Rafał Porzeziński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rafał Porzeziński

Rafał Porzeziński (ur. 23 czerwca 1973) – polski dziennikarz, w latach 2016-2018 dyrektor i redaktor naczelny Programu I Polskiego Radia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Od 1992 pracuje w rozgłośniach radiowych, kolejno: III Programie Polskiego Radia, Radiu Zet, Radiu Kolor, Radiu Plus, Radiu Józef, ponownie w Radiu Plus jako Dyrektor Programowy, Radiu Warszawa i w Pierwszym Programie Polskiego Radia jako dyrektor i redaktor naczelny.

Autor wielu cykli radiowych, m.in. stworzonego przy współpracy z Jackiem Raginisem-Królikiewiczem ponad 100-odcinkowego, cieszącego się dużą popularnością, oraz nagradzanego cyklu „Widzialne i Niewidzialne”. Od 1995 współpracował z telewizją Canal+, Polsat, TV Puls, TVP1, TVP Info, Telewizja Republika m.in. jako prowadzący, autor, wydawca programów publicystycznych oraz producent („Postacie” TV Puls, „Ocaleni” TVP Info, „Koniec Końców”[1] TVP1, Ocaleni TVP1[2]).

Od stycznia 2014 na antenie Telewizji Republika prowadził program pt. „12-ty Krok”, poświęcony walce z uzależnieniami[3], natomiast od marca 2018 roku na antenie Pierwszego Programu Telewizji Polskiej prowadzi społeczny talk-show pt. "Ocaleni", poświęcony walce z uzależnieniami[4].

Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Jest Fundatorem Fundacji Kultura Medialna. Konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeżwości i Osób Uzależnionych

Od 2008 do 2015 był członkiem zarządu i rzecznikiem prasowym Stowarzyszenia Twoja Sprawa.

Trener terapii uzależnień, należy do wspólnot 12-krokowych[5]. Prowadzi warsztaty rozwoju duchowego „Wreszcie żyć” według programu „12 kroków dla chrześcijan”. Wydawca i współautor – wraz z Maksymilianem Popowem CMF i Jackiem Racięckim – pierwszego wydanego w Polsce wydawnictwa audio na temat programu 12 kroków pt. „12 kroków do wolności nie tylko dla chrześcijan”. Autor książek "Wolny człowiek" oraz "Tajemnica tajemnic".

Użycza swojego głosu przy nagrywaniu audiobooków, przy produkcjach filmowych i programach telewizyjnych.

Od stycznia 2016 dyrektor i redaktor naczelny Radiowej Jedynki, zastąpił na tym stanowisku Kamila Dąbrowę. Zrezygnował z pełnienia funkcji w styczniu 2018 roku[6] i przyjął propozycję współpracy z Programem Pierwszym Telewizji Polskiej, gdzie jest autorem, prowadzącym i współproducentem społecznego talk-show "Ocaleni" emitowany w TVP1 we wtorki o 23:00 i w TVP3 w piątki o 20:00 . Ponadto we wtorki po godz. 23.00 w Radiowej Jedynce prowadził audycję „Ocaleni” w paśmie „Twarzą w twarz”, a także zajęcia Psychoprofilaktyka uzależnień na kierunku Nauki o Rodzinie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jego żoną jest Agnieszka Porzezińska, dziennikarka i scenarzystka, z którą ma trzy córki.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marlena Pisze, Dziś premiera cyklu „Koniec końców” w TVP1 – odc. 1 pt. „Błogosławiony kryzys”, 44 :: Czterdzieści i Cztery [dostęp 2016-01-17].
  2. Rafał Porzeziński poprowadzi program „Ocaleni” w TVP1. „Format traktowany misyjnie” [dostęp 2018-03-20] (pol.).
  3. „12-ty Krok” Rafała Porzezińskiego w stacji TV Republika (wideo), www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2016-01-15].
  4. Ocaleni, VOD Tvp.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
  5. 12 kroków ku wolności. Rozmowa z Rafałem Porzezińskim, Informacje, publicystyka, wiadomości, opinie | niezalezna.pl [dostęp 2016-01-17].
  6. Rafał Porzeziński przestaje kierować radiową Jedynką. „To nie jest łatwa decyzja” [dostęp 2018-03-20] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]