Radosław Pazura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Radosław Pazura
Ilustracja
Radosław Pazura
Data i miejsce urodzenia 7 maja 1969
Tomaszów Mazowiecki
Zawód aktor
Współmałżonek Dorota Chotecka-Pazura
Lata aktywności od 1990
Strona internetowa

Radosław Marek Pazura (ur. 7 maja 1969 w Tomaszowie Mazowieckim) – polski aktor.

Życiorys[edytuj]

Wczesne lata[edytuj]

Okres dzieciństwa spędził w małej miejscowości Niewiadów, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. W tym okresie jego zainteresowania skierowane były w stronę sportu, a najbardziej interesowała go piłka nożna. Był członkiem klubu sportowego M.K.S. Stal Niewiadów. W wieku młodzieńczym zdecydował się kontynuować naukę w II Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie również trenował piłkę nożną w trzecioligowym zespole Lechia Tomaszów Mazowiecki.

Po raz pierwszy jego zainteresowania związane z aktorstwem ujawniły się w drugiej klasie liceum, kiedy po przerwie spowodowanej chorobą nie mógł uczestniczyć w treningach piłki nożnej. Swoje pierwsze kroki na scenie stawiał w przedstawieniach amatorskiego kółka teatralnego przy liceum. Grał w spektaklach na podstawie dramatów patrona tego liceum, Stefana Żeromskiego, takich jak: Uciekła mi przepióreczka, Generał Sułkowski. Brał udział również w licznych konkursach recytatorskich, odnosząc sukcesy na szczeblu rejonowym i wojewódzkim.

Po ukończeniu liceum dostał się do PWST w Warszawie. Po roku nauki z przyczyn polityczno-ekonomicznych postanowił opuścić kraj. Trafił do Austrii do obozu dla uchodźców koło Wiednia. Dalsza emigracja stała się niemożliwa, więc podjął się dorywczych prac związanych z budownictwem. W tym czasie kontynuował naukę języka niemieckiego.

Po półrocznym pobycie w Austrii oraz w związku z przemianami panującymi w Polsce postanowił wrócić do kraju. Jego zainteresowania skierowane były znowu w kierunku aktorstwa i po raz drugi z powodzeniem zdał do szkoły aktorskiej, tym razem do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Kariera[edytuj]

Już na pierwszym roku dostał propozycję zagrania niewielkiej roli w filmie Jacka Bromskiego pt. 1968. Szczęśliwego Nowego Roku – studenta Rafała. To z kolei zaowocowało otrzymaniem głównej roli w filmie Juliusza Machulskiego pt. Szwadron.

Półroczny okres zdjęciowy spowodował, że aktor przeszedł na indywidualny tok nauczania, dzięki czemu już po trzecim roku ukończył studia. W tym czasie zdążył jeszcze zagrać w kilku produkcjach filmowych, takich jak: Pożegnanie z Marią Filipa Zylberta, Oczy niebieskie Waldemara Szarka czy Nowe przygody Arsena Lupina Alaina Nahuma oraz obronił pracę magisterską i otrzymał tytuł magistra sztuki. Pracę dyplomową zaliczył rolami Jeremina w filmie Szwadron Juliusza Machulskiego oraz Clifa w przedstawieniu Miłość i gniew w reżyserii Krzysztofa Kolbergera.

Przez cały okres swojej kariery tylko raz zagrał na deskach Teatru na Woli w sztuce pt. Cud na Greenpoincie w roli Punka. Zaistniał jednakże w ponad 20 filmach kinowych i telewizyjnych, w kilkunastu serialach i teatrach telewizji, grając główne oraz drugoplanowe role. Sporadycznie użyczał swojego głosu w dubbingu.

Od 3 września do 19 listopada 2016 roku brał udział w szóstej edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo w telewizji Polsat[1]. Zajął 6. miejsce. Aktor wygrał piąty odcinek, wcielając się w postać Chrisa Rea i otrzymał czek w wysokości 10.000 zł, który przekazał Fundacji Kapucyńskiej[2].

Życie prywatne[edytuj]

Ma starszego brata Cezarego, który również jest aktorem.

Od 1993 roku jest związany z aktorką Dorotą Chotecką, a od 2003 roku jest jej mężem. 21 stycznia 2007 na świat przyszła ich córka Klara Maria.

24 stycznia 2003 został ranny w wypadku samochodowym koło Ostródy, gdzie prowadzona przez aktora i piosenkarza Waldemara Goszcza lancia lybra, jadąca z nadmierną prędkością, zderzyła się z czerwonym fordem escortem. Goszcz zginął na miejscu. Razem z nimi jechał producent muzyczny Filip Siejka, który tak jak Pazura przeżył wypadek. Obaj mężczyźni przestali dzięki temu być ateistami, wobec czego nastąpiła ich przemiana duchowa i znów zaczęli wierzyć w Boga[3][4]. Poszkodowany w wypadku kierowca forda, mieszkaniec Miłomłyna, przeszedł długą i ciężką rehabilitację.

Od tamtej pory Radosław Pazura wspiera regularnie akcje Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi – „Krewniacy”, promujące honorowe krwiodawstwo. Ustanowił również charytatywną Fundację Kapucyńską im. bł. Aniceta Koplińskiego.

W 2005 roku wspierał kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości, uczestnicząc w cyklu koncertów Wiosna Polaków.

Wraz z żoną został ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016[5].

Filmografia[edytuj]

Polski dubbing[edytuj]

Przypisy

  1. „Twoja twarz brzmi znajomo”. Michał Rudaś kolejnym uczestnikiem 6. edycji show (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. www.plejada.pl, 2016-07-20. [dostęp 2016-07-20].
  2. "Twoja twarz brzmi znajomo" 15.10.2016, odcinek 5. Wygrał Radosław Pazura jako Chris Rea! (pol.). www.telemagazyn.pl, 2016-10-16. [dostęp 2016-10-16].
  3. Pazura o krzyżu, kuszeniu przez szatana i łasce sakramentu fronda.pl [dostęp 28-05-2012]
  4. „Bóg mnie znalazł”. niedziela.pl. [dostęp 2013-03-20].
  5. Ambasadorzy. krakow2016.com. [dostęp 2017-06-23].

Linki zewnętrzne[edytuj]