Ranczo Wilkowyje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ranczo Wilkowyje
Gatunek

komedia obyczajowa

Rok produkcji

2007

Data premiery

26 grudnia 2007

Kraj produkcji

Polska

Język

polski
angielski

Czas trwania

96 min

Reżyseria

Wojciech Adamczyk

Scenariusz

Robert Brutter
Jerzy Niemczuk

Główne role

Ilona Ostrowska
Cezary Żak
Paweł Królikowski
Artur Barciś
Radosław Pazura
Marta Lipińska

Muzyka

Krzesimir Dębski

Zdjęcia

Włodzimierz Głodek

Scenografia

Janusz Sosnowski

Kostiumy

Elżbieta Radke

Montaż

Marek Król

Produkcja

Studio A

Dystrybucja

Forum Film Poland

Na planie filmu. Jeruzal, lipiec 2007

Ranczo Wilkowyje – polski film fabularny z 2007 roku w reżyserii Wojciecha Adamczyka, którego fabuła nawiązuje do serialu telewizyjnego Ranczo wyprodukowanego przez TVP.

Film został nakręcony między realizacją 2. i 3. sezonu serialu Ranczo. Zawiera fabularne rozwinięcia wątków 2. sezonu serialu, ale przedstawia alternatywną wersję wydarzeń, niezależną wobec sezonu 3