Rallycross

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rallycross

Rallycross – rodzaj wyścigów samochodowych rozgrywanych na zamkniętym torze (przeważnie o długości do 1 km), o nawierzchni częściowo asfaltowej, a częściowo szutrowej. W biegu startuje jednocześnie kilku zawodników. Sport ten cieszy się popularnością głównie w Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Norwegii, Holandii, Austrii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rallycross został zapoczątkowany w Wielkiej Brytanii. Pierwszy wyścig rallycrossowy rozegrano 4 lutego 1967 roku na Angielskim torze Lydden Circuit.

Format[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa składają się z dwudniowych imprez prowadzonych na torach o mieszanej powierzchni (głównie asfaltu i szutru). Każde wydarzenie składa się z:

  • 4 serii biegów eliminacyjnych (Heat)
  • 2 półfinały
  • finał

Dwie serie biegów rozgrywane są jednego dnia, a drugiego dnia kolejne dwie serie, półfinały i finał. W każdym biegu startuje od 4 do 6 zawodników. Ich dystans wynosi 4 okrążenia. Po każdej serii ustalana jest klasyfikacja (niezależnie dla każdej serii) na podstawie czasów uzyskanych przez kierowców w swoich biegach (liczy się tu czas całego biegu, a nie pojedynczego okrążenia). Kierowcom przyznawane są punkty za pozycję w każdej serii według punktacji 50-45-42-40-39-38-37-.... Punkty te nie są przyznawane do klasyfikacji generalnej, a służą jedynie ustaleniu kolejności po czterech seriach biegów. 16 najwyżej sklasyfikowanych kierowców otrzymuje punkty według systemu:

Pozycja 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Punkty 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Dwunastu najwyżej sklasyfikowanych zawodników awansuje do półfinałów. Każdy półfinał rozgrywany jest na dystansie 6 okrążeń. Za pozycje w półfinale przyznawane są punkty według klucza:

Pozycja 1 2 3 4 5 6
Punkty 6 5 4 3 2 1

Trójka najlepszych zawodników z każdego półfinału awansuje do finału, który również rozgrywany jest na dystansie 6 okrążeń. Zwycięzca finału zostaje zwycięzcą rundy, nawet jeśli inny zawodnik zdobył w trakcie weekendu więcej punktów od niego. W Finale obowiązuje punktacja:

Pozycja 1 2 3 4 5 6
Punkty 8 5 4 3 2 1

Warunkiem koniecznym do startu w wyścigach samochodowych jest posiadanie licencji kierowcy wyścigowego stopnia C.

Joker Lap[edytuj | edytuj kod]

Na każdym torze znajduje się tzw. Joker Lap – alternatywny fragment toru. W każdym wyścigu zawodnik musi pojechać raz alternatywną trasą. Jego decyzją jest, kiedy to uczyni. Przejazd przez Joker Lap to ważny element taktyki i często pozwala awansować kierowcy, który utknął za wolniejszym rywalem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]