Radio Piotrków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Radio Piotrków
Państwo Polska
Język polski
Siedziba Piotrków Trybunalski
Założono 1992
Zlikwidowano 2006
Zastąpiony przez Radio Strefa FM
Częstotliwości
w miastach
Piotrków Trybunalski 98,2 MHz

Radio Piotrków – lokalna stacja radiowa z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim. Rozgłośnia obejmowała swoim zasięgiem mniej więcej dawne województwo piotrkowskie. Wydawca nowego-starego Radia Piotrków nie jest związany z założycielem radia Strefa FM nadającego od 1 czerwca 1992 w technologii analogowej. Wydawca Radia Piotrków nadaje aktualnie w paśmie testowym w technologii cyfrowej przygotowując się do nadawania w technologii DAB+.

Historia[edytuj]

Radio założył 1 czerwca 1992 Tomasz Stachaczyk przy współpracy Wojciecha Dąbrowskiego oraz Janusza Surmy[1]. Początkowo nadawano na amatorskim sprzęcie, na częstotliwości 70,1 MHz[1]. W 1993 roku zmieniono częstotliwość na 69,9 MHz[1]. 31 marca 1994 Radio Piotrków znalazło się wśród wśród 16 stacji lokalnych, które jako pierwsze otrzymały koncesję na nadawanie[1]. W drugą rocznicę swojego powstania, rozgłośnia zorganizowała trzydniowe święto (koncerty, pokazy pirotechniczne, imprezy sportowe)[1]. Uroczystości te dały początek oficjalnym Dniom Piotrkowa, które organizowane są odtąd co roku na początku czerwca[1]. Od 1 stycznia 2000 stacja nadawała tylko w górnym paśmie UKF, na częstotliwości 98,2 MHz[1]. Po 1 września 2006 r. Radio Piotrków wystąpiło do KRRiTV o zmianę nazwy programu[1] - przekształcona w Radio Strefa FM[1] w 2006 r.

Ramówka[edytuj]

Stacja nadawała przez 24 godziny na dobę. Radio w swoim dorobku miało wiele audycji, m.in. jedną z najstarszych w kraju list przebojów – „Listę Przebojów Radia Piotrków". Inne popularne pozycje to „Stan Wyjątkowy” – audycja szczególnie popularna wśród młodzieży, „Muzyczny wehikuł czasu” – przypominający dawne przeboje, „Bagdad Cafe” – wypełniony jazzem i muzyką świata, czy „Muzyka miasta” – program o hip-hopie kontynuujący tradycje „Lirycznej mafii” oraz program „Magiel”, w którym słuchacze komentowali aktualne wydarzenia. Poza tym w radiu co godzinę nadawane były informacje z kraju i ze świata, informacje lokalne oraz sytuacja na drogach w regionie. Część z tych audycji ma swoją kontynuację w Radiu Strefa FM.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i O nas. W: www.strefa.fm [on-line]. Strefa FM. [dostęp 27 kwietnia 2016].

Oficjalna strona Radia Piotrków

www.radiopiotrkow.pl