Railroad Tycoon (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Railroad Tycoon
Producenci MicroProse
PopTop Software
Firaxis Games
Wydawcy MicroProse
Gathering of Developers
2K Games
Projektant Sid Meier
Pierwsza gra serii Railroad Tycoon (1990)[1]
Ostatnia gra serii Sid Meier’s Railroads! (2006)[2]
Platformy sprzętowe Atari ST, Amiga, PC, Macintosh, PlayStation
Gatunek gry ekonomiczne

Railroad Tycoon – seria strategiczno-ekonomicznych gier komputerowych zapoczątkowana w roku 1990 przez firmę MicroProse. Seria składa się z pięciu gier: Railroad Tycoon (1990), Railroad Tycoon Deluxe (1993), Railroad Tycoon II (1998), Railroad Tycoon 3 (2003), oraz Sid Meier’s Railroads! (2006).

Zadaniem gracza jest zarządzanie firmą zajmującą się transportem towarów i ludzi za pomocą kolei. W tym celu ma on możliwość budowy linii kolejowych, stacji wraz z infrastrukturą oraz zakupu pociągów. Od gracza zależy również liczba dołączonych wagonów i liczba stacji, na których pociąg ma się zatrzymywać.

Gry z serii[edytuj | edytuj kod]

Sid Meier’s Railroad Tycoon[edytuj | edytuj kod]

Jest to pierwsza gra z serii, pozwala na zagranie w czterech scenariuszach umiejscowionych na dwóch kontynentach: Zachodnie Stany Zjednoczone, Wschodnie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz kontynent europejski.

Głównym zadaniem jest rozbudowanie sieci kolejowej oraz transport surowców i ludzi między ośrodkami przemysłowymi lub miastami. Podczas rozgrywki gracz zmierzy się z komputerowymi rywalami.

Gracz zaczyna scenariusz posiadając 1 milion dolarów, z czego połowa jest zaciągniętym kredytem. Można zdobyć dodatkową gotówkę emitując obligacje, która w zależności od sytuacji ekonomicznej w grze może wynieść nawet dodatkowe pół miliona dolarów.

W ramach wydania Sid Meier’s Railroads firma 2K Games udostępniła za darmo pełną wersje gry[3].

Railroad Tycoon Deluxe[edytuj | edytuj kod]

Jest to ulepszona wersja Sid Meier’s Railroad Tycoon wydana w roku 1993. Wersja ta poprawia oprawę muzyczną i wizualną, dodano obsługę wysokiej rozdzielczości oraz dwa nowe scenariusze (Ameryka Południowa i Afryka).

Railroad Tycoon II[edytuj | edytuj kod]

Największą zmianą względem poprzednich części jest zmiana widoku kamery na rzut izometryczny. Gracz ponadto dostaje możliwość wykupienia spółek przeciwnika. Dla urozmaicenia rozgrywki dołączono szereg misji, w których zadaniem gracza jest na przykład połączenie dwóch miast po przeciwnych stronach mapy i przewiezienie tą linią określonej ilości towarów lub ludzi. Część z tych misji została utworzona na podstawie autentycznych wydarzeniach historycznych.

W tej części również znacznie rozbudowano ilość produkowanych towarów, które można przewozić. Kolejnym rozwinięcie serii jest wprowadzenie nowych lokomotyw dostępnych w grze. Mogą one ulec awarii lub zostać permanentnie zniszczone. Każda lokomotywa ma swój własny współczynnik możliwej awarii określony procentowo, który rośnie wraz z wiekiem maszyny.

Do gry został wydany dodatek Second Century wprowadzający nowe scenariusze, towary oraz nowe lokomotywy. W tym rozszerzeniu rozgrywka skupia się na drugiej połowie XX wieku wraz z niedaleką przyszłością.

Railroad Tycoon 3[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Railroad Tycoon 3.

Railroad Tycoon 3 wprowadziła serię w świat grafiki 3D. Został również zmieniony model ekonomiczny. W poprzednich częściach na stacjach były dostępne wyłącznie towary dostępne w obszarze zasięgu stacji, a wartość surowca była zależna od odległości transportu. W trzeciej części towary są powoli przewożone po mapie bez konieczności ingerencji gracza. Wartość transportowanego towaru jest zależna między ceną, w której towar został odebrany i ceną sprzedaży. Dzięki temu systemowi jest możliwość przetwarzania surowców przez przemysł bez udziału grającego oraz towar nie musi być odbierany przez pociąg bezpośrednio u źródła.

Inne zmiany to: poczta, pasażerowie i ludzie mają cel przeznaczenia, gracze mogą budować i kupować zakłady przemysłowe, zakłady przemysłowe mają ograniczone możliwości produkcyjne, które można rozwinąć za pomocą modernizacji.

Do gry został stworzony darmowy dodatek Coast to Coast dodający 13 nowych map, 8 pociągów oraz narzędzia pozwalające na samodzielne projektowanie logo oraz malowanie lokomotyw[4].

Sid Meier’s Railroads![edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Sid Meier’s Railroads!.

Pierwsza gra serii od czasów Sid Meier’s Railroad Tycoon, w której projektantem jest Sid Meier.

Ta gra względem poprzednich części otrzymała dużą ilość ułatwień. Gra sama decyduje o postawieniu mostu lub tunelu. Zniknął również system dynamicznych cen towarów z poprzedniej części.

Gracze w tej części otrzymali dostęp do edytora map i scenariuszy. Można również stworzyć własną lokomotywę, nie tylko jej wygląd zewnętrzny, ale również parametry techniczne[5].

Railroad Tycoon: Antologia[edytuj | edytuj kod]

Jest to zestaw gier z serii Railroad Tycoon wydany 19 maja 2006; 12 lat temu roku przez Cenegę zawierający gry[6]:

  • Railroad Tycoon II
  • dodatek do Railroad Tycoon II – Second Century
  • Railroad Tycoon 3
  • dodatek do Railroad Tycoon 3 – Coast to Coast

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Railroad Tycoon (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-06-21].
  2. Sid Meier’s Railroads! (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-06-21].
  3. Firaxis Games udostępnia grę Sid Meier’s Railroad Tycoon Deluxe za darmo. Gry-Online. [dostęp 2015-03-22].  Cytat: „Na oficjalnej stronie najnowszej produkcji studia – Sid Meier’s Railroads! – pojawiła się pełna wersja pierwszej odsłony legendarnego cyklu, którą można pobrać za darmo!”
  4. Railroad Tycoon 3 addon Coast to Coast. Gry-Online. [dostęp 2015-03-22].  Cytat: „Darmowy dodatek do strategii ekonomicznej zatytułowanej Railroad Tycoon 3. Nosi on nazwę „Coast to Coast” i zawiera najnowszy patch v.1.04 jak również 13 nowych map, 8 nowych lokomotyw oraz 3 nowe narzędzia pozwalające na samodzielne projektowanie facjaty, logo przedsiębiorstwa transportowego i pociągów (gracz może dowolnie pomalować te elementy).”
  5. Sid Meier’s Railroads!. Gry-Online. [dostęp 2015-03-22].  Cytat: „Sid Meier’s Railroads! posiada olbrzymi potencjał w kwestii projektowania dodatków. Graczom został udostępniony edytor map, scenariuszy, a także narzędzia pozwalające na stworzenie wymarzonej lokomotywy. W tym ostatnim przypadku mamy bardzo szerokie pole manewru – zaprojektować można bowiem wszystko, nie tylko wygląd zewnętrzny maszyny, ale również jej parametry techniczne.”
  6. Railroad Tycoon: Antologia. Gry-Online. [dostęp 2015-03-22].