Ramzes IV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ramzes IV
Ilustracja
władca starożytnego Egiptu
Okres

od 1152 p.n.e.
do 1145 p.n.e.

Dane biograficzne
Dynastia

XX dynastia

Ojciec

Ramzes III

Matka

Teje

Żona

Dautentopet

Dzieci

Ramzes V

Ramzes IVfaraon, władca starożytnego Egiptu z XX dynastii, z okresu Nowego Państwa. Syn Ramzesa III i królowej Isis (Iset). Panował prawdopodobnie w latach 1152–1145 p.n.e.

Osiągnął sukcesję po śmierci swego ojca, a wyniku przedwczesnej śmierci starszego brata, Amonherchopszefa. Zasiadł na tronie w wieku powyżej czterdziestu lat. Swoje panowanie rozpoczął od wdrożenia lub kontynuowania procesu przeciwko zamachowcom na swego ojca. Małżonką jego była Tantipet, prawdopodobnie matka jego syna i następcy – Ramzesa V.

Niewiele wiadomo o czasach rządów Ramzesa IV. Niewątpliwie władza królewska stopniowo słabła i szerzyła się korupcja. Egipt stopniowo tracił swe wpływy w Azji aż do całkowitego oderwania się podległych terytoriów, co spowodowało utratę wpływów z danin. Skarb opustoszał. Miało to wielki wpływ na politykę wewnętrzną kraju. Ograniczało w znacznym stopniu zamierzenia władcy. Wiele z jego przedsięwzięć budowlanych nigdy nie zostało zrealizowanych, pozostając jedynie w formie projektów. Rozpoczęto budowę dwóch wielkich świątyń w Tebach Zachodnich, wzorowanych na zespole w Medinet Habu, jednakże o wiele większych. Ponownie rozpoczęto eksploatacje kamieniołomów w Wadi Hammamat. Wysłano tam trzy ekspedycje mające sprowadzić kamień na budowy świątyń, w tym świątyni grobowej władcy. Mimo wysiłków niewiele zdołano zrealizować. Powstała jedynie niewielka świątynia w Tebach Zachodnich. W chwili śmierci władcy, prawdopodobnie nawet jego grobowiec nie był jeszcze gotowy. Do naszych czasów zachował się papirus z planem grobowca, przechowywany w Museo delle Antichità Egizie w Turynie.

Ramzes IV pochowany został w Królewskiej Nekropoli w Dolinie Królów. W czasach rabunków, pod koniec XX dynastii, mumia króla została przeniesiona do skrytki w grobowcu (KV35) Amenhotepa II, gdzie została odnaleziona przez Victora Loreta w 1898 r. Obecnie znajduje się w Muzeum Egipskim w Kairze.

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

Królewski Protokół
serech lub Horusowe:
G5
E1
D40
mAat anx
Aa11
trl.: Ka-nechat-anch-em-Maat (kꜢ-nḫt Ꜥnḫ-m-mꜢꜤt)[1]
tłum.: Byk-potężny-który-żyje-dla-Maat[potrzebny przypis]
nebti lub Należący do Obu Pań:
G16
Aa11
a
k
I6
Aa15
t O49
G45
f
V1
D40
pD
X1
Z3Z3Z3
trl.: (mk-kmt wꜤf-pḏt-9)[1]
Złotego Horusa:
G8
wsrsrnprnprnpwr
r
n
xt
x t
D40
Z3
trl.: (wsr-rnpwt wr-nḫtw)[1]
prenomen lub imię tronowe:
M23
X1
L2
X1
rawsrSwC12stpS3
trl.: User-Maat-Re Setepen-Amon (wsr-mꜢꜤt-rꜤ stp.n-imn)[1]
tłum.: Potężna-jest-Sprawiedliwość/Harmonia-Re Wybraniec-Amona[potrzebny przypis]
M23
X1
L2
X1
raHqAC12stp
n
trl.: Heka-Maat-Re Setepen-Amon (ḥḳꜢ-mꜢꜤt-rꜤ stp.n-imn)[1]
tłum.: Władca-Sprawiedliwości/Harmonii-Re Wybraniec-Amona[potrzebny przypis]
nomen lub imię rodowe:
G39N5
raC2 C12 N36HqAms
z
z
Sw
trl.: Ramessisu
Heka-Maat-Re-MeriAmon (rꜤ-msi-sw ḥḳꜢ-mꜢꜤt mri-imn)[1]
tłum.: Zrodzony-z-Re
Władca-Sprawiedliwości-Re-Ukochany-przez-Amona[potrzebny przypis]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Za: Peter Lundström, Ramesses IV in hieroglyphics [online], Pharaoh.se [dostęp 2023-12-25] (ang.). Tam pełna znana tytulatura władcy.