Rainbow Bridge (Tokio)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rainbow Bridge
レインボーブリッジ
{{{alt zdjęcia}}}
Kolorowy most Rainbow Bridge w nocy
Państwo

 Japonia

Miejscowość

Minato, Tokio

Podstawowe dane
Przeszkoda

Zatoka Tokijska

Długość

798 m

Szerokość:
• całkowita


49 m

Liczba przęseł

3

Data budowy

1987-1993 (budowa)
27 sierpnia 1993 (otwarcie)

Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Rainbow Bridgeレインボーブリッジ”
Ziemia35°38′11″N 139°45′49″E/35,636389 139,763611

Rainbow Bridge (jap. レインボーブリッジ Reinbō burijji; Tęczowy Most)most wiszący w północnej części Zatoki Tokijskiej w Tokio, łączący dzielnicę Shibaura ze sztuczną wyspą Odaiba.

Budowa mostu rozpoczęła się w 1987 roku i została zakończona w 1993 roku. Most ma długość 798 m, a długość jego najdłuższego przęsła wynosi 580 metrów[1]. Oficjalnie nazywany jest "Shuto Expressway No. 11 Daiba RoutePort of Tokyo Connector Bridge", jednakże przez mieszkańców została wybrana nazwa "Tęczowy Most" ("Rainbow Bridge"). Znany jest też jako "RB".

Pylony podtrzymujące płytę nośną mostu są pomalowane na biało w celu zachowania harmonii z widokami na Tokio z Odaiby. Na linach umieszczone są lampy, które co noc rozświetlają most w trzech różnych barwach: czerwonej, białej i zielonej, korzystając z pobieranej w ciągu dnia energii z baterii słonecznych.

Od strony stałego lądu do mostu można dojść pieszo ze stacji Tamachi (JR East) lub Shibaura-futō (Yurikamome).

Użytkowanie[edytuj | edytuj kod]

Most ma dwa poziomy, na których są 3 linie transportowe. Na górnym poziomie mostu ulokowana jest Daiba Route. Na dolnym funkcjonuje szybka kolejowa linia transportowa Yurikamome razem z dwoma ścieżkami dla pieszych oraz tokijską drogą prefekturalną nr 482. Była ona wcześniej płatna, ale z powodu protestów opłaty zniesiono. Rowery oraz motocykle o pojemności silnika poniżej 50 cc nie mogą wjeżdżać na ścieżkę.

Ścieżki dla pieszych[edytuj | edytuj kod]

Most ma dwie oddzielne drogi dla pieszych po stronie północnej i południowej dolnego poziomu. Północna strona umożliwia widok na tereny portowe oraz Tokyo Tower, a od strony południowej można podziwiać Zatokę Tokijską oraz okazjonalnie szczyt Fudżi. Korzystać ze ścieżek można tylko w określonych godzinach:

  • 9:00 – 21:00 latem;
  • 10:00 – 18:00 zimą.

Panorama[edytuj | edytuj kod]

Rainbow Bridge i Zatoka Tokijska
Rainbow Bridge i Zatoka Tokijska

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]