Przejdź do zawartości

Radio Wawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Radio WAWA
Państwo

 Polska

Język

polski

Data założenia

1 lutego 1992

Data likwidacji

5 maja 2021

Właściciel

Grupa Radiowa Time

Częstotliwości
w miastach

częstotliwości podane w artykule

Zastąpiony przez

Radio SuperNova

Strona internetowa

Radio Wawa (własna pisownia marketingowa Radio WAWA) – nieistniejąca stacja radiowa, jedna z pierwszych polskich komercyjnych rozgłośni, później sieć rozgłośni lokalnych. Znana głównie z programów „DeDektyw Inwektyw”, „Przebojowe małżeństwo”, czy „6 po 6:00”. Pod koniec emisji radio grało pod hasłem „Najlepsze polskie hity” (na jego format muzyczny składały się wyłącznie utwory w języku polskim). Radio WAWA swój program adresowało przede wszystkim do słuchaczy w wieku 25–45 lat. Właścicielem stacji była Grupa Radiowa Time. Dyrektorem programowym była Anna Paluszek, szefem muzycznym Paweł Wiszniewski, a dyrektorem promocji Anna Wróblewska.

16 września 2020 Grupa Radiowa Time (wchodząca w skład Grupy ZPR Media) złożyła wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nadanie nowej koncesji o charakterze uniwersalnym i zmianę nazwy rozgłośni. KRRiT wyraziła na to zgodę w grudniu 2020[1]. 5 maja 2021 roku powstało radio o nazwie SuperNova[2][3][4].

Sieć Radia WAWA[edytuj | edytuj kod]

Sieć Radia WAWA tworzyło trzynaście lokalnych rozgłośni nadających w szesnastu miastach:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki Radia WAWA sięgają roku 1991, kiedy to stacja nadawała przez kilka dni piracki program radiowy.

Oficjalne rozpoczęcie emisji stacji nastąpiło 1 lutego 1992 roku (w początkowym okresie radio nadawało tylko w samej Warszawie na częstotliwości 69,8 MHz, a następnie 89,8 FM). Założycielami byli Wojciech Reszczyński i Krzysztof Kilian.

Pierwszym prezesem był Wojciech Reszczyński, wiceprezesem i dyrektorem technicznym Krzysztof Kilian.

Prezentowano głównie muzykę z gatunku rocka klasycznego (ang. classic rock). Wśród prezenterów stacji w pierwszym okresie działania znaleźli się muzycy znani z zespołów rockowych (Ryszard Wojciul – dyrektor muzyczny stacji, Adam Romanowski – dyrektor programowy, Paulus von Kinsky, Kuba Jabłoński).

17 października 1997 roku miała miejsce pierwsza zmiana formatu stacji, radio odeszło od klasycznie rockowego grania, a pojawiły się w nim głównie utwory pop i soft rock lat 80. i 90. (tzw. format AC).

W 1998 roku WAWA otrzymała koncesję na nadawanie w 13 dużych miastach Polski. 1 lutego 1998 r. wyszła poza Warszawę; początkowo można było jej słuchać w Gdańsku (104,4 MHz), Krakowie (107,0 MHz) i Szczecinie (95,7 MHz), natomiast od 1 kwietnia 1998 r. również w Białymstoku (88,6 MHz), Gdyni (105,6 MHz), Kielcach (95,5 MHz), Koszalinie (95,4 MHz), Lublinie (106,1 MHz), Olsztynie (94,7 MHz), Płocku (90,4), Rzeszowie (97,1 MHz), Siedlcach (91,3 MHz) i Zielonej Górze (95,3 MHz). Przez pewien okres stacja dzieliła również czas antenowy z lokalną rozgłośnią Pro Kolor w Opolu (100,7 MHz). Działo się tak do 2002 roku, kiedy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przedłużyła koncesji opolskiemu nadawcy.

W 2001 roku nastąpiła kolejna modyfikacja formatu muzycznego stacji – hasłem przewodnim stacji stał się Najlepszy Mix Przebojów lat '80, '90 i współczesnych. W 2002 roku miejsce prezesa Reszczyńskiego zajął Rafał Staszek.

Od 24 września 2004 roku sygnał docierał również do Katowic (95,5 MHz)[16], od dnia następnego (25 września) do Wrocławia (101,5)[17], a od 31 października 2006 także do Łodzi (90,1 MHz)[18].

15 listopada 2004 roku strata udziałów w rynku na rzecz konkurencyjnych nadawców zmusiła zarząd rozgłośni do kolejnej zmiany formatu muzycznego. Pod nazwą „Nowe Radio WAWA – Zawsze Polska Muzyka” rozgłośnia zaczęła prezentować tylko utwory polskich artystów. Pomysłodawcą i twórcą nowatorskiego na polskim rynku radiowym formatu był jej ówczesny dyrektor programowy Jarosław Paszkowski (kierował stacją w latach 1999–2010).

