Raimundo Pedrosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Raimundo Pedrosa
Pierwsze wystąpienie Podróż Tysiąca Mil
Xiaolin – pojedynek mistrzów
Ostatnie wystąpienie Fly the Dragon!
Kroniki Xiaolin
Grany przez Tom Kenny (wersja oryginalna)
Jonasz Tołopiło (wersja polska)
Liczba odcinków 78
52: Xiaolin – pojedynek mistrzów
16 - Kroniki Xiaolin
Inne informacje
Specjalność sztuki walki kung-fu, władanie żywiołem wiatru, akrobacje cyrkowe

Raimundo Pedrosa – jeden z głównych protagonistów seriali animowanych Xiaolin – pojedynek mistrzów i Kroniki Xiaolin; nastoletni brazylijski cyrkowiec, smok Wiatru w trakcie szkolenia, sprytny, zwinny, niekiedy dość złośliwy i cyniczny, ale też dość zarozumiały i wręcz pyszny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w miasteczku Tubarão, które w odcinku Ostatnie kuszenie Raimunda uratował przed erupcją wulkanu, a wychował w Rio de Janeiro. W swoim rodzinnym mieście był cyrkowcem, dzięki czemu stał się niezwykle szybki i zwinny. W odcinku Miasto Omiego okazało się, że ma ośmioro rodzeństwa. Jego rodzice - w odróżnieniu od rodziców Kimiko Tohomiko i Claya Baileya - nie byli znani. Po raz pierwszy pojawił się w odcinku Podróż Tysiąca Mil, w którym razem z Kimiko i Clayem rozpoczął trening na smoka Xiaolinu. Dał się poznać jako ciężko znoszący wszelkie niepowodzenia, co skwapliwie wykorzystywali jego wrogowie. Z reguły jednak potrafił odpowiednio się zmotywować i szybko naprawić swoje błędy. W odcinku Shen Yi Bu spowodował utratę Shen Gong Wu Ostrze Zawieruchy na skutek niesłuchania rad Omiego, odzyskał je jednak, po raz pierwszy od wielu setek lat - według słów mistrza Funga - rzucając wyzwanie Shen Yi Bu, w którym dzięki przyswojeniu dodatkowej wiedzy o Shen Gong Wu ze starożytnych zwojów świątynnych zdołał pokonać swego rywala Tubbimurę. Uwielbiał drażnić i nabijać się z Omiego i Claya, przy czym ten pierwszy najczęściej nie rozumiał, że jest wyśmiewany. W odcinku Wielki jak Teksas ściągnął na siebie gniew Claya, gdy wypełnił kapelusz Claya mlekiem. Jego żarty nie omijały również Kimiko: w odcinku Zaplątana Pajęczyna zakładał się o to, czy uda jej się ostatecznie skoncentrować, a także zaproponował chłopakom przeglądanie jej rzeczy, gdy była ona uziemiona po użyciu Pajęczego Grzebienia. Chociaż pozował na wyluzowanego indywidualistę, wśród swoich przyjaciół wyrobił sobie opinię oddanego przyjaciela i świetnego wojownika, chociaż sam nie wierzył w swoje zdolności i zalety.

W odcinku Mala Mala Jong Raimundo sprzeciwił się rozkazom mistrza Funga, który kazał czterem mnichom uciec jak najdalej od świątyni i ukryć posiadane Shen Gong Wu z powodu zagrożenia Mala Mala Jonga - demonicznego golema zbudowanego z Shen Gong Wu Jacka Spicera, a dowodzonego przez Wuyę. Raimundo początkowo niechętnie udał się z przyjaciółmi na górę Hong, lecz nie mógł pogodzić się z faktem, że mistrz Fung i reszta mnichów mieli sami walczyć z potężnym demonem. Uzbrojony tylko w Ostrze Zawieruchy Raimundo samotnie powrócił do świątyni, ponosząc porażkę w starciu z Mala Mala Jongiem. Wuya przeniknęła do umysłu Raimunda i wydobyła informacje o kryjówce Omiego, Kimiko i Claya. Zdołali oni jednak pokonać demona, za co otrzymali od mistrza Funga awans na drugi poziom szkolenia - zostali adeptami Xiaolin. Awans ominął jednak Raimunda, który słysząc od mistrza, że jego nieposłuszeństwo mogło doprowadzić do katastrofy, odszedł nie mogąc zrozumieć, dlaczego jego odwaga nie została doceniona. Stał się przez to kandydatem Wuyi na nowego sprzymierzeńca: Jack Spicer odrzucił ją, gdy zdradziła go na rzecz efemerycznej współpracy z Mala Mala Jongiem.

