Ramzes VI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ramzes VI
Ilustracja
władca starożytnego Egiptu
Okres

od 1142 p.n.e.
do 1134 p.n.e.

Dane biograficzne
Dynastia

XX dynastia

Miejsce spoczynku

Dolina Królów

Ojciec

Ramzes III (?)

Matka

Iset

Rodzeństwo

Ramzes IV, Ramzes VIII, Amonherchopszef, Pentawer, Pareherwenemef, Keamweset, Meriatum II, Parachi, Parahirenemef, Sethirchoszef, Montucherkopszef, Dautentopet

Żona

Nubchesbed

Dzieci

Ramzes VII, Iset, Amonherchopszef i Panebenkemyt

Ramzes VI Amonherchopszef IIfaraon, władca starożytnego Egiptu z XX dynastii, z okresu Nowego Państwa. Prawdopodobnie panował w latach 1142-1134 p.n.e. Był prawdopodobnie synem Ramzesa III i królowej Isis (Iset). Objął tron po śmierci swego poprzednika, Ramzesa V, którego być może wcześniej odsunął od władzy. Jego główną małżonką prawdopodobnie była Nubchesbed. Jego 8-letnie panowanie jest bardzo skąpo udokumentowane. Niewiele wiadomo na temat jego dokonań. Wiadomo o jego zwycięskich wojnach z Libijczykami, którzy usiłowali dokonać inwazji na tereny zachodniej Delty. Wiadomo również, że za czasów Ramzesa VI po raz ostatni umieszczono kartusze królewskie na Synaju. Za jego czasów coraz wyraźniej zaznaczał się schyłek władzy królewskiej i wzrost potęgi arcykapłanów tebańskich.

Ramzes VI pochowany został w Królewskiej Nekropoli w Dolinie Królów. Z dotąd niewyjaśnionych przyczyn, zrezygnował z budowy własnego grobowca. Na swoje miejsce wiecznego pobytu wybrał grobowiec swego brata, a zarazem poprzednika – Ramzesa V. W czasach rabunków, pod koniec XX dynastii, mumia króla została przeniesiona do skrytki w grobowcu (KV35) Amenhotepa II, gdzie została odnaleziona przez Victora Loreta w 1898 r. Grobowiec Ramzesów V i VI został oczyszczony i zbadany przez Georges'a Daressy'ego w 1881 roku. Od 1996 pracuje tam również ekspedycja epigraficzna Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, która prowadzi dokumentację graffiti pozostawionych na ścianach grobowca przez pielgrzymów[1]. Jest jednym z najpiękniej dekorowanych grobowców w Dolinie, bogato ilustrującym cykl słoneczny i zaświatową podróż Słońca ku kresowi nocy. Malowidła zachowały się w doskonałym wręcz stanie, wciąż z wyrazistymi barwami i dokładnymi konturami. Stanowią one nieprzebraną skarbnicę wiedzy o religii i sztuce okresu schyłku Nowego Państwa. Mumia króla obecnie znajduje się w Muzeum Egipskim w Kairze. Została odwinięta z bandaży i zbadana w 1905 roku. Jej stan jest najgorszy spośród wszystkich mumii królewskich, znajdujących się w Muzeum Egipskim. Rabusie, którzy wdarli się do grobowca, szukając drogocennych przedmiotów, prawdopodobnie wywlekli mumię króla z sarkofagu, poważnie ją uszkadzając i odrywając ręce. Spodziewali się, zapewne znaleźć na nich najcenniejsze przedmioty. Po rabunku, kapłani prawdopodobnie starali się przywrócić mumii jej naturalny kształt. Podczas badań odkryto, że pod nowymi warstwami bandaży, kapłani umieścili prawą dłoń kobiety i prawe przedramię i ramię innego mężczyzny.

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

Królewski Protokół
serech lub Horusowe:
G5
E1
D40
aA
a
D40
t 3
sanxn
x
N17
N17
trl.: Ka-nechat-Aanachtu-Sanchtaui (kꜢ-nḫt ꜤꜢ-nḫtw sꜤnḫ-tꜢwi)[2]
tłum.: Byk-potężny-wielki-w-tryumfie

który-przychodzi-i-ożywia-Oba Kraje[potrzebny przypis]
prenomen lub imię tronowe:
M23
X1
L2
X1
ra
nb
mAatimn
n
N36
trl.: Neb-Maat-Re MeriAmon (nb-mꜢꜤt-rꜤ mri-imn)[2]
tłum.: Pan-Sprawiedliwości-Re Ukochany-przez-Amona[potrzebny przypis]
nomen lub imię rodowe:
G39N5
raC12ms
z
z
nTrHqAiwn
trl.: Ramessisu
Amon herchopszef-Neczer-Heka-Junu (rꜤ-msi-sw imn-ḥr-ḫpš.f nṯr-ḥḳꜢ-iwnw)[2]
tłum.: Zrodzony-z-Re
Amon-jest/włada-jego-potężnym-ramieniem
Bóg-Władca-Heliopolis[potrzebny przypis]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dolina Królów, Grobowiec Ramzesa VI (KV 9) [online], pcma.uw.edu.pl [dostęp 2020-09-24].
  2. a b c Za: Peter Lundström, Ramesses VI in hieroglyphs [online], Pharaoh.se [dostęp 2024-03-24] (ang.), Tam pełna znana tytulatura faraona.