W połowie grudnia 2007 właściciel rozgłośni, Grupa Radiowa Time, podjęła decyzję o rozpoczęciu emisji na dotychczasowych częstotliwościach Radia WAWA programu Eska Rock. 8 kwietnia 2008 roku KRRiT pozytywnie rozpatrzyła wniosek spółki WAWA S.A. o zmianę nazwy nadawanego programu z „Radio WAWA” na „Eska Rock”, wyrażając jednocześnie zgodę na to, aby spółki dotychczas emitujące program pod nazwą Eska Rock w Warszawie i Łodzi mogły nadawać jako Radio WAWA[19]. Zamiana sieci częstotliwości nastąpiła 2 czerwca 2008 roku.

W połowie 2008 roku pojawiła się informacja, że Grupa Radiowa Time planuje w ciągu 3-5 lat rozbudować sieć Radia WAWA do 15-20 rozgłośni[20]. Częstotliwości miały być pozyskiwane w ramach składania nowych wniosków koncesyjnych oraz przejmowania istniejących stacji[20].

W kolejnych latach nadawca Radia WAWA sukcesywnie rozbudowywał sieć o kolejne nadajniki. 1 września 2009 roku do już działających rozgłośni w Warszawie i Łodzi dołączyły stacje w Toruniu (96,7 FM – wcześniej Vox FM Toruń) i Rzeszowie (98,4 FM i 92,6 FM – częstotliwości zwolnione przez Radio Eska Rzeszów, które z kolei przejęło częstotliwości Radia VOX FM Bieszczady)[8]. Od 24 lutego 2010 lokalna stacja Radia WAWA nadawało także we Wrocławiu, na częstotliwości 105,5 MHz (należącej wcześniej do Radia Gold FM z Oławy). 18 kwietnia 2011 rozpoczęto emisję programu w Opolu na częstotliwości 105,7 MHz.

7 maja 2011 łódzka rozgłośnia Radia WAWA zamieniła się częstotliwością z Radiem Eska Łódź[21]. Od tej pory WAWA Łódź nadawała na częstotliwości 99,8 MHz z mocą 0,6 kW (wcześniej na 90,1 MHz)[22].

Od 30 maja 2012 warszawski program Radia WAWA nadawany był także w Ostrołęce na częstotliwości 90,3 MHz. 31 lipca 2012 Radio WAWA ponownie rozpoczęło emisję w Szczecinie – tym razem, jak w przypadku pozostałych stacji, na podstawie koncesji na program o zasięgu lokalnym. WAWA Szczecin nadawała swój program na częstotliwości 93,2 MHz (ERP 2 kW)[6].

W pierwszej połowie 2014 roku stacja rozpoczęła emisję sygnału w Skawinie pod Krakowem[23] i Nowym Sączu[24].

Z początkiem kwietnia 2015 roku Radio WAWA na częstotliwościach 98,4 FM w Rzeszowie i 92,6 FM w Krośnie zmieniło format muzyki na disco polo. Nowe hasło stacji brzmiało „Non stop polo”[25].

W lutym 2016 roku format „Non stop polo"[26] emitowany był również w nowo otwartym oddziale Jelenia Góra.

W marcu 2016 roku, po 25 latach pracy, ze stacji odeszli Monika Tarka i Robert Kilen. Ich poranny program „Z parą od rana” został zastąpiony przez audycję „Zmiennicy”, którą prowadzili wspólnie Detektyw Inwektyw i Rafał „Wodzu” Wodziński.

Program ten, zamiennie z innym o nazwie „Królowa i Wodzu”, był już nadawany w okresach, gdy główni prowadzący przebywali na urlopach[27].

19 czerwca 2017 Radio WAWA zakończyło nadawanie formatu „Non stop polo” w Rzeszowie, Krośnie, Trzebnicy i Jeleniej Górze. Od tej pory nadawany był ogólnopolski program sieciowy pod hasłem „Zawsze polska muzyka”[28]. 20 sierpnia 2018 Radio WAWA po raz ostatni w swojej historii zmieniło oprawę dźwiękową i głos lektorski stacji. Nowy liner stacji aż do końca nadawania nosił nazwę „Najlepsze polskie hity”.

W kwietniu 2021 roku rozgłośnia zrezygnowała z nadawania disco polo. Pod koniec miesiąca z radia odszedł Tomasz Łysiak[29], a nieco wcześniej – w marcu – Rafał „Wodzu” Wodziński[30].