W odcinku We własnej osobie po początkowych wahaniach Raimundo uległ pokusom Wuyi, która nakłoniła go do przejścia na stronę Heylinu: zdobył dla niej Shen Gong Wu Odwracające Lustro i Ogon Węża, by następnie - mimo czynnego oporu przyjaciół - użyć ich do przywrócenia ciała i mocy Wuyi. Czarownica odwdzięczyła mu się, udostępniając mu najrozmaitsze rodzaje akcesoriów rozrywkowych, jednak nie miał żadnej przyjemności z ich korzystania z powodu samotności, której nie potrafiła wypełnić zajęta własnymi planami Wuya oraz jej kamienne golemy. W odcinku Cytadela Zagłady Omi, Kimiko, Clay, Dojo oraz Jack Spicer mieli zostać zmiażdżeni przez kamienne golemy po nieudanej próbie zamknięcia Wuyi z powrotem w szkatułce Wielkiego Mistrza Dashiego, według którego słów mogła ją otworzyć tylko ta osoba, która jej otwarcia by potrzebowała. Bezskutecznie usiłował ich przekonać do złożenia przysięgi wierności Wuyi. Kiedy zobaczył egzekucję swoich przyjaciół, przerwał ją, otwierając szkatułkę. Z jej wnętrza wyłonił się duch Wielkiego Mistrza Dashiego, który uwięził po raz drugi Wuyę i pogratulował Raimundowi dokonanego wyboru. W ten sposób Raimundo doprowadził do zakończenia panowania Wuyi nad światem i zrehabilitował się w oczach swych przyjaciół, którzy przebaczyli mu dokonany błąd. Ten epizod w jego życiu w walny sposób zmienił nastawienie chłopca do świata, czyniąc go bardziej otwartym i cierpliwym.

Pod koniec odcinka Cytadela zagłady odmówił proponowanego przez mistrza Funga awansu na adepta Xiaolinu, uznając, że nie jest jeszcze gotowy. W odcinku Miasto PandaBubby był traktowany lekceważąco przez adeptów Xiaolin, a zwłaszcza przez Omiego, jako jedyny zdołał jednak uciec z pułapki przygotowanej przez Jacka Spicera i PandaBubbę, przed którą ostrzegał przyjaciół twierdząc, że Spicer nie jest godny zaufania. Samotnie przygotował plan pokonania PandaBubby i odzyskania Shen Gong wu, którego powodzenie zapewniło mu rangę adepta. W odcinku Ucieczka Koszmarów jego największym lękiem okazała się morska meduza. W odcinku Ostatnie kuszenie Raimunda ocalił rodzinne miasteczko przed erupcją wulkanu, do której doprowadzili Jack Spicer i Wuya. Musiał w tym celu złamać zakaz mistrza Funga, który zabronił przez 3 dni używać Shen Gong Wu w związku z pojawieniem się komety Heylinu. Wskutek tego Raimundo został opanowany przez Shen Gong Wu, a jego wolna wola zaczęła zanikać. Zmienił się w potwora złożonego z Shen Gong Wu, którego ciało przejęła Wuya, został jednak uratowany przez Omiego, Raimundo i Claya. W odcinku Demoniczne Nasionko uratował świat przed tytułowym monstrum, jako jedyny z mnichów opierając się jego mocy i pokonując go za pomocą Shen Gong Wu Księżycowej Szarańczy.

W odcinku Skarb Ślepego Szermierza doradził przyjaciołom, by skoncentrowali się na obrazie rzeczy, które chcą zobaczyć w kufrze tytułowego Skarbu, jednak polecił on także zostawić go na szlaku, gdyż spowalniałby czworo mnichów w pościgu za Jackiem Spicerem i Wuyą, przez co skarb został zagarnięty przez Hannibala Roya Fasolkę W odcinku Olej w rodzinie pokonał w pojedynku mistrzów tyranozaura wskrzeszonego przez Wuyę z ropy naftowej. W odcinku Powrót Mistrza Mnicha Guana został wybrany przez tytułową postać do mistyfikacji, w której odegrał przed mnichami i Hannibalem Fasolką nienawiść między sobą a Guanem, a także udawał, że przeszedł po raz kolejny na stronę Heylinu, pomagając Hannibalowi. W pojedynku mistrzów z Omim Raimundo zamarkował cios swego przeciwnika, przegrywając w sposób rozmyślny, dzięki czemu mnisi odzyskali Skarb Ślepego Szermierza. W odcinku Łowca Snów Hannibal zemścił się, używając Shen Gong Wu Szafirowego Smoka i Widmo Strachu do przywołania największego lęku Raimunda w połączeniu z mocami Szafirowego Smoka, które pojawiało się zawsze, gdy Raimundo zasypiał.

W odcinku Czas po czasie - część 2 Raimundo został mianowany Wojownikiem Shoku - ranga ta uczyniła go przywódcą przyszłych smoków Xiaolinu. Razem z nimi poprowadził obronę świątyni Xiaolin przed zjednoczonymi siłami Heylinu. Wydarzenie to zakończyło serial Xiaolin – pojedynek mistrzów. W Kronikach Xiaolin rangę Wojownika Shoku posiadają wszyscy mnisi (z wyjątkiem nowego ucznia Ping Ponga), zaś Raimundo nie jest już przywódcą.

