Raft (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Raft
ilustracja
Kontynent Ameryka Północna
Państwo  Stany Zjednoczone
Rzeka
Powierzchnia zlewni ok. 3 900 km²
Ujście
Recypient Snake
Współrzędne 42°36′20,2″N 113°14′26,2″W/42,605600 -113,240600
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
ujście
ujście

Raft (ang. Raft River) – rzeka w południowej części stanu Idaho w Stanach Zjednoczonych. Jest dopływem rzeki Snake i stanowi część zlewiska rzeki Kolumbia.

Rzeka Raft bierze swój początek w stanie Utah i płynie na północ wzdłuż wschodnich stoków pasma górskiego Albion, by ujść do rzeki Snake na terenie hrabstwa Cassia.

Dorzecze Raft zajmuje obszar około 3900 km², z czego ponad 95% znajduje się w Idaho.

Nazwę rzece nadali pierwsi użytkownicy szlaku oregońskiego, którzy musieli w tym miejscu budować promy (ang. rafts), by przeprawić przez rzekę swe wozy. W czasach dzisiejszych rzeka jest przez większą część roku sucha.

Szlak oregoński przekracza Raft około 3 km na południe od autostrady międzystanowej nr 86W. Nieco dalej, na szczycie nadrzecznego urwiska, szlak się rozwidlał: szlak kalifornijski skręcał na południe, podczas gdy oregoński podążał nadal na zachód. Groby tych, którzy zginęli lub zostali śmiertelnie ranni pod Massacre Rocks, można napotkać nad rzeką. W tym miejscu doszło do masakry Clarków w roku 1851.

Rzeka Raft uważana była za punkt zwrotny przez emigrantów. Dla nich przeprawa przez Raft była punktem podziału na wschód i zachód.