzyskując samodzielność finansową i programową.

Częstotliwości nadajników analogowych[edytuj | edytuj kod]

Rozszczepienia sygnału[edytuj | edytuj kod]

Radio Kraków rozszczepia swój sygnał na dwa sposoby. Poza lokalnymi serwisami informacyjnymi uzupełniającymi sygnał stacji z nadajników analogowych w Przehybie i Tarnowie różne audycje mogą być emitowane poprzez nadajniki analogowe i system DAB+, z czego stacja korzysta, emitując transmisje z wydarzeń sportowych wyłącznie cyfrowo w ramach pasma Radio Kraków Transmisje[1]. Wszystkich wersji programu można także słuchać przez internet.

Odbiór cyfrowy[edytuj | edytuj kod]

Od 2015 roku rozgłośni można słuchać na radioodbiornikach naziemnej radiofonii cyfrowej DAB+[2]. W tym systemie można także słuchać drugiej anteny Radia, OFF Radia Kraków.

Studio im. Romany Bobrowskiej[edytuj | edytuj kod]

W gmachu Radia Kraków mieszczą się nowoczesne studia koncertowo-nagraniowe, w których występowali, bądź też nagrywali m.in. tacy wykonawcy jak: Leszek Możdżer, Nigel Kennedy, Grzegorz Turnau, Jarosław Śmietana, czy też zespół Myslovitz. W studiach nagrywane są zarówno utwory kameralne jak i wielkie formy muzyczne – od klasyki do rocka, muzyki filmowej i teatralnej. Studio imienia Romany Bobrowskiej to sala koncertowa o powierzchni 200 metrów kwadratowych i kubaturze 1500 metrów sześciennych wraz z reżyserką oraz Studia nagraniowe S-4 o powierzchni 100 metrów kw. i kubaturze 500 metrów sześc. W Studio imienia Romany Bobrowskiej odbywają się również organizowane przez Radio Kraków koncerty, spektakle muzyczne oraz debaty polityczne i publicystyczne.

Chór Polskiego Radia w Krakowie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słuchaj online (pol.). Radio Kraków. [dostęp 2016-09-18].
  2. Polskie Radio: Radio Cyfrowe DAB+ -- wszystko o cyfryzacji radia (pol.). strona internetowa Polskiego Radia, 2015. [dostęp 2015-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-08)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]