Charakter[edytuj | edytuj kod]

Raimundo od początku jawi nam się, jako postać niecierpliwa, cyniczna i złośliwa. Uwielbia żartować sobie zarówno z Claya, jak i Omiego. Stara się zgrywać luzaka, jednak nie jest aż tak pewny siebie, za jakiego chce uchodzić. Bardzo ciężko znosi wszelkie niepowodzenia i porażki, jednak jest uparty i wytrwałością potrafi nie tylko nadrobić braki, ale wręcz prześcignąć pozostałych. Jego charakter bardzo się zmienia w miarę upływu czasu – Raimundo Pedrosa dojrzewa i, głównie dzięki swojej zdradzie, nabiera pokory i rozwagi. Nie zmienia to jednak faktu, że rzuca od czasu do czasu różne złośliwe uwagi oraz nieustannie poprawia język Omiego. Doświadczenie, które zdobył stojąc po stronie Heylinu, pozwoliło mu lepiej poznać „tych złych”, dzięki czemu wcześniej i szybciej od innych jest w stanie osądzić przeciwnika. Z czasem z mrukliwego i niezbyt chętnego do współpracy indywidualisty, staje się niezwykle oddanym i lojalnym członkiem grupy, a wreszcie – i jej przywódcą. Przez Mistrza Funga zostaje nazwany „Smokiem Mądrości” i w istocie się nim staje. Potrafi dostrzegać pułapki tam, gdzie przyjaciele ich nie dostrzegają oraz opracowywać genialne plany.

Cechy charakteru Raimunda:

 • niecierpliwy
 • złośliwy
 • lekkoduch
 • oddany przyjaciel
 • wytrwały
 • pomysłowy
 • odważny
 • sprytny
 • ma dobre serce (odcinek „Rajski ptak”)
 • rozważny (po zdradzie)
 • niepokorny (po zdradzie to się zmienia)
 • luzak

Raimundo jest osobą wygodnicką: kocha luksus, pizzę, wygodne łóżka, surfing, piłke nożną i gry komputerowe – przez co najbardziej z całej grupy narzeka na warunki życia w klasztorze. Ma także swojego misia który, jak sam twierdzi, przynosi mu szczęście. Uwielbia wygrywać i słynie z tego, że często zakłada się z innymi o różne stawki (np. kto będzie zmywał naczynia przez następny tydzień). Uwielbia nabijać się z kolegów, chociaż z Omim nie bardzo mu to wychodzi. Podkochuje się w Kimiko(odcinek 47 kiedy w jego wymarzonym pokoju pojawiła się Kimiko i kiedy był z nią na randce).

 • Ulubione Shen Gong Wu: Ostrze Zawieruchy, Ostrze Nebuli, Grzebień Kondora i Oko Mistrza Dashi (połączenie z Ostrzem Zawieruchy).
 • Ulubione zajęcie: granie w gry video
 • W wolnym czasie: Raimundo kocha plaże i uwielbia surfować, nie przeszkadza mu też, jeśli akurat jakieś piękne kobiety będą podziwiać jego wyczyny

Umiejętności[edytuj | edytuj kod]

Raimundo posiada liczne umiejętności, pomagające mu przede wszystkim w walce. Jest niezwykle zwinny i szybki, posiada spory potencjał i olbrzymią wolę walki. W późniejszym czasie okazuje się też wspaniałym strategiem – a jego plany zawsze się udają. Umiejętności:

 • znajomość sztuki walki zwanej capoeirą
 • niezwykła, cyrkowa zwinność i zręczność
 • magia wiatru
 • intuicja – niezwykle silna, jeśli chodzi o inne osoby czy też miejsca

Jak każdy ze Smoków, Raimundo zna także kilka specyficznych technik, które może wykonać tylko on.

Techniki[edytuj | edytuj kod]

 • Wiatr (Wind) – wykorzystując moc swojego żywiołu, Raimundo staje się jeszcze szybszy i zwinniejszy.
 • Tajfunowe Bum (Typhoon Boom) – na początku klaśnięcie w dłonie, powodujące fale wiatru, uderzającą w przeciwnika, później jednak atak, który może praktycznie wszystko: od wywołania trąby powietrznej czy wichury, poprzez uniesienie przeciwnika, aż po latanie.
 • Figura Czterech Smoków (Dragon X-Kumei Formation) – mogą ją wykonać tylko Adepci. Do jej stworzenia potrzebna jest cała grupa. Technika ta polega na utworzeniu specjalnej figury, która zwiększa siłę i moc całej czwórki lub też pozwala lepiej się bronić.
 • Gwiazda Wudai ( Wudai Star) – ulepszona wersja Wiatru.
 • Gwiazda Wudai: Formacja Oriona – ulepszona wersja Figury Czterech Smoków. Rai staje się wtedy Wiatrem. Umie latać i spowodować huragan

Broń Wudai[edytuj | edytuj kod]

 • Ostrze Nebuli które po uaktywnieniu zmienia się w nunchaku, którym można unosić osoby.
 • Grzebień Kondora Shen Gong Wu, które wzmacnia działanie Ostrza Nebuli oraz moc Raimunda.