Rama (swami)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rama, swami Rama (ur. 1925, zm. 1996) – indyjski jogin, swami, autor wielu książek na temat jogi, zdrowia, medytacji, nauczyciel duchowych tradycji hinduizmu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Swami Rama urodził się w 1925 roku, w północnych Indiach. Od prawie najwcześniejszych lat wychowywany był przez swojego mistrza duchowego - jogina z Bengalu. Przynależał do Zakonu swamich (Dasanami) tradycji Bharati, nazwę której tak objaśnia: Bharati -ten , kto jest kochankiem wiedzy. W młodości podróżował dużo po Himalajach, gdzie spotykał się z wieloma świętymi i filozofami (głównie hinduistycznymi), między innymi z takimi jak Mahatma Gandhi, Anandamaji Ma, Rabindranath Tagore, Ramana Mahariszi czy Śri Aurobindo Ghosh.

Swami Rama otrzymał wykształcenie wyższe na kilku indyjskich uniwersytetach oraz na Oksfordzie. W 1949 roku objął stanowisko Śankaraćarji (najwyższe kapłańskie stanowisko hinduizmu) w Karvirpitham, w północnych Indiach. Jako Śaknkaraćarja dokonał wielu reform w rytuałach hinduistycznych – między innymi umożliwił kobietom naukę medytacji oraz udostępnił mandiry dla wszystkich osób, niezależnie od pozycji społecznej. W 1952 roku zrzekł się jednak tego stanowiska i wrócił do Himalajów, gdzie praktykował medytację.

Po zakończeniu praktyk medytacyjnych, poznał również różnorodne techniki medytacji, wschodnią i zachodnią filozofię oraz wyjechał na Zachód, gdzie przez pewien czas pracował i nauczał filozofii indyjskiej.

Później wrócił do Indii i założył tam aśram w Riszikesz.

W 1969 roku ponownie pojechał do USA, aby nauczać tam wschodniej wiedzy duchowej. Założył tam również Międzynarodowy Himalajski Instytut Jogi i Filozofii.

Zmarł, co w przypadku jogina i guru zarazem, oznacza wejście w mahasamadhi, w 1996 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Swami Rama: Żyjąc wśród himalajskich mistrzów. Krzysztof Chudziński (tłum.). Wyd. 1. Bydgoszcz: Wydawnictwo Limbus, 2000. ISBN 83-7191-069-X.Sprawdź autora:1.