Radoszowy (Rydułtowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radoszowy
Osiedle Rydułtów
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Powiat wodzisławski
Miasto Rydułtowy
W granicach Rydułtów 1992
Tablice rejestracyjne SWD
Położenie na mapie Rydułtów
Mapa lokalizacyjna Rydułtów
Radoszowy
Radoszowy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Radoszowy
Radoszowy
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Radoszowy
Radoszowy
Położenie na mapie powiatu wodzisławskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu wodzisławskiego
Radoszowy
Radoszowy
Ziemia50°04′35″N 18°26′24″E/50,076278 18,439889
Portal Portal Polska

Radoszowy – osiedle w Rydułtowach.

Radoszowy graniczą z Rybnikiem i Gaszowicami. Do 1926 r. samodzielna wieś. W latach 1975-1991 były dzielnicą Wodzisławia Śląskiego.

Ze względu na historyczną przynależność poszczególnych części Radoszów wyróżnia się: Radoszowy Dolne, Radoszowy Górne i Radoszowy Królewskie - (nazewnictwo to przetrwało w języku mieszkańców).

Warunki geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Radoszowy mają na swoim terenie żyzną glebę. Część terenu jest pokryta polami uprawnymi, jednakże nie jest to miejscowość typowo rolnicza, duże tereny zajmuje także zabudowa (głównie jednorodzinna). W dolinie płynie rzeka Nacyna.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa wywodzi się od polskiej nazwy pozytywnej emocji ludzkiej - radości[1]. Niemiecki językoznawca Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 r. we Wrocławiu wymienia jako najstarszą zanotowaną nazwę - Radoszów podając jej znaczenie „Angenehmer Ort, Fraudenort” czyli po polsku „Przyjemna, miła, radosna miejscowość”[1].

W księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) spisanej za czasów biskupa Henryka z Wierzbna w latach 1295–1305 miejscowość wymieniona jest jako osobna wieś założona na prawie polskim łac. iure polonico w zlatynizowanej formie Rastow we fragmencie Rastow utroque solvitur decima more polonico. [2][3]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą wzmiankę o Radoszowach znaleźć można w dokumencie z 1228 r., w którym książę opolski i raciborski Kazimierz I daruje wieś Radosevici zakonowi Norbertanek w Czarnowąsach koło Opola[4]. Kolejny łaciński dokument z 1288 r. notuje miejscowość jako Radoscow[4]. Radoszowy zostały prawdopodobnie założone już na przełomie XI i XII w. Nazwa wywodzi się prawdopodobnie od imienia założyciela (Radosz). Kiedy klasztor utracił w XV w. prawa do tych ziem - Radoszowy powróciły pod administrację książęcą. Od 1532 r. Radoszowy stały się częścią tak zwanego państwa rybnickiego.

Wyludnione na skutek wojny trzydziestoletniej Radoszowy zaczęto ponownie zasiedlać pod koniec XVII w. Na części pustych gruntów został założony folwark. Tak powstały Radoszowy Dolne, które były niezależne od państwa rybnickiego. Istniało też tu wolne sołectwo, które dało początek Radoszowom Górnym. Gdy w 1788 r. państwo rybnickie przeszło na własność króla pruskiego ta część wsi, która poprzednio należała do tego państwa, otrzymała nazwę Radoszowy Królewskie.

W 1926 r. całe Radoszowy zostały przyłączone do Rydułtów jako gmina. W latach 1975-1991 były dzielnicą Wodzisławia Śląskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 72.
  2. Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis online
  3. H. Markgraf, J. W. Schulte, "Codex Diplomaticus Silesiae T.14 Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis", Breslau 1889
  4. a b Felix Triest 1865 ↓, s. 758.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Felix Triest: Topographisches handbuch von Oberschliesen. Breslau: Verlag von Wilh. Gottl. Korn, 1865.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Parafia św. Jacka w Radoszowach

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]