Rafał Muchacki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rafał Muchacki
Rafal Muchacki Kancelaria Senatu.jpg
Data i miejsce urodzenia 3 lutego 1955
Bielsko-Biała
Senator z okręgu wyborczego nr 78
Przynależność polityczna Platforma Obywatelska
Okres urzędowania od 8 listopada 2011

Rafał Klemens Muchacki (ur. 3 lutego 1955 w Bielsku-Białej) – polski lekarz, poseł na Sejm V kadencji, senator VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1984 ukończył studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, następnie uzyskał specjalizację drugiego stopnia w zakresie chirurgii onkologicznej. Od 1973 pracuje w placówkach służby zdrowia. W 1998 został dyrektorem Szpitala Onkologicznego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. W 2000 ukończył studia podyplomowe w Instytucie Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest prezesem Stowarzyszenia „Evangelium Vitae”. Należy także do Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiej Unii Onkologii, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Związku Zawodowego Lekarzy przy Beskidzkim Centrum Onkologii.

Jest członkiem Platformy Obywatelskiej. W 2004 z jej ramienia startował bez powodzenia w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu bielskim (zajął 2. miejsce na 12 kandydatów)[1], a w 2005 został wybrany na posła V kadencji w okręgu bielskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 uzyskał mandat senatorski, otrzymując 118 120 głosów. W 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję do Senatu, w nowym okręgu jednomandatowym dostał 86 086 głosów[2].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]