Railroad Tycoon (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Railroad Tycoon
Producenci MicroProse
PopTop Software
Firaxis Games
Wydawcy MicroProse
Gathering of Developers
2K Games
Projektant Sid Meier
Pierwsza gra serii Railroad Tycoon (1990)[1]
Ostatnia gra serii Sid Meier’s Railroads! (2006)[2]
Platformy sprzętowe Atari ST, Amiga, PC, Macintosh, PlayStation
Gatunek gry ekonomiczne

Railroad Tycoon – seria strategiczno-ekonomicznych gier komputerowych zapoczątkowana w roku 1990 przez firmę MicroProse. Seria składa się z pięciu gier: Railroad Tycoon (1990), Railroad Tycoon Deluxe (1993), Railroad Tycoon II (1998), Railroad Tycoon 3 (2003), oraz Sid Meier’s Railroads! (2006).

Zadaniem gracza jest zarządzanie firmą zajmującą się transportem towarów i ludzi za pomocą kolei. W tym celu ma on możliwość budowy linii kolejowych, stacji wraz z infrastrukturą oraz zakupu pociągów. Od gracza zależy również liczba dołączonych wagonów i liczba stacji, na których pociąg ma się zatrzymywać.

Gry z serii[edytuj | edytuj kod]

Sid Meier’s Railroad Tycoon[edytuj | edytuj kod]

Jest to pierwsza gra z serii, pozwala na zagranie w czterech scenariuszach umiejscowionych na dwóch kontynentach: Zachodnie Stany Zjednoczone, Wschodnie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz kontynent europejski.

Głównym zadaniem jest rozbudowanie sieci kolejowej oraz transport surowców i ludzi między ośrodkami przemysłowymi lub miastami. Podczas rozgrywki gracz zmierzy się z komputerowymi rywalami.

Gracz zaczyna scenariusz posiadając 1 milion dolarów, z czego połowa jest zaciągniętym kredytem. Można zdobyć dodatkową gotówkę emitując obligacje, która w zależności od sytuacji ekonomicznej w grze może wynieść nawet dodatkowe pół miliona dolarów.

W ramach wydania Sid Meier’s Railroads firma 2K Games udostępniła za darmo pełną wersje gry[3].

Railroad Tycoon Deluxe[edytuj | edytuj kod]

Jest to ulepszona wersja Sid Meier’s Railroad Tycoon wydana w roku 1993. Wersja ta poprawia oprawę muzyczną i wizualną, dodano obsługę wysokiej rozdzielczości oraz dwa nowe scenariusze (Ameryka Południowa i Afryka).

Railroad Tycoon II[edytuj | edytuj kod]

Największą zmianą względem poprzednich części jest zmiana widoku kamery na rzut izometryczny. Gracz ponadto dostaje możliwość wykupienia spółek przeciwnika. Dla urozmaicenia rozgrywki dołączono szereg misji, w których zadaniem gracza jest na przykład połączenie dwóch miast po przeciwnych stronach mapy i przewiezienie tą linią określonej ilości towarów lub ludzi. Część z tych misji została utworzona na podstawie autentycznych wydarzeniach historycznych.

W tej części również znacznie rozbudowano ilość produkowanych towarów, które można przewozić. Kolejnym rozwinięcie serii jest wprowadzenie nowych lokomotyw dostępnych w grze. Mogą one ulec awarii lub zostać permanentnie zniszczone. Każda lokomotywa ma swój własny współczynnik możliwej awarii określony procentowo, który rośnie wraz z wiekiem maszyny.

Do gry został wydany dodatek Second Century wprowadzający nowe scenariusze, towary oraz nowe lokomotywy. W tym rozszerzeniu rozgrywka skupia się na drugiej połowie XX wieku wraz z niedaleką przyszłością.

Railroad Tycoon 3[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Railroad Tycoon 3.

