Ramiro Pinilla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ramiro Pinilla
Ilustracja
Ramiro Pinilla (2005)
Data i miejsce urodzenia

13 września 1923
Bilbao

Data i miejsce śmierci

23 października 2014
Bilbao

Język

hiszpański

Ważne dzieła

Ślepe mrówki

podpis

Ramiro Pinilla (ur. 13 września 1923 w Bilbao, zm. 23 października 2014 tamże) – hiszpański pisarz, autor ponad dwudziestu powieści.

Życie i twórczość[edytuj | edytuj kod]

Uważany jest za jednego z najważniejszych baskijskich pisarzy, choć pisze po hiszpańsku.
Miłość do literatury odkrył w sobie w młodości, kiedy w czasie hiszpańskiej wojny domowej uciekał od rzeczywistości w dzieła klasyków. Z tego okresu pochodzą jego pierwsze próby pisarskie, pisał jednak wyłącznie dla siebie – był przeciwnikiem generała Franco i nie mógł otwarcie wyrażać swoich poglądów[1].

W 1960 opublikował powieść Las ciegas hormigas (wyd. polskie Ślepe mrówki, Warszawa 1965), która zdobyła wiele nagród, m.in. Premio Nadal, najważniejszą z hiszpańskich nagród literackich, i Premio de la Crítica. Zdobył również Premio Planeta w 1971 roku za powieść Seno i Premio Nacional Narrativa przyznaną przez hiszpańskie Ministerstwo Kultury w 2005 za trzytomową sagę rodzinną Verdes valles, colinas rojas [Zielone wzgórza, czerwone doliny]. Zdaniem krytyków jest to jedna z najważniejszych hiszpańskich powieści ostatnich lat[2].

Akcja wielu jego książek umiejscowiona jest w baskijskiej, rybackiej wiosce Getxo, w której Pinilla jako dziecko i nastolatek spędzał rodzinne wakacje. W tym miejscu, jak w soczewce, skupiają się najważniejsze problemy i tragedie społeczności baskijskiej i hiszpańskiej XX wieku.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]