Radio Nowy Świat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radio Nowy Świat
Ilustracja
Pełny logotyp stacji (2020)
Państwo

 Polska

Siedziba

02-949 Warszawa
ul. Ostra 14 3/3

Język

polski

Data założenia

18 kwietnia 2020 (start zbiórki)
26 czerwca 2020 (pierwsza audycja)
10 lipca 2020 (regularne nadawanie)

Właściciel

Radio Nowy Świat Sp. z o.o.

Format stacji

muzyczno-publicystyczny

Strona internetowa

Radio Nowy Światinternetowa stacja radiowa o profilu muzyczno-publicystycznym[1] nadająca program od 10 lipca 2020 roku[2][3]. Rozgłośnia jest finansowana z wpłat słuchaczy oraz firm (określanych przez stację mianem patronów). Siedziba radia mieści się w Warszawie. Kilka osób z redakcji stanowią byli dziennikarze Programu Trzeciego Polskiego Radia[3][4].

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Po zmianach we władzach Polskiego Radia, następujących jako skutek wyborów parlamentarnych w 2015 roku, wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość, zaszły w Programie Trzecim duże zmiany personalne i programowe. W ciągu kilku kolejnych lat zwolniona lub odeszła zdecydowana większość zespołu stacji, a słuchalność stacji znacznie spadła[5]. Wśród osób, które zdecydowały się na odejście była m.in. późniejsza pierwsza redaktor naczelna Radia Nowy Świat – Magda Jethon, która 8 stycznia 2016 została zwolniona ze stanowiska dyrektora Trójki[6][7][8]. W pierwszym półroczu 2020 roku doszło do dalszych dużych zmian personalnych wśród dziennikarzy Trójki. W styczniu zarząd Polskiego Radia nie przedłużył umowy z Dariuszem Rosiakiem, prowadzącym autorską audycję „Raport o stanie świata”[9]. 9 marca 2020 władze Polskiego Radia nie przedłużyły umowy z Anną Gacek, w wyniku czego dwa dni później zdecydował odejść z radia Wojciech Mann. W ciągu kolejnych dni ze współpracy z Trójką zrezygnowali prowadzący autorskie audycje Jan Młynarski, Jan Chojnacki oraz Wojciech Waglewski i Bartosz Waglewski[10][11][12].

 Zobacz więcej w artykule Polskie Radio Program III, w sekcji Historia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie Radia Nowy Świat zostało zapowiedziane 18 kwietnia 2020, wraz z uruchomieniem zbiórki na portalu Patronite na jego funkcjonowanie[4]. Nadawcą została, zarejestrowana 15 kwietnia 2020, spółka „Ratujmy Trójkę sp. z o. o.” (od października 2020 nazwa spółki brzmi „Radio Nowy Świat sp. z o.o.”) - jej udziałowcami byli wówczas Piotr Jedliński (30% udziałów) oraz Magdalena Jethon, Anna Krakowska, Jerzy Sosnowski, Krzysztof Łuszczewski, Jan Chojnacki, Wojciech Mann i Patrycja Macjon (każdy po 10% udziałów)[13][14]. Magda Jethon (redaktor naczelna stacji) zadeklarowała, że radio będzie funkcjonować bez emitowania reklam, jeśli na zasadzie crowdfundingu uda się zebrać deklaracje wpłat w wysokości 250 tys. zł miesięcznie[4][15].

Stacja początkowo miała rozpocząć nadawanie 26 czerwca 2020 roku, jednakże w związku z wykryciem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u Michała Nogasia, jednego ze współpracowników radia, i związaną z tym kwarantanną części zespołu, uruchomienie zostało przesunięte[16]. W zamian nadano koncert Wojciecha Waglewskiego[17].

Regularny program radia rozpoczął się 10 lipca 2020 o godz. 6:00 programem „Poranna Manna”, prowadzonym przez Wojciecha Manna. Pierwszym wyemitowanym przez niego utworem było „All You Need Is Love” zespołu The Beatles[18]. W pierwszych dniach emisji występowały problemy z odbiorem rozgłośni z powodu przeciążenia witryny stacji oraz dostawców przekazu[19]. W samym Open.fm radia słuchało ponad sto tysięcy osób, co było wtedy najlepszym wynikiem dla pojedynczej stacji na tej platformie. Według danych firmy obsługującej transmisję rozgłośni internetowych, w dniu startu audycje przebijały słuchalnością w internecie BBC Radio[20].

Ramówka rozgłośni składa się głównie z autorskich programów muzycznych oraz audycji publicystycznych o tematyce społecznej i politycznej. Na antenie emitowane są również serwisy informacyjne. Zapowiedzi do większości programów zostały nagrane przez Zbigniewa Zamachowskiego. Do stacji nie są zapraszani politycy (ich głosy pojawiają się w serwisach informacyjnych), a na bieżące tematy wypowiadają się dziennikarze polityczni oraz eksperci. Rozgłośnia wspiera także młode talenty dziennikarskie, aktorskie i muzyczne. Na antenie nie są emitowane reklamy[1]. Studio znajduje się przy ulicy Ostrej 14 w warszawskiej dzielnicy Wilanów[21].

10 sierpnia 2020 z funkcji prezesa Radia Nowy Świat zrezygnował Piotr Jedliński, kończąc tym samym współpracę z radiostacją. Miało to związek z nazwaniem w serwisie informacyjnym na antenie Margot Szutowicz, niebinarnej aktywistki używającej typowo damskich zaimków, za pomocą zaimków typowo męskich. Po negatywnej reakcji słuchaczy, we wpisie na jednym z portali społecznościowych Jedliński tłumaczył, dlaczego w serwisach informacyjnych określana była jako mężczyzna, co wywołało krytykę części środowisk lewicowych oraz niektórych patronów[22][23][24].

20 sierpnia 2020 roku do zarządu radia powołana została Patrycja Macjon[25], założycielka konta społecznościowego „Ratujmy Trójkę”[26], a w Radiu Nowy Świat zajmująca się m.in. kontaktami ze społecznością[27]. 5 stycznia 2021 Macjon odeszła z Radia Nowy Świat[28]. Zarówno Jedliński, jak i Macjon, po odejściu pozostawali udziałowcami spółki[13]. 20 stycznia 2021 roku zmarł Krzysztof Łuszczewski, którego udziały odziedziczyły we współwłasności Zuzanna Łuszczewska i Karolina Kaliszewska[29]. W listopadzie 2021 Macjon została usunięta z listy wspólników spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym[30].

Od 20 września 2021 część programów nadawanych w stacji jest dostępnych za pośrednictwem Internetu w formie audio-video dla patronów wspierających finansowo radio[31].

W pierwszej połowie 2022 r. udział Radia Nowy Świat w słuchalności radia w Polsce wyniósł 0,7–0,8%, co było wynikiem lepszym niż niektórych rozgłośni FM, np. Programu 2 PR[32].

Współpracownicy[edytuj | edytuj kod]

Wśród współpracowników radia są (według stanu na listopad 2022 roku): Artur Andrus, Mateusz Andruszkiewicz, Adriana Bąkowska, Monika Borzym, Piotr Bukartyk, Adrianna Calińska-Czaniecka, Jan Chojnacki, Agnieszka Drozd, Oliwia Gęsiarz, Beata Grabarczyk, Krzysztof Grabowski, Barbara Gregorczyk, Maciej Grzenkowicz, Agnieszka Hejne, Jan Janczy, Maciej Jankowski, Bruno Jasieński, Kuba Jędras, Magda Jethon, Katarzyna Kasia, Robert Kawka, Mikołaj Kierski, Krystyna Kofta, Joanna Kołaczkowska, Klaudia Kowalczyk, Anna Krakowska, Kinga Krasuska, Mateusz Kuśmierek, Marcin Kydryński, Rafał Lewandowski, Agnieszka Lipka-Barnett, Tomasz Ławnicki, Ksenia Maćczak-Szumska, Wojciech Malajkat, Jan Malinowski, Marcin Mann, Wojciech Mann, Daniel Markowski, Grzegorz Markowski, Krzysztof Materna, Eliza Michalik, Jarosław Mikołajewski, Jan Młynarski, Grzegorz Muranowicz, Marek Napiórkowski, Jan Niebudek, Jacek Nizinkiewicz, Michał Nogaś, Katarzyna Oklińska, Paweł Orlikowski, Maciej Orłoś, Tomasz Paziewski, Rafał Plater-Zyberk, Andrzej Poniedzielski, Michał Porycki, Tomasz Raczek, Jędrzej Rosa, Kacper Siedlecki, Klaudiusz Slezak, Marcelina Słomian, Jerzy Sosnowski, Adam Stasiak, Emilia Stefaniak, Kajetan Strzelczyk, Dobrochna Surma, Piotr Topoliński, José Torres, Mikołaj Tyczyński, Bartosz Waglewski, Wojciech Waglewski, Bartek Winczewski, Anna Zakrzewska, Zbigniew Zamachowski, Maria Zamachowska.[potrzebny przypis] Większość z wymienionych osób prowadzi audycje lub inne formy na antenie rozgłośni[4][33][34][1][35][36].

 Z tym tematem związana jest kategoria: Redaktorzy Radia Nowy Świat.

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

Radio Nowy Świat jest dostępne wyłącznie drogą internetową. Stacji można słuchać za pośrednictwem strony internetowej oraz w przeznaczonych temu aplikacjach na systemy iOS[37] i Android[38]. Możliwy jest także odsłuch poprzez różne platformy radia internetowego oraz za pośrednictwem usługi radia przez internet w niektórych dekoderach i sieciach kablowych[39]. Premierowe audycje w rozgłośni początkowo były emitowane od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 22:00, w soboty od 8:00 do 22:00, a w niedziele od 10:00 do 22:00[40]. W marcu 2021 programy od poniedziałku do piątku nadawano od 6:00, w sobotę od 7:00, w niedzielę od 8:00 (codziennie program kończy się o północy). Pozostały czas wypełnia muzyka[41]. W kwietniu 2021 roku do ramówki wprowadzono okazjonalne playlisty autorskie i powtórki audycji między północą a drugą w nocy[42]. Podcasty większości programów są dostępne na stronie internetowej stacji - dostęp do nich jest jednak ograniczony wyłącznie do osób wspierających finansowo rozgłośnię, czyli patronów[43].

Finansowanie[edytuj | edytuj kod]

Rozgłośnia jest finansowana z wpłat pieniężnych słuchaczy i firm prywatnych za pośrednictwem portalu Patronite[3][44] (możliwe są również wpłaty darowizn bezpośrednio na jej konto). W dniu uruchomienia stacji na jej działanie zebrano łącznie ponad 1,85 mln złotych od ponad dwudziestu pięciu tysięcy patronów, którzy łącznie zadeklarowali miesięczne wpłaty w kwocie ponad 650 tys. złotych[3]. Od czerwca do listopada 2020 roku wsparcie przekraczało 700 tys. złotych (w szczytowym momencie ponad 735 tys. złotych od trzydziestu jeden tysięcy patronów)[45]. W czerwcu 2021 roku wsparcie wynosiło 635 tys. złotych[46]. Od kwietnia 2020 roku (kilku dni po rozpoczęciu zbiórki) do maja 2021 profil stacji był największym pod względem liczby Patronów i miesięcznego wsparcia na platformie[47][48]. W maju 2021 roku RNŚ zostało wyprzedzone przez Radio 357 pod względem wsparcia i liczby patronów[49][46]. Do lipca 2022 roku stacja uzyskała z crowdfundingu ponad osiemnaście milionów złotych[50], w listopadzie przekroczyła 20 milionów złotych[51].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Radio Nowy Świat bez polityków. Pierwsza audycja 10 lipca, Onet.pl [dostęp 2020-07-15].
 2. Radio Nowy Świat wystartowało, ale są pierwsze kłopoty. „Problemy z odbiorem”, gazeta.pl [dostęp 2020-07-10].
 3. a b c d Nikola Bochyńska, Ruszyło Radio Nowy Świat (szczegółowa ramówka), wirtualnemedia.pl, 10 lipca 2020 [dostęp 2020-07-14].
 4. a b c d Nowy Świat Trójki, Press.pl [dostęp 2020-07-10].
 5. Wiktor Świetlik rezygnuje z funkcji szefa radiowej Trójki. wirtualnemedia.pl, 2019-10-31. [dostęp 2018-10-31].
 6. Ruszył serwis informacyjny koduj24.pl. kodmalopolska.pl. [dostęp 2020-07-24].
 7. O nas. koduj24.pl. [dostęp 2020-07-24].
 8. Magda Jethon: wszystkim awanturom w Trójce winni są politycy. wirtualnemedia.pl, 2016-12-03. [dostęp 2017-08-30].
 9. Nikola Bochyńska: Dariusz Rosiak odchodzi z Polskiego Radia. „Nie przedłużono umowy”. wirtualnemedia.pl, 2020-01-15. [dostęp 2020-03-17].
 10. Wojciech Mann odchodzi z Trójki, Onet Kultura, 11 marca 2020 [dostęp 2021-03-22].
 11. Jan Chojnacki po 45 latach odchodzi z radiowej Trójki. 'Bez możliwości pożegnania', www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-22].
 12. Onet – Jesteś na bieżąco, www.onet.pl, 25 marca 2020 [dostęp 2021-03-22].
 13. a b Informacja odpowiadająca odpisowi pełnemu z rejestru przedsiębiorców (KRS), wygenerowana 21.03.2021.
 14. Radio Nowy Świat wkrótce na antenie. Co wiadomo o nowej stacji?, Onet.pl, 10 lipca 2020 [dostęp 2020-07-14].
 15. Ponad 400 tys. zł zebrano na internetowe radio „Nowy Świat”. „To nie będzie ‘stara’ „Trójka”, wirtualnemedia.pl, 20 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-21].
 16. Nogaś przyznał, że to on był zakażony koronawirusem i opóźnił start RNŚ, Press, 3 lipca 2020 [dostęp 2020-08-19].
 17. Magda Fijołek, To dziś ruszać miało Radio Nowy Świat. Jest nowa data startu, Rozrywka.blog, 26 czerwca 2020 [dostęp 2020-08-19].
 18. Katarzyna Kubisiowska, Wojciech Mann: Głos. Wojciech Mann w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską. Kraków: Znak, 2020, s. 293. ISBN 978-83-240-6106-8.
 19. Radio Nowy Świat na start miało 450 tys. słuchaczy. „Jak Trójka sprzed lat, może pozyskać jej słuchaczy – trudniej o nowych”, wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-07-13].
 20. Radio Nowy Świat lepsze niż BBC Online. Są oficjalne wyniki słuchalności z pierwszego dnia, gazetapl [dostęp 2020-08-19].
 21. Agnieszka Kublik. Radio Nowy Świat, czyli wejście smoka. „Gazeta Wyborcza”, s. 6, 29 lipca 2020. 
 22. Piotr Jedliński nie jest już prezesem Radia Nowy Świat. Jego słowa wywołały burzę, Onet Kultura, 10 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-10].
 23. Naciski aktywistów przyniosły skutek. Piotr Jedliński nie jest już prezesem RNŚ, www.tvp.info [dostęp 2020-08-11].
 24. Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa Radia Nowy Świat, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-08-11].
 25. Anna Krakowska, Krzysztof Łuszczewski, Patrycja Macjon, Komunikat, Radio Nowy Świat, 20 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-20].
 26. Maciej Kozielski, Nie przestaną ratować Trójki, Press.pl, 5 czerwca 2020 [dostęp 2020-08-20].
 27. Zespół – Radio Nowy Świat, Radio Nowy Świat, 20 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-20].
 28. Założycielka „Ratujmy Trójkę” Patrycja Macjon odeszła z Radia Nowy Świat, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-01-15].
 29. Zuzanna Łuszczewska i Karolina Kaliszewska przejęły po Krzysztofie Łuszczewskim udziały Radia Nowy Świat, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-05-15].
 30. Zgodnie z: Informacja odpowiadająca odpisowi pełnemu z Rejestru Przedsiębiorców dla numeru KRS: 0000837501 ("Radio Nowy Świat spółka z ograniczoną odpowiedzialnością"), zmiana 11 z 24 listopada 2021 roku.
 31. Nasza wizja - Radio Nowy Świat ruszyło z transmisjami wideo, Radio Nowy Świat, 20 września 2021 [dostęp 2021-10-07].
 32. RMF FM, Eska i Trójka ze wzrostami słuchalności. Radio 357 przed Radiem Nowy Świat, Wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-08-18].
 33. Byli dziennikarze Trójki chcą założyć radio. W dobę zebrano 250 tys. zł, Onet Kultura, 18 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-18].
 34. Byli dziennikarze Trójki chcą uruchomić radio internetowe ‘Nowy Świat’. Rusza zbiórka, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-04-18].
 35. Jarosław Mikołajewski gospodarzem audycji w Radiu Nowy Świat, Press.pl [dostęp 2021-08-26].
 36. Monika Borzym z audycją w Radiu Nowy Świat, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-08-26].
 37. Radio Nowy Świat, App Store [dostęp 2020-09-15] (ang.).
 38. Radio Nowy Świat – Aplikacje w Google Play, play.google.com [dostęp 2020-09-15].
 39. Gdzie nas słychać – Radio Nowy Świat [dostęp 2020-07-13].
 40. Radio Nowy Świat wkrótce na antenie. Co wiadomo o nowej stacji?, Onet Kultura, 10 lipca 2020 [dostęp 2021-04-17].
 41. Ramówka, Radio Nowy Świat [dostęp 2020-07-17].
 42. Koncertowe granie, Radio Nowy Świat [dostęp 2021-05-02].
 43. Podcasty, Radio Nowy Świat [dostęp 2020-04-17].
 44. Radio „Nowy Świat”, Patronite.pl [dostęp 2020-07-10].
 45. Radio Nowy Świat ma już niemal 31 tys. patronów. 'Zła atmosfera nie służy radiu', www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-24].
 46. a b Tak, chcę tego Radia - Radio 357, radio357.eu [dostęp 2021-06-05].
 47. Radio Nowy Świat, Patronite.pl [dostęp 2021-03-21].
 48. Nowy Świat Trójki, Press.pl [dostęp 2021-03-24].
 49. Radio 357 prześcignęło Radio Nowy Świat w miesięcznym finansowaniu, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-05-07].
 50. Radio Nowy Świat, Patronite.pl [dostęp 2022-08-01].
 51. Radio Nowy Świat, Patronite.pl [dostęp 2022-11-13] (pol.).