Ran (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ran
Gatunek dramat
Data premiery 1 czerwca 1985 (świat)
Kraj produkcji Japonia
Język japoński
Czas trwania 162 min
Reżyseria Akira Kurosawa
Scenariusz Akira Kurosawa,
Hideo Oguni,
Masato Ide
Główne role Tatsuya Nakadai,
Mieko Harada,
Akira Terao,
Jinpachi Nezu,
Daisuke Ryu,
Yoshiko Miyazaki
Muzyka Tōru Takemitsu
Zdjęcia Asakazu Nakadai,
Takao Saito,
Masaharu Ueda
Scenografia Jirō Hirai,
Tsuneo Shimura,
Osumi Tusho
Kostiumy Emi Wada
Montaż Akira Kurosawa
Produkcja Masato Hara,
Serge Silberman,
Katsumi Furukawa,
Hisao Kurosawa
Dystrybucja Tōhō
Budżet 11,5 mln USD (w przybliżeniu)
Nagrody
Oscar w 1985 Emi Wada (najlepsze kostiumy)

Ran (jap. rebelia, powstanie, bunt) – japoński film Akiry Kurosawy z 1985 r., oparty na fabule Króla Leara Williama Shakespeare’a. Akcja toczy się w Japonii okresu Sengoku.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Odpowiednikiem króla Leara jest w filmie Hidetora Ichimonji, starzejący się arystokrata, pan feudalny. Zamiast córek ma on trzech synów: Tarō, Jirō i Saburō (który jest odpowiednikiem szekspirowskiej Cordelii). Hidetora postanawia oddać władzę w swojej domenie w ręce Tarō, najstarszego syna, podczas gdy Jirō i Saburō otrzymają we władanie Drugi i Trzeci Zamek. Jirō i Saburō mają wspierać Tarō. Saburō jednak krytykuje plan Hidetory, twierdząc iż jest on głupcem myśląc, że bracia będą żyli ze sobą w pokoju. Tango, jeden ze sług Hidetory, staje w obronie Saburō. Obaj zostają skazani na wygnanie.

Niedługo potem Hidetora zostaje odtrącony przez swoich synów i jest zmuszony tułać się wraz z Tango i błaznem Kyoami. Jirō pokonuje Tarō, a potem sam zostaje pokonany przez innego władcę, który sprzymierzył się z Saburō. W końcu Saburō odnajduje Hidetorę, ale w chwilę później zostaje zabity przez zbłąkaną kulę, a Hidetora umiera z rozpaczy.

Film zawiera wiele misternych wątków pobocznych dotyczących zdrady i zabójstw wewnątrz rodzin, obnażających próżność i fałsz dworskiego życia.

Ran uważany jest za jeden z najlepszych filmów Kurosawy. W 1985 r. zdobył Oscara za najlepsze kostiumy. Ścieżka dźwiękowa do filmu jest autorstwa Tōru Takemitsu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]