Radura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Symbol Radura stosowany jest do oznaczania żywności napromieniowanej (wersja amerykańska, stosowana przez FDA, wersja międzynarodowa różni się niektórymi szczegółami)

Radura jest międzynarodowym symbolem, używanym w celu oznaczenia napromieniowanej żywności. Od 1986 roku w Stanach Zjednoczonych wszystkie napromieniowane produkty muszą być nim obowiązkowo oznaczone. Radura jest zazwyczaj zielona i przedstawia roślinę wpisaną w koło. Górna część koła jest linią przerywaną. Międzynarodowa wersja symbolu nieznacznie różni się od amerykańskiej i opisana jest w normach Codex Alimentarius[1].

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dodatkowo wymaga umieszczenia napisu treated with radiation (napromieniowane) lub treated by irradiation (napromienione) obok symbolu Radura. Wymogi umieszczania napisu i symbolu dotyczą jedynie żywności sprzedawanej w sklepach, takiej jak przyprawy, czy świeże truskawki. Nie dotyczą one natomiast żywności przetwarzanej i podawanej w restauracjach.

Wymienione wyżej wymagania stanowią ważne ostrzeżenie dla konsumentów, którzy nie życzą sobie spożywania takiej żywności. Firmy postrzegają oznakowanie jako barierę przed wprowadzeniem tańszej i bezpieczniejszej żywności dla społeczeństwa. Obie strony zgadzają się co do tego, że wprowadzenie takich oznaczeń powoduje niewielki udział napromieniowanej żywności w ogólnej jej produkcji.

Przypisy

  1. Komisja Kodeksu Żywnościowego. Codex Alimentarius. , s. 11, 2001. FAO/FHO. ISSN 0259-2916 (ang.).