Ramzan Kadyrow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ramzan Kadyrow
Къадирин Ахьмадан воӀ Рамзан
Ramzan Kadyrov, 2014.jpeg
Ramzan Kadyrow (2014)
Data i miejsce urodzenia 5 października 1976
Centaroj, Czeczeńsko-Inguska ASRR
Szef Republiki Czeczeńskiej
Okres od 5 marca 2011
Poprzednik on sam jako Prezydent Czeczenii
Prezydent Czeczenii
Okres od 15 lutego 2007
do 5 marca 2011
Poprzednik Ału Ałchanow
Następca on sam jako Szef Republiki Czeczeńskiej
Premier Czeczenii
Okres od 2 marca 2006
do 10 kwietnia 2007
Poprzednik Siergiej Abramow
Następca Odies Bajsułtanow
Signature of Ramzan Kadyrov.png

Ramzan Achmatowicz Kadyrow (ur. 5 października 1976 we wsi Centaroj) – czeczeński bojownik i polityk, premier Czeczenii w latach 2006-2007, od 2007 do marca 2011 jej prezydent, od 5 marca 2011 – Szef Republiki Czeczeńskiej (ros. Главa Чеченской Республики). Syn Achmata Kadyrowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W I wojnie w Czeczenii walczył z Rosjanami, w II wojnie, wraz z ojcem stanął po ich stronie. Po dojściu Achmata Kadyrowa do władzy zorganizował i dowodził służbą bezpieczeństwa złożoną głównie z amnestionowanych byłych separatystów, która stała się de facto prywatną armią klanu Kadyrowów. Dosłużył się stopnia podpułkownika milicji. Żonaty, ma sześcioro dzieci.

Dziennikarka rosyjskiej opozycyjnej „Nowej Gaziety” Anna Politkowska twierdziła, że w swoim domu we wsi Centaroj (Chosi-Jurt) urządził katownię dla przeciwników ojca. Zarzucała mu także inspirowanie morderstw, udział w strzelaninach i burdach. Za główne źródło dochodów Kadyrowa Politkowska uważała porwania ludzi dla okupu.

Uważa się go za człowieka Putina w Czeczenii. W rosyjskich wyborach prezydenckich w marcu 2004 stał na czele regionalnego sztabu wyborczego. Trzy godziny po zamachu na jego ojca Achmata Kadyrowa został przyjęty przez Putina na Kremlu. Dzień później (10 maja 2004) został mianowany wicepremierem i faktycznie kierował rządem w Czeczenii – po przejęciu przez Siergieja Abramowa obowiązków prezydenta. 29 grudnia 2004 nadano mu tytuł Bohatera Rosji – najwyższe rosyjskie odznaczenie honorowe. W lutym 2006 wybrany przewodniczącym republikańskiego oddziału partii Zjednoczona Rosja, najliczniejszej obecnie partii politycznej w Czeczenii jak i w całej Rosji.

Według opinii Memoriału z 2007, rzeczywista sytuacja pod rządami Ramzana Kadyrowa wcale się nie poprawiła, dochodzi nadal do porwań, którymi według działaczy „Memoriału” zajmują się potajemnie bojówki Kadyrowa, oficjalnie funkcjonujące jako Służba Bezpieczeństwa – w szczególności bataliony specjalne „Siewier” i „Wostok”. Według opinii „Memoriału” nadal dochodzi w Czeczenii do stosowania tortur, zabójstw politycznych i pogwałceń praw człowieka, a ogólną sytuację można określić jako „potworną” – pracownicy centrum twierdzą iż rosyjskie władze federalne nieoficjalnie tolerują te praktyki[potrzebny przypis].

Krytycy związani ze środowiskiem politycznym Kadyrowa, oceniający działalność Centrum Praw Człowieka Memoriał twierdzą, iż batalion specnazu GRU nie jest „bojówką Kadyrowa”, gdyż nie podlega on Kadyrowowi w żaden sposób i jest z nim skłócony oraz zaprzeczają, że jednostka wojsk wewnętrznych MSWFR „Siewier” jest Służbą Bezpieczeństwa. Zwolennicy Kadyrowa twierdzą także, że liczby porwań dokonywanych zarówno przez siły republikańskie oraz federalne, jak też separatystów corocznie spada[potrzebny przypis].

15 lutego 2007 Ramzan Kadyrow po podaniu się do dymisji przez Ału Ałchanowa został mianowany pełniącym obowiązki prezydenta Czeczenii. Zaprzysiężono go oficjalnie 5 kwietnia 2007. W dniu 5 marca 2011 r. Parlament Czeczeni zatwierdził Kadyrowa na stanowisku Szefa Republiki Czeczeńskiej[1][2][3].

Kadyrow pełni również funkcję honorowego prezesa klubu piłkarskiego Terek Grozny[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]