Ran (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ran
Gatunek

dramat

Data premiery

1 czerwca 1985 (świat)

Kraj produkcji

Japonia

Język

japoński

Czas trwania

162 min

Reżyseria

Akira Kurosawa

Scenariusz

Akira Kurosawa
Hideo Oguni
Masato Ide

Główne role

Tatsuya Nakadai
Mieko Harada
Akira Terao
Jinpachi Nezu
Daisuke Ryu
Yoshiko Miyazaki

Muzyka

Tōru Takemitsu

Zdjęcia

Asakazu Nakadai
Takao Saito
Masaharu Ueda

Scenografia

Yoshirō Muraki
Shinobu Muraki

Kostiumy

Emi Wada

Montaż

Akira Kurosawa

Produkcja

Masato Hara
Serge Silberman
Katsumi Furukawa
Hisao Kurosawa

Dystrybucja

Tōhō

Budżet

11,5 mln USD (w przybliżeniu)

Nagrody
Oscar w 1985 Emi Wada (najlepsze kostiumy)

Ran (jap. rebelia, powstanie, bunt) – japoński dramat kostiumowy z 1985 roku w reżyserii Akiry Kurosawy, oparty na fabule Króla Leara Williama Szekspira. Akcja toczy się w Japonii okresu Sengoku. Zdjęcia kręcono na zamkach w Kumamoto i Himeji.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Odpowiednikiem króla Leara jest w filmie Hidetora Ichimonji, starzejący się arystokrata, pan feudalny. Zamiast córek ma on trzech synów: Tarō, Jirō i Saburō (który jest odpowiednikiem szekspirowskiej Cordelii). Hidetora postanawia oddać władzę w swojej domenie w ręce Tarō, najstarszego syna, podczas gdy Jirō i Saburō otrzymają we władanie Drugi i Trzeci Zamek. Jirō i Saburō mają wspierać Tarō. Saburō jednak krytykuje plan Hidetory, twierdząc iż jest on głupcem myśląc, że bracia będą żyli ze sobą w pokoju. Tango, jeden ze sług Hidetory, staje w obronie Saburō. Obaj zostają skazani na wygnanie.

Niedługo potem Hidetora zostaje odtrącony przez swoich synów i jest zmuszony tułać się wraz z Tango i błaznem Kyoami. Jirō pokonuje Tarō, a potem sam zostaje pokonany przez innego władcę, który sprzymierzył się z Saburō. W końcu Saburō odnajduje Hidetorę, ale w chwilę później zostaje zabity przez zbłąkaną kulę, a Hidetora umiera z rozpaczy.

Film zawiera wiele misternych wątków pobocznych dotyczących zdrady i zabójstw wewnątrz rodzin, obnażających próżność i fałsz dworskiego życia.

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Ran uważany jest za jeden z najlepszych filmów Kurosawy. Obraz zdobył Oscara za najlepsze kostiumy (Emi Wada) oraz nominacje za najlepszą reżyserię, zdjęcia i scenografię. Ścieżka dźwiękowa do filmu jest autorstwa Tōru Takemitsu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]