Rajmonda Bulku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rajmonda Bulku
Data i miejsce urodzenia

16 sierpnia 1958
Tirana

Zawód

aktorka

Współmałżonek

Fatos Pashko

Lata aktywności

od 1974

Zespół artystyczny
Teatr Ludowy
Odznaczenia
Order Naima Frashëriego I klasy

Rajmonda Bulku (ur. 16 sierpnia 1958 w Tiranie[1]) – albańska aktorka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo spędziła w Gjirokastrze, gdzie występowała na scenie Domu Pioniera[2]. W 1985 ukończyła studia na wydziale aktorskim Instytutu Sztuk w Tiranie[1]. Na scenie teatralnej zadebiutowała w wieku 16 lat. 1 września 1985 została aktorką Teatru Ludowego (alb. Teatri Popullor). Karierę filmową rozpoczęła jeszcze w czasie nauki w szkole rolą w filmie fabularnym Dimri i fundit[1]. Za tę kreację została wyróżniona na II Festiwalu Filmu Albańskiego. Zagrała ponad 20 ról filmowych.

W roku 2005 otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Teatralnym w Dibrze, za rolę w spektaklu Edmonda Morrisa – Pjata prej druri (Drewniany talerz)[1]. W 2010 została uhonorowana złotym Orderem Naima Frasheriego.

W 1990 związała się z opozycją demokratyczną. Wspierała strajk studentów Uniwersytetu Tirańskiego, domagających się usunięcia z nazwy uczelni imienia Envera Hodży. W wyborach parlamentarnych 2009 zdobyła mandat deputowanej z okręgu wyborczego Tirana. Reprezentowała Demokratyczną Partię Albanii. W parlamencie zasiadała w komisji edukacji i środków masowego przekazu.

W życiu prywatnym jest mężatką (mąż Fatos Pashko), ma dwoje dzieci.

Role filmowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Aktorja simpatike e viteve 80 Rajmonda Bulku (1958), Aktoret Shqiptare [dostęp 2021-07-03] (alb.).
  2. Urim nga Gjirokastra per Ditelindjen e aktores se njohur Rajmonda Bulku, gjirokastraonline.com [dostęp 2022-11-24] (alb.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]