Ramiro Ledesma Ramos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ramiro Ledesma Ramos (ur. 23 maja 1905, Alfaraz de Sayago, zm. 29 października 1936, Aravaca) – hiszpański polityk, filozof faszystowski, publicysta.

Studiował filozofię, fizykę i matematykę na Uniwersytecie Madryckim, gdzie był uczniem wybitnego filozofa hiszpańskiego José Ortegi y Gasseta. W czasie studiów napisał powieść dla młodzieży El sello de la muerte (Pieczęć Śmierci). Ramos zafascynowany był przemianami zachodzącymi w faszystowskich Włoszech. Ramos na miesiąc przed powstaniem w Hiszpanii ustroju republikańskiego, rozpoczął wydawanie nacjonalistycznego tygodnika powszechnego La Conquista del Estado (Podbój Państwa). Tygodnik głosił radykalne hasła faszystowskie i antyrepublikańskie. W trzecim numerze gazety stwierdził on że faszyści muszą w brutalny sposób narzucić Hiszpanom swoje poglądy, kolejny numer który miał ukazać się 4 kwietnia, został już odwołany przez policję. Okres od powstania Drugiej Republiki Hiszpańskiej (1931) doprowadził do intensyfikacji walki klasowej i politycznej[1]. Ramos odrzucał wszelkie formy demokracji i w jej miejsce promował totalitaryzm - 4 czerwca swojej mowie potępił burżuazyjną demokrację parlamentarną i pochwalił reżimy Włoch i ZSRR a także osobę Hitlera[2].

10 października 1931 grupa Ledesmy łączy się z grupą Onésimo Redondo Ortegi, wydawcy pisma Libertad (Wolność), w Juntas de Ofensiva Nacional Sindicalista (JONS; Junty Ofensywy Narodowo-Syndykalistycznej). W programie wzywano do walki o przywrócenie odwiecznej świetności Hiszpanii z okresu istnienia jej imperium pod hasłami "España, Una, Grande y Libre" (Hiszpania, Jedna, Wielka i Wolna). Symbolem organizacji zaprojektowanym przez Ramiro Ledesmę stało się stare godło królów hiszpańskich, Ferdynanda i Izabeli - pęk strzał ujętych pierścieniem. Dla organizacyjnej flagi Ledesma wybrał syndykalistyczne czarno-czerwone barwy. Z czasem, głównie w Kastylii, udawało mu się zwerbować zwolenników, tak aby można było utworzyć bojówki. W lutym 1934 dochodzi do zjednoczenia JONS oraz Falangi Hiszpańskiej Jose Antonio Primo de Rivery w Falange Española de las Juntas de Ofensiva Nacional Sindicalista, która przejęła symbole - godło i flagę - od JONS. W 1935 wodzem Falangi zostaje Jose Antonio. Aby uniknąć sporów Ramiro Ledesma tworzy grupę Patria Libre.

Wybuch wojny domowej w Hiszpanii zastał Ramiro Ledesma Ramos w republikańskim Madrycie. W związku z antyrządową rebelią aresztowano go w lecie 1936 i umieszczono w więzieniu Alacante. 29 października 1936 roku został rozstrzelany przez milicję republikańską. Przez hiszpańskich nacjonalistów uznawany jest za męczennika.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Santos Juliá Madrid, 1931-1934, de la fiesta popular a la lucha de clases Madrid: Siglo Veintiuno, 1984
  2. Stanley G. Payne. A history of fascism, 1914–1945. Digital printing edition. Oxon, England, UK: Routledge, 2005. s. 138

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]