Ramin Karimloo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ramin Karimloo
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 września 1978
Teheran
Typ głosu tenor
Gatunki musical
Strona internetowa

Ramin Karimloo (ur. 19 września 1978 w Teheranie) – kanadyjski tenor (pochodzenia irańskiego), znany przede wszystkim z londyńskiego West Endu. Jest pierwszym wykonawcą roli Upiora w musicalu Andrew Lloyd Webbera Love Never Dies (będącego kontynuacją Upiora w operze).

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Rodzice Ramina wyemigrowali po rewolucji islamskiej do Kanady (spędzając 2 lata we Włoszech w obozie przejściowym) gdy mały Ramin miał niespełna 2 lata. Osiedli w Peterborough. Artysta zaczynał swoją karierę muzyczną w zespołach rockowych, w późniejszym okresie występował na statkach wycieczkowych. Na początku XXI wielu przeprowadził się do Wielkiej Brytanii, występował m.in. w pantomimach i przedstawieniach objazdowych.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Les Misérables[edytuj | edytuj kod]

Jego debiutem w roku 2002 na West Endzie był musical Les Misérables, gdzie otrzymał rolę studenta Feuilly'ego oraz był dublerem roli Enjolrasa.[1]. W 2004 roku wrócił do spektaklu, tym razem jako pierwsza obsada roli Enjolrasa. Od grudnia 2011 występuje ponownie w tym spektaklu, tym razem w roli Jeana Valjeana[2]

Ramin Karimloo brał udział także w kilku galowych przedstawieniach tego musicalu:

Upiór w operze i kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

Upiór w Operze[edytuj | edytuj kod]

Według artysty obejrzenie w 1990 roku w Toronto inscenizacji Upiora w operze (z Colmem Wilkinsonem w roli tytułowej) spowodowało, że stał się wokalistą[4]. W 2003 r. Karimloo otrzymał jedną z głównych ról (Raoula) w londyńskim przedstawieniu musicalu . Był rozpatrywany przez Andrew Lloyd Webbera jako główna postać (Upiór) w powstającej wtedy adaptacji filmowej tego musicalu, ze względu na zobowiązania sceniczne Ramina rolę w filmie otrzymał Gerard Butler, natomiast sam Karimloo zagrał w filmie symboliczną rolę Gustawa Daaé, ojca głównej bohaterki, Christine (jest widoczny przez kilka sekund na fotografii stojącej w garderobie bohaterki).

Począwszy od września 2007 roku Ramin znów znalazł się w obsadzie londyńskiego przedstawienia Upiora, tym razem w tytułowej partii. Był w chwili debiutu najmłodszym londyńskim odtwórcą tej postaci, odtwarzał rolę m.in. w 21 rocznicę londyńskiej premiery w październiku 2007[5]. Odtwarzał tę rolę do października 2009.

2 października 2011 w Royal Albert Hall odbyły się galowe przedstawienia Upiora celebrujące 25 rocznicę światowej prapremiery musicalu. Ramin Karimloo wykonywał tytułową partię - Upiora[6].

Love Never Dies[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2008 roku został zaproszony przez Webbera do testowych przedstawień na Sydmonton Festival kontynuacji Upiora zatytułowanego Love Never Dies. Od dnia premiery 10 marca 2010 do sierpnia 2011 (zamknięcia spektaklu) odtwarzał główną postać[7].

Inne spektakle[edytuj | edytuj kod]

Karimloo występował również okazjonalnie w spektaklach:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]