Railtrack

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Railtrack
Państwo  Wielka Brytania
Siedziba Londyn
Data założenia 1994
Data likwidacji 2002
Forma prawna spółka akcyjna
brak współrzędnych

Railtrack – były zarządca infrastruktury kolejowej w Wielkiej Brytanii.

W wyniku procesu przekształceń przedsiębiorstwa British Rail infrastruktura kolejowa została przekazana pod zarząd Railtrack, podmiotu następnie sprywatyzowanego w roku 1996[1].

Spółka Railtrack nie była w stanie nadrobić wieloletnich zaniedbań inwestycyjnych i świadczyć usług w stosunku do operatorów pasażerskich i towarowych na odpowiednio wysokim poziomie przy jednoczesnej wypłacie dywidendy[1].

Prace remontowe powodowały wzrost kosztów i zakłócenia w ruchu kolejowym, co odbijało się na wynikach spółek operatorskich i dalszym obniżeniu jakości usług kolejowych[1].

Bezpośrednią przyczyną decyzji o bankructwie spółki była seria wypadków i złe wyniki finansowe za lata 2000–2001[1]. Wypadki kolejowe, w tym wypadek w Hatfield z października 2000 roku, wykazały zapóźnienie inwestycyjne skutkujące poważnym obniżeniem bezpieczeństwa[1].

Przedstawiony w maju 2001 roku raport finansowy wykazywał ponad pół miliarda funtów strat za rok 2000, co spowodowało dramatyczny spadek notowań spółki i jej bankructwo[1].

W październiku 2002 roku majątek Railtrack został przejęty przez Network Rail[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]