Radio Televizioni Shqiptar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Znaczek z lat 80. XX wieku, rozprowadzany wśród zagranicznych słuchaczy Radia Tirana

Radio Televizioni Shqiptar (RTSh, Albańskie Radio i Telewizja) – albański publiczny nadawca radiowo-telewizyjny z siedzibą w Tiranie. Pierwsza transmisja audycji Radio Tirana odbyła się 28 listopada 1938. Program emitowano na falach krótkich, z nadajnika o mocy 3 kW.

29 kwietnia 1960 roku odbyła się pierwsza transmisja programu telewizji albańskiej, z nadajnika znajdującego się w Tiranie. Jeszcze w 1976 roku program albańskiej telewizji trwał 4,5 godziny dziennie i był nadawany w godzinach wieczornych. W tym czasie poza wiadomościami i audycjami muzycznymi program zawierał także informacje o imprezach kulturalnych i omówienia książek.

Na rynku krajowym nadaje jeden kanał telewizyjny (TVSH) i dwa radiowe (Radio Tirana). Ponadto emituje także po jednym kanale radiowym i telewizyjnym dla zagranicy. Firma utrzymuje się z reklam, dotacji albańskiego rządu i abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Radio Tirana nadawało również do 1989 audycje w języku polskim. Spikerami byli Albańczycy, którzy ukończyli studia filologiczne i byli przygotowywani językowo przez jedną z Polek mieszkających w Tiranie. (zob. Kazimierz Mijal, Komunistyczna Partia Polski (1965-1996).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Peter Prifti, Socialist Albania since 1944: Domestic and Foreign Developments, Cambridge 1978, s.131.