Rak marmurkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rak marmurkowy
Procambarus fallax forma virginalis
Rak marmurkowy
Rak marmurkowy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp skorupiaki
Gromada pancerzowce
Rząd dziesięcionogi
Rodzina Cambaridae
Rodzaj Procambarus
Gatunek rak marmurkowy

Rak marmurkowy (Procambarus fallax forma virginalis), niekiedy błędnie nazywany rakiem kubańskim – gatunek z rodziny cambaridae.

Bardzo popularny wśród akwarystów rak, pochodzący z Ameryki Południowej.

Gatunek inwazyjny[1].

Wygląd

Dorasta do 8 cm. Pancerz raka marmurkowego jest brązowy z licznymi czarnymi znaczeniami.

Dymorfizm płciowy

Rak ten charakteryzuje się tym, iż nie występują u niego samce i populacje tworzą wyłącznie samice.

Rozmnażanie

Rozmnaża się za pomocą partenogenezy. Okres rozrodczy trwa całą zimę. W tym czasie samica składa do kilkudziesięciu, czarnych jajeczek, które trzyma pod odwłokiem. Zazwyczaj samica chowa się wtedy i nie wychodzi z nory do czasu usamodzielnienia się raczków. Po ok. trzech tygodniach z jajeczek wykluwają się młode raczki. Samice potrafią składać jaja przez całą zimę.

Hodowla domowa[edytuj]

Akwarium

Akwarium musi mieć min. 10l w dziesięciolitrowym zbiorniku można trzymać 1 osobnika[potrzebny przypis]. Przyjęło się, że na jednego osobnika powinno przypadać od 10 litrów wody. Lecz raki te są bardzo terytorialne, dlatego najlepiej w akwarium trzymać jednego raka. Raki te są bardzo odporne na złe warunki wodne, co nie znaczy, że można je trzymać w brudnej wodzie. Woda dla raków musi być dobrze natleniona. Ponieważ raki te poruszają się głównie po dnie, wysokość akwarium nie jest aż tak istotna. W akwarium powinno być dużo kryjówek, świetnie się w tej roli sprawdzają korzenie i kamienie. W akwarium mogą też być posadzone rośliny wodne, lecz raki bardzo szybko je niszczą, więc raczej tylko w charakterze pokarmu niż dekoracji. Akwarium powinno być czymś przykryte, gdyż raki często z niego uciekają, a długie przebywanie poza zbiornikiem kończy się ich śmiercią.

Żywienie

Raki marmurkowe są wszystkożerne. Jedzą ryby, płazy, larwy, ślimaki, inne skorupiaki, rośliny wodne, pokarm dla rybek.

Wychów młodych

Młode raki żywią się tym samym, co dorosłe osobniki. Ponieważ raków jest zazwyczaj bardzo dużo, warto je rozdzielić i przenieść do osobnych zbiorników w małych grupach, gdyż często dochodzi u nich do kanibalizmu. Woda dla młodych raków powinna być dobrze natleniona. Warto na czas dorastania młodych zabezpieczyć filtr, gdyż bardzo często są do niego wciągane.

Przypisy

  1. GISD, www.issg.org [dostęp 2017-11-26].

Linki zewnętrzne[edytuj]