Railroad Tycoon 3 wprowadziła serię w świat grafiki 3D. Został również zmieniony model ekonomiczny. W poprzednich częściach na stacjach były dostępne wyłącznie towary dostępne w obszarze zasięgu stacji, a wartość surowca była zależna od odległości transportu. W trzeciej części towary są powoli przewożone po mapie bez konieczności ingerencji gracza. Wartość transportowanego towaru jest zależna między ceną, w której towar został odebrany i ceną sprzedaży. Dzięki temu systemowi jest możliwość przetwarzania surowców przez przemysł bez udziału grającego oraz towar nie musi być odbierany przez pociąg bezpośrednio u źródła.

Inne zmiany to: poczta, pasażerowie i ludzie mają cel przeznaczenia, gracze mogą budować i kupować zakłady przemysłowe, zakłady przemysłowe mają ograniczone możliwości produkcyjne, które można rozwinąć za pomocą modernizacji.

Do gry został stworzony darmowy dodatek Coast to Coast dodający 13 nowych map, 8 pociągów oraz narzędzia pozwalające na samodzielne projektowanie logo oraz malowanie lokomotyw[4].

Sid Meier’s Railroads![edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Sid Meier’s Railroads!.

Pierwsza gra serii od czasów Sid Meier’s Railroad Tycoon, w której projektantem jest Sid Meier.

Ta gra względem poprzednich części otrzymała dużą ilość ułatwień. Gra sama decyduje o postawieniu mostu lub tunelu. Zniknął również system dynamicznych cen towarów z poprzedniej części.

Gracze w tej części otrzymali dostęp do edytora map i scenariuszy. Można również stworzyć własną lokomotywę, nie tylko jej wygląd zewnętrzny, ale również parametry techniczne[5].

Railroad Tycoon: Antologia[edytuj | edytuj kod]

Jest to zestaw gier z serii Railroad Tycoon wydany 19 maja 2006; ponad 15 lat temu roku przez Cenegę zawierający gry[6]:

  • Railroad Tycoon II
  • dodatek do Railroad Tycoon II – Second Century
  • Railroad Tycoon 3
  • dodatek do Railroad Tycoon 3 – Coast to Coast

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Railroad Tycoon (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-06-21].
  2. Sid Meier’s Railroads! (PC). Gry-Online. [dostęp 2013-06-21].
  3. Firaxis Games udostępnia grę Sid Meier’s Railroad Tycoon Deluxe za darmo. Gry-Online. [dostęp 2015-03-22]. Cytat: „Na oficjalnej stronie najnowszej produkcji studia – Sid Meier’s Railroads! – pojawiła się pełna wersja pierwszej odsłony legendarnego cyklu, którą można pobrać za darmo!”
  4. Railroad Tycoon 3 addon Coast to Coast. Gry-Online. [dostęp 2015-03-22]. Cytat: „Darmowy dodatek do strategii ekonomicznej zatytułowanej Railroad Tycoon 3. Nosi on nazwę „Coast to Coast” i zawiera najnowszy patch v.1.04 jak również 13 nowych map, 8 nowych lokomotyw oraz 3 nowe narzędzia pozwalające na samodzielne projektowanie facjaty, logo przedsiębiorstwa transportowego i pociągów (gracz może dowolnie pomalować te elementy).”
  5. Sid Meier’s Railroads!. Gry-Online. [dostęp 2015-03-22]. Cytat: „Sid Meier’s Railroads! posiada olbrzymi potencjał w kwestii projektowania dodatków. Graczom został udostępniony edytor map, scenariuszy, a także narzędzia pozwalające na stworzenie wymarzonej lokomotywy. W tym ostatnim przypadku mamy bardzo szerokie pole manewru – zaprojektować można bowiem wszystko, nie tylko wygląd zewnętrzny maszyny, ale również jej parametry techniczne.”
  6. Railroad Tycoon: Antologia. Gry-Online. [dostęp 2015-03-22].