Rafał Jakubowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rafał Jakubowicz (ur. 1974 w Poznaniu) – polski artysta, krytyk sztuki.

Edukacja[edytuj]

Studiował na ASP w Poznaniu na Wydziale Edukacji Artystycznej (1999) oraz na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby (2000). Doktorant w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu.

Twórczość[edytuj]

Od 2002 roku członek grupy artystycznej Wunderteam. Publikował m.in. w pismach: „Czas Kultury”, „Orońsko. Kwartalnik Rzeźby”, „Gazeta malarzy i poetów”, „Tygodnik Powszechny”, „Format”, „Opcje”, „Exit”, „Odra”, „Kresy”, „Dyskurs”, „ARTeon”, „Umělec” (Praha), na stronach internetowych „Magazynu Sztuki”, „Rastra”, w katalogach wystaw. Od 2005 roku członek AICA.

W swojej pracy artystycznej posługuje się różnymi mediami. Maluje obrazy, realizuje instalacje, wideo, robi fotografie. Wystawia w galeriach i realizuje projekty w przestrzeni publicznej. Porusza problem szeroko rozumianej pamięci; zachowywania, wypierania, trwania i zanikania śladów rzeczywistości historycznej i wizualnej. Najbardziej znaną pracą Jakubowicza jest realizacja Arbeitsdisziplin: wideo, na którym umundurowany strażnik spaceruje za siatką z drutu ustawioną przed olbrzymią fabryką z logo Volkswagena; lightbox z widokiem samej fabryki wyłaniającej się zza drutu kolczastego oraz kartki pocztowe prezentujące ten sam motyw. Nawiązując do niechlubnej roli Volkswagena w czasach faszystowskich Niemiec przedstawia opresyjne oblicze miejsca, mówi o mechanizmach władzy, które przenikają rzeczywistość i warunkują nasze codzienne funkcjonowanie. Trwają przechowywane w społecznej podświadomości czekając na możliwość ujawnienia w warunkach ekstremalnych.

Jakubowicz zwraca uwagę na grozę niepamięci i wynikającej z tego faktu niewiedzy. Szczególnie widoczne jest to w pracy Pływalnia, która jest poświęcona poznańskiej synagodze zamienionej w 1940 roku na miejski basen. Jakubowicz zaprojektował pocztówki, na których z jednej strony widoczny jest budynek synagogi z wyświetlonym na fasadzie hebrajskim słowem „pływalnia”, a z drugiej fotografia kąpiących się tam chłopców. Przywołany pierwotny charakter wnętrza nie ma dla nich znaczenia. Nie znają go. Nieświadomość, brak wiedzy, wynikająca z nich bierność, brak sprzeciwu doprowadzały w historii do ekspansji totalitaryzmu i nieodwracalnego przekształcenia rzeczywistości. Jakubowicz zwraca uwagę na znaczenie nie tylko świadomości historycznej, lecz także świadomości widzenia. Możliwość jej rozwijania tkwi w sztuce. Funkcjonowanie w niej umożliwia poszerzanie świadomości i wiedzy poza kontrolą władzy.

Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Wystawy[edytuj]

2010 SP/PS, wyst. ind. Galeria Le Guern, Warszawa, 2006 Pływalnia, wyst. ind. Auschwitz Jewish Center, Oświęcim; Gabinet, wyst. ind. Galeria Entropia, Wrocław; The Lost Whistle, wyst. ind. Sekcja, Warszawa (z Yifat Lajst); Witajcie w mediach!, Królikarnia, Warszawa; Ulica Próżna 2006, Warszawa; Futuryzm Miast Przemysłowych, Łaźnia Nowa, Nowa Huta; Czechpoint, Galerie C2C, Praga, Czechy; 2005 Sztuka zabija, wyst. ind. Galeria Pies, Poznań; MITTEL WEIß, wyst. ind. Galeria Foksal, Warszawa; stoosiemdziesiąt i coś, wyst. ind. CSW Warszawa; Randka w ciemno, Sector Reforma, Guadalajara, Meksyk; Futuryzm Miast Przemysłowych, Kunstverein Wolfsburg, Niemcy; 2004 FORMA, wyst. ind. Galeria Foksal, Warszawa; SIGNAL BOX /NASTAWNIA, BWA Katowice, Za czerwonym horyzontem, CSW Warszawa; 2003 zugzwang, wyst. ind. Galeria Wieża Ciśnień, Konin; Stan wojenny, ZOR Warszawa; 2002 OUT THERE, wyst. ind. Galeria ON, Poznań; Arbeitsdisziplin, wyst. ind. Squat Rozbrat, Poznań; dicke Luft, wyst. ind. Galeria Entropia, Wrocław; 2000 reparation, wyst. ind. Galeria AT, Poznań.

Bibliografia[edytuj]

Teksty o twórczości Rafała Jakubowicza[edytuj]

 • Piotr Bernatowicz, III Rzesza w sztuce III RP, „Arteon” 11(79)/2006;
 • Justyna Kowalska, Weiß Cube, www.obieg.pl, 2006;
 • Katarzyna Roj, Cień cienia, www.obieg.pl, 2006,
 • MITTEL WEIß, kat. wyst. Galeria Foksal, Warszawa 2005;
 • J. Roszak, Granice ryzyka: Rafał Jakubowicz, „ODRA” 12/2005;
 • Piotr Kowalik, Rafał Jakubowicz w służbie pamięci i zdrowia, www.sekcja.org, 2005;
 • Eleonora Jedlińska, Prawda jest w pamięci, „Format” 44/2004;
 • FORMA, kat. wyst. Galeria Foksal, Warszawa 2004;
 • Jolanta Zydroń-Dąbkowska, Rafał Jakubowicz albo czy pamięć jest dziedziczna?, „Kultura współczesna” 1-2(35-36)/2003;
 • zugzwang, kat. wyst. Galeria Sztuki Wieża Ciśnień, Konin 2003.
 • strona domowa Rafała Jakubowicza [1]

Bibliografia[edytuj]

pierwotna wersja hasła pochodzi z tomu Tekstylia bis, Korporacja Ha!art, Kraków 2006.