Rainbow Bridge (Tokio)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rainbow Bridge
(レインボーブリッジ)
Rainbow colored Rainbow Bridge at night.jpg
Kolorowy most Rainbow Bridge w nocy
Państwo  Japonia
Miejscowość Minato, Tokio, Japonia Japonia
Podstawowe dane
Przeszkoda Zatoka Tokijska
Długość 798 m
Szerokość:
• całkowita

49 m
Liczba przęseł 3
Zbudowano 1993
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Rainbow Bridge(レインボーブリッジ)
Rainbow Bridge
(レインボーブリッジ)
Ziemia35°38′11″N 139°45′49″E/35,636389 139,763611

Rainbow Bridge (jap. レインボーブリッジ Reinbō burijji?) (pl. Tęczowy Most)wiszący most spinający brzegi Zatoki Tokijskiej w Tokio. Łączy port Shibaura ze sztuczną wyspą Odaiba.

Budowa mostu rozpoczęła się w 1987 i została zakończona w 1993. Most ma długość 798 m, a długość jego najdłuższego przęsła wynosi 580 m[1]. Oficjalnie nazywany jest "Shuto Expressway No. 11 Daiba RoutePort of Tokyo Connector Bridge", jednakże przez mieszkańców została wybrana nazwa "Tęczowy Most" ("Rainbow Bridge"). Znany jest też jako "RB".

Pylony podtrzymujące most są pomalowane na biało w celu zachowania harmonii z widokami na Tokio z Odaiby. Na linach umieszczone są lampy, które co noc rozświetlają most w trzech różnych barwach: czerwonej, białej i zielonej, korzystając z pobieranej w ciągu dnia energii z baterii słonecznych.

Do mostu można dojść pieszo ze stacji Tamachi Station (JR East) oraz Shibaura-futō Station (Yurikamome) od strony stałego lądu.

Użytkowanie[edytuj]

Most ma dwa poziomy, na których są 3 linie transportowe. Na górnym poziomie mostu ulokowana jest Daiba Route. Na dolnym funkcjonuje szybka kolejowa linia transportowa Yurikamome razem ze ścieżką dla pieszych oraz tokijską drogą prefekturalną nr 482. Droga nr 482 była wcześniej płatna, ale z powodu protestów opłaty zniesiono. Rowery oraz motocykle o pojemności silnika poniżej 50 cc nie mogą wjeżdżać na ścieżkę.

Ścieżki dla pieszych[edytuj]

Most ma dwa oddzielne przejścia po stronie północnej i południowej dolnego poziomu; północna strona tej części mostu umożliwia widok na tereny portowe oraz Tokyo Tower, a od strony południowej można dostrzec Zatokę Tokijską oraz okazjonalnie szczyt Fudżi. Korzystać ze ścieżek można tylko w określonych godzinach:

Panorama[edytuj]

Rainbow Bridge oraz jego dwa poziomy. Widok z Odaiby
Rainbow Bridge oraz jego dwa poziomy. Widok z Odaiby

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]