Rampage: Szaleństwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rampage
Gatunek thriller,
dramat,
film akcji
Rok produkcji 2009
Data premiery Ziemia 14 sierpnia 2009
Kraj produkcji  Kanada
 Niemcy
Język angielski
Czas trwania 85 min
Reżyseria Uwe Boll
Scenariusz Uwe Boll
Główne role Brendan Fletcher
Shaun Sipos
Lynda Boyd
Robert Clarke
Katey Grace
Muzyka Jessica de Rooij
Zdjęcia Mathias Neumann
Produkcja Dan Clarke
Dystrybucja Boll KG

Rampage: Szaleństwo (ang. Rampage) – kanadyjsko-niemiecki thriller z 2009 roku wyreżyserowany przez Uwego Bolla. W przeciwieństwie do poprzednich filmów reżysera, nie stanowi on adaptacji gry komputerowej, aczkolwiek dzieli nazwę z serią gier Rampage.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Scenariusz filmu luźno nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce w stanie Iowa w 1996 roku. Mieszkający z rodzicami dwudziestokilkuletni Bill Williamson pracuje jako mechanik samochodowy. Przez mass media bombardowany jest informacjami o toczących się wojnach, katastrofach ekologicznych, niesprawiedliwości i niegodziwości, jaka spotyka szarych obywateli. W pracy jest wyzyskiwany przez szefa, jego najlepszy przyjaciel, Evan Drince, snuje rewolucjonistyczne wizje, których nigdy nie będzie w stanie zrealizować, zaś pewnego dnia rodzice oświadczają mu, że najwyższy czas, aby się wyprowadził i zaczął żyć na własny koszt. Bill konstruuje pancerz z kevlaru i, chcąc dać upust narastającej w nim frustracji, wychodzi na ulicę, mordując wszystkich napotkanych ludzi.

Dystrybucja[edytuj | edytuj kod]

Do dystrybucji kinowej Rampage: Szaleństwo trafiło jedynie w Niemczech; premiera w tym kraju miała miejsce 29 kwietnia 2010 roku. Wcześniej film prezentowany był na kilku festiwalach filmowych. W okresie od czerwca do października wydany został bezpośrednio na DVD w USA, Kanadzie, Japonii, Wielkiej Brytanii, Argentynie, Austrii i w Holandii[1]. W Polsce prezentowany był 23 października 2010 roku w ramach 4. edycji Horrorfestiwalu[2].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Brad Miska w recenzji opublikowanej w serwisie Bloody Disgusting stwierdził, że Rampage: Szaleństwo jest swego rodzaju „ewolucją” w reżyserskim dorobku Bolla, zaś oglądając film, ma się wrażenie, „jakby niemiecki Ed Wood spojrzał w lustro, zastanowił się nad swoimi filmami i obrał lepszą drogę”. Film otrzymał ocenę ogólną 3.5/5 gwiazdek[3]. Brad Jones z serwisu That Guy with the Glasses określił film mianem „cholernie dobrego”, chociaż nie przypadły mu do gustu poprzednie filmy Bolla[4]. Noah Antwiler z The Spoony Experiment również pozytywnie ocenił film, stwierdzając, że mimo poprawy jakości względem poprzednich produkcji reżysera, Rampage: Szaleństwo nie jest jednak filmem wyjątkowym[5]. Z kolei „Variety” określiło film mianem „bezkompromisowego i prawie nie nadającego się do oglądania, zarówno pod względem treści, jak i realizacji”[6].

W październiku 2010 roku Rampage: Szaleństwo uznano najlepszym filmem 4. edycji Horrorfestiwalu, przyznając mu nagrodę Złotej Czaszki. W uzasadnieniu stwierdzono, iż film „unowocześnia konwencję horroru i wykorzystuje tematykę oddającą ducha naszych czasów”[7].

W serwisie IMDb film otrzymał ocenę ogólną 6.5/10 gwiazdek, będąc najwyżej ocenionym filmem w dotychczasowym dorobku reżysera.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rampage – Release dates (ang.). IMDb. [dostęp 2010-10-26].
  2. Program 4. edycji Horrorfestiwalu (pol.). horrorfestiwal.pl. [dostęp 2010-10-26].
  3. Miska, Brad: Recenzja Rampage: Szaleństwa (ang.). Bloody Disgusting. [dostęp 2010-10-26].
  4. Jones, Brad: Wideorecenzja Rampage: Szaleństwa (ang.). The Cinema Snob. [dostęp 2010-10-26].
  5. Antwiler, Noah: Wideorecenzja Rampage: Szaleństwa i Ostatniego władcy wiatru (ang.). The Spoony Experiment. [dostęp 2010-10-26].
  6. Debruge, Peter: Recenzja Rampage: Szaleństwa (ang.). Variety. [dostęp 2010-10-26].
  7. Złota Czaszka dla Rampage! (pol.). horrorfestiwal.pl. [dostęp 2010-10-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]