Likwidacja stacji[edytuj | edytuj kod]

16 września 2020 Grupa Radiowa Time (wchodząca w skład Grupy ZPR Media) złożyła wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nadanie nowej koncesji o charakterze uniwersalnym i zmianę nazwy rozgłośni na SuperNova. Z prośby złożonej przez nadawcę wynikało, że program nowej rozgłośni zaadresowano do „ogółu słuchaczy zainteresowanych otrzymaniem solidnej porcji informacji i publicystyki o tematyce lokalnej”. Nowa ramówka zawiera co najmniej 33% utworów słowno-muzycznych i jest w niej grana głównie polska muzyka rozrywkowa. Na antenie pojawiają się aktualne polskie przeboje oraz utwory z lat 80. i 90., a także te powstałe po 2000 roku. Radio kładzie nacisk na promocję polskiej muzyki. Oprócz tego emitowane są: audycje informacyjne, publicystyczne, rozrywkowe, o tematyce sportowej, poradnicze z różnych dziedzin, edukacyjne, dla dzieci i młodzieży, o tematyce religijnej, literackie i formy udramatyzowane[31].

Zmiana nazwy stacji na SuperNova nastąpiła 5 maja 2021 roku[2][3][4]. Ostatnim utworem zagranym w Radiu WAWA był singiel „Więcej” Michała Szczygła[32].

Audycje nadawane w radiu i ich prowadzący[edytuj | edytuj kod]

Radio WAWa – Classic Rock (1992–1997)[edytuj | edytuj kod]

Audycje muzyczne:

 • „Z-Rock 50” i „Kilen zone” – Robert Kilen
 • „Rockowa trzynastka” – Grzegorz Benda
 • „Patefon” (nowości płytowe) – Ryszard Wojciul
 • „Kamienie” – Tomasz Wojciechowski
 • „Na szczudłach” – Jarosław Szczudłowski
 • „Babka rockowa” – Monika Tarka
 • „Coca-Cola is the music” – Piotr Zbroziński
 • „Trashpunk” – Paulus von Kinsky
 • „Radio malkontent” – Piotr Zbroziński i Adam Romanowski

Pozostałe audycje:

 • „Wywiady Dariusza Dewille” – Dariusz Dewille
 • DeDektyw Inwektyw” – Tomasz Łysiak
 • „Konkurs szarych komórek” – Olga Braniecka i Grzegorz Benda
 • „Sekretny dziennik mola książkowego” – Olga Braniecka
 • „Co jest grane” – wiadomości kulturalne
 • „W co jest grane, czyli o czym każdy WAWA-kibic wiedzieć powinien”
 • „Pół żartem pół serio” (magazyn filmowy) – Maciej Sobieszczański i Michał Szymanowicz
 • „Rozmowy z Oldboy'em” – Grzegorz Benda i Bohdan Tomaszewski
 • „Ściśle fajne” – satyryczna audycja red. Zdzisława Walenia i Henryka Anatola Żeżuchy (pisownia celowa) – Wojciech Michiewicz i Jan Trzciński
 • „Wykop” – Wojciech Michiewicz, Wojciech Asiński, Grzegorz Traczewski

Po 1997 roku[edytuj | edytuj kod]

 • DeDektyw Inwektyw” – Tomasz Łysiak
 • „Dźwiękoszczelny magazyn Jurka Owsiaka” – Jerzy Owsiak
 • „Gawędy historyczne” – Tomasz Łysiak
 • „Lista przebojów” – Robert Kilen
 • „Przebojowe małżeństwo” – Monika Tarka-Kilen i Robert Kilen[33]
 • „Trzy po trzy” – wywiady i koncerty gwiazd polskich oraz zagranicznych (sobota)
 • „Rockowa trzynastka” – Grzegorz Benda
 • „Co jest grane” – wiadomości kulturalne
 • „Videomagia”
 • „Bocianie gniazdo” – magazyn żeglarski Olgi Branieckiej
 • „Nasza godzina” – program młodzieżowy Zbyszka Branieckiego
 • „Z parą od rana” – pogram poranny Moniki Tarki i Roberta Kilena
 • „Muzyczne biuro zamówień” – program wieczorny Rafała Wodzińskiego

Ramówka pod koniec nadawania[edytuj | edytuj kod]

 • „Cała naprzód od rana” (poranny program) – prowadzili: Kuba Adamiak i Katarzyna Żochowska. DeDektyw Inwektyw zajmował się produkcją felietonów, a także śledztw. Informacje o poranku prezentował Marcin Procki. Producentem programu była Agnieszka Tomczyk.
 • „Najlepsze polskie hity” (program towarzyszący w pracy) – prowadzili: Monika Król i Dawid Wajda
 • „Luz blues z Radiem WAWA” (program typu Drive Time) – prowadził Piotr Jachim
 • „Top 13” (lista przebojów) – prowadził Mateusz Kwiatkowski
 • "Słoneczne non stop polo" - prowadził Mateusz Kwiatkowski
 • „Muzyczne biuro zamówień” (program interaktywny) – prowadził Mateusz Kwiatkowski
 • „Weekend z gwiazdą” (wywiady z gwiazdami polskiej sceny muzycznej) – prowadził Paweł Wiszniewski
 • Pasma weekendowe prowadzone były rotacyjnie przez: Monikę Król, Piotra Jachima, Mateusza Kwiatkowskiego, Piotra Grządkowskiego, Dawida Wajdę i Katarzynę Żochowską.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Radio Wawa zmieni się w Super Nowa, jest decyzja KRRiT [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-04-20] (pol.).
 2. a b Sieć radiowa Radio Wawa zmienia nazwę na Radio Supernova [online], Signs.pl – Polska Reklama i Poligrafia [dostęp 2021-04-20] (pol.).
 3. a b Business Insider Polska, 09:36 9 Kwi, Koniec Radia Wawa. Zastąpi je inna stacja [online], Business Insider, 9 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-20] (pol.).
 4. a b Startuje radio SuperNova | portalmedialny.pl [online], www.portalmedialny.pl [dostęp 2021-05-04].
 5. Radio Wawa już w Ostrołęce. Wykaz rozgośni. www.moja-ostroleka.pl, 2012-06-01. [dostęp 2012-06-01].
 6. a b Radio WAWA ponownie w Szczecinie. 2012-07-31. [dostęp 2012-08-01].
 7. Wrocław: Gold z Oławy stał się Wawą. Radiopolska.pl, 2010-02-23. [dostęp 2010-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-09)].
 8. a b c Toruń, Rzeszów – już bez Voksu. 2009-09-01. [dostęp 2009-09-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)]. (pol.).
 9. Radio WAWA nadaje w Krakowie.
 10. Jelenia Góra: WAWA Non Stop Polo gra [online], RadioPolska [dostęp 2016-03-12].
 11. Radio Wawa w Gdańsku. Radiowawa.pl. [dostęp 2016-05-30].
 12. Częstotliwości Radia Wawa. Radiowawa.pl. [dostęp 2016-05-30].
 13. a b Ogłoszenia – Nadawcy koncesjonowani – Nadawcy i operatorzy – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji [online], www.krrit.gov.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
 14. RadioPolska • Trzebnica: Dualizm Radia WAWA – „Non Stop Polo” na 89,5 MHz, „Zawsze Polska Muzyka” na 105,5 MHz | Blog [online], radiopolska.pl [dostęp 2017-11-26].
 15. Michał Kurdupski, Radio Wawa zagra również w Kielcach [online], wirtualnemedia.pl, 5 lipca 2017 [dostęp 2018-09-11].
 16. Katowice: WAWa już w eterze
 17. Wrocław: Najlepszy mix przebojów Radia WAWa już dostępny
 18. Łódź: WAWA już w eterze
 19. 2008-04-08: Eska Rock zajmuje miejsce Radia WAWA. [dostęp 2007-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-08-05)].
 20. a b Radio Wawa jako sieć stacji lokalnych za 3-5 lat. wirtualnemedia.pl, 2008-06-17. [dostęp 2011-04-18].
 21. Od soboty Radio Eska nadaje na częstotliwości 90,1 MHz. Gazeta.pl Łódź, 2011-05-07. [dostęp 2011-05-10].
 22. ZPR wzmacnia Eskę w Łodzi. Press, 2011-04-26. [dostęp 2011-05-03].
 23. http://www.press.pl/newsy/radio/pokaz/43837,Radio-Wawa-ma-rozpoczac-nadawanie-w-Krakowie-przed-wakacjami
 24. http://www.press.pl/newsy/radio/pokaz/43489,Radio-Wawa-po-kilkunastu-latach-zwolnilo-szefa-muzycznego
 25. Zmiana formatu radia WAWA – disco-polo.info. [dostęp 2015-04-17].
 26. Jelenia Góra: WAWA Non Stop Polo gra [online], RadioPolska, 9 lutego 2016 [dostęp 2016-05-06].
 27. Monika Tarka i Robert Kilen odchodzą z Radia Wawa. Pracowali w nim 25 lat [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2016-05-06].
 28. Radio Wawa w Rzeszowie, Trzebnicy i Jeleniej Górze z taką samą ofertą programową jak w pozostałych sieciach [online] [dostęp 2017-06-22] (pol.).
 29. Facebook [online], www.facebook.com [dostęp 2021-05-04].
 30. Rafał „Wodzu” Wodziński po 11 latach żegna się z Radiem Wawa [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-05-04] (pol.).
 31. Radio Wawa zmieni nazwę na Super Nowa [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-10-07] (pol.).
 32. Radio Wawa [online], OnlineRadioBox.com [dostęp 2021-05-04] (pol.).
 33. Radiowe małżeństwo w VOX FM. 2005-11-09. [dostęp 2009-08-03]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]