Przejdź do zawartości

Rafał Zwierz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rafał Zwierz
Data i miejsce urodzenia

11 grudnia 1974
Warszawa, Polska

Zawód

aktor, radca prawny

Lata aktywności

1984-1997 (aktor)

Rafał Zwierz (ur. 11 grudnia 1974 w Warszawie) – polski aktor filmowy oraz radca prawny, adwokat z amerykańskimi kwalifikacjami, prawnik z brytyjskimi kwalifikacjami oraz partner w dziale korporacyjnym firmy Weil[1][2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jako aktor debiutował na ekranie w 1984 roku rolą małego Adasia w filmie Dom wariatów. Jak nastolatek odtwórca m.in. głównych ról w filmach Tajemnica puszczy, W piątą stronę świata oraz Skarga.

On i Heather Mitchell zagrali w obu częściach polsko-australijskiego Spellbindera[3] (Dwa światy i W krainie Władcy Smoków), gdzie wcielił się w rolę Gryvona[4].

Zrezygnował z aktorstwa na rzecz kariery prawniczej.

Ukończył z wyróżnieniem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 1998 roku. Po uzyskaniu stypendium Fulbrighta, w 2000 roku ukończył studia na Uniwersytecie Harvarda z tytułem LLM. W tym samym roku został przyjęty do Izby Adwokackiej w stanie Nowy Jork, a w 2003 roku został przyjęty jako adwokat brytyjskiego Sądu Najwyższego. Dopuszczony do praktyki w Polsce jako radca prawny w 2004 roku. Po przyłączeniu się do firmy Weil w 2000 roku, spędził rok w biurze Weil w Nowym Jorku i półtora roku w biurze w Londynie, zanim przeniósł się do warszawskiego biura w 2003 roku[1].

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

  • 1992: Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza „Ale Kino!”) – Poznańskie Koziołki dla najlepszego aktora (film Tajemnica puszczy), 12 Festiwal Polskich Filmów dla Dzieci i Młodzieży (luty)[13].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]