Radio Parada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radio Parada
Państwo  Polska
Język polski
Siedziba al. Piłsudskiego 141
92-318 Łódź
Założono 26 czerwca 1993 (data rozpoczęcia emisji programu)
Właściciel Radio Parada Sp. z o.o.
Prezes Ewa Kubasiewicz
Częstotliwości
w miastach
Łódź 96,0 MHz
Strona internetowa

Radio Parada – prywatna stacja radiowa z Łodzi. Nadaje całodobowo na częstotliwości 96,0 MHz z nadajnika umieszczonego na kominie Zakładów Włókien Chemicznych „Chemitex-Anilana” przy alei Piłsudskiego 141 w Łodzi[1].

Obecnie jest to spółka z o.o. o nazwie: Radio Parada, której zadaniem jest nadawanie audycji radiowych o zasięgu ogólnołódzkim. Siedziba znajduje się w Łodzi przy al. Piłsudskiego 141. Prezesem radia jest Ewa Kubasiewicz.

Partnerem Radia Parada jest Informacyjna Agencja Radiowa (IAR). Od początku istnienia stacji bardzo ważne miejsce w jej ofercie programowej zajmuje publicystyka[2]. Istotne miejsce w ramówce zajmuje także edukacja i poradnictwo[2]. Jeśli chodzi o muzykę, Radio Parada prezentuje zarówno klasyczne standardy muzyki rozrywkowej lat 60., 70., 80. i 90. XX wieku jak i najnowsze przeboje światowych list przebojów (codzienna Lista Hot Top 20)[2].

Za pośrednictwem strony internetowej Radia Parada, można go słuchać a nawet oglądać na żywo dzięki kamerom zainstalowanym w studiu[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji początkowo nie przyznała koncesji Radiu Parada, ale po przegranym procesie przed NSA w Warszawie, została zmuszona do jej wydania. Radio rozpoczęło nadawanie programu w dniu 26 czerwca 1993 roku[2]. W ciągu pierwszego roku osiągnęło pierwszą pozycję na rynku łódzkim, dystansując nawet stacje ogólnopolskie[2].

Początkowo mieściło się w wynajętych pomieszczeniach na XIII piętrze wieżowca PKP przy ulicy Tuwima 28. W 2000 roku przeniosło się do własnego obiektu przy al. Piłsudskiego 141/145. Jest to dawny budynek kotłowni z kominem po zakładach Cohna[potrzebny przypis], po II wojnie światowej należący do Zakładów Włókien Sztucznych "Anilana". Na 100 metrowym kominie znajduje się 15 metrowy maszt radiowy z nowoczesną anteną radiową. Budynek zabytkowej kotłowni został zaadaptowany na potrzeby redakcji i administracji Radia Parada.

Od roku 1993 radio posiada półokrągłe logo składające się z napisu RADIO PARADA a pod nim półokrągłe czerwone koła z napisem 96.00 FM (dawniej 69.44 MHz-96.00 FM).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Łódź *Komin Chemitex-Anilana*. RadioPolska.pl. [dostęp 2011-08-05].
  2. a b c d e f Historia / O radiu Parada (pol.). Radio Parada. [dostęp 2012-01-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]