Rana japonica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rana japonica[1]
Boulenger, 1879
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Podrząd Neobatrachia
Rodzina żabowate
Rodzaj Rana
Gatunek Rana japonica
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Rana japonicagatunek płaza bezogonowego z rodziny żabowatych, występujący w południowych Chinach oraz w Japonii. Cechuje się czerwonawobrązowym ubarwieniem i dorasta do 5,4 cm. Zasiedla tereny nizinne, gdzie żywi się drobnymi bezkręgowcami. Do godów przystępuje najwcześniej ze wszystkich japońskich płazów bezogonowych – już w styczniu. Rana japonica jest także pierwszym gatunkiem czworonogich, dla którego został stworzony mutant charakteryzujący się przezroczystą skórą.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Żaba ta ma smukłe ciało z długą, wąską głową[3]. Samice osiągają długość 5,4 cm, a samce 4,8 cm[3]. Ciało ma zazwyczaj czerwonawobrązowy kolor z rzadko rozsianymi, czarnymi paskami na kończynach i bokach ciała[3]. Czarne paski obecne są również w okolicach błony bębenkowej, która u płazów bezogonowych leży na powierzchni głowy zaraz za okiem[3]. Skóra grzbietu jest gładka z wyjątkiem dwóch dobrze widocznych fałd grzbietowo-bocznych[3]. Obecne błony pławne[3]. Podczas okresu godowego u samców rozwijają się żółtawobrązowe modzele godowe[3].

Zasięg występowanie i siedliska[edytuj | edytuj kod]

R. japonica występuje w południowych Chinach, a także w Japonii, gdzie spotkać ją można na wyspach Honsiu, Kiusiu i Sikoku[3]. Zasiedla głównie niziny i zbocza gór[3]. Żywi się drobnymi bezkręgowcami, takimi jak pająki, muchówki oraz chrząszcze[3].

Rozmnażanie i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Okres godowy trwa od stycznia do marca – najwcześniej ze wszystkich japońskich płazów bezogonowych[3]. Sporadycznie dochodzi do krzyżówek z Rana ornativentris[3]. Skrzek składany jest w płytkich wodach, np. na bagnach czy polach ryżowych z wodą o temperaturze 5–10 °C[3]. Jaja składane są na dnie zbiornika wodnego w liczbie od 500 do 3000[3]. Metamorfoza następuje między majem i czerwcem[3]. Połowa nowo wyklutych żabek dojrzałość płciową osiąga w październiku tego samego roku, a reszta w następnym roku[3].

Zastosowania[edytuj | edytuj kod]

Organy wewnętrzne mutanta R. japonica charakteryzującego się przezroczystą skórą[4].

Sumida et al. stworzyli odmianę R. japonica charakteryzującą się prześwitującą skórą poprzez krzyżówkę oraz kojarzenie krewniacze potomstwa dwóch zmutowanych linii z allelami recesywnymi odpowiedzialnymi za występowanie szarych oraz czarnych oczu[4]. Był to pierwszy przezroczysty mutant gatunku czworonogów stworzony w laboratorium[4]. Mutanty te charakteryzują się niską liczbą chromatoforów w skórze, dzięki czemu jest ona przezroczysta, co pozwala na obserwację wzrostu narządów, karcynogenezy i następującego rozwoju nowotworu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rana japonica, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Rana japonica, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  3. a b c d e f g h i j k l m n o p AmphibiaWeb – Rana japonica, amphibiaweb.org [dostęp 2020-07-27].
  4. a b c d Masayuki Sumida i inni, The first see-through frog created by breeding: description, inheritance patterns and dermal chromatophore structure, „Scientific Reports”, 6 (1), 2016, s. 1–8, DOI10.1038/srep24431, ISSN 2045-2322 [dostęp 2020-07-27] (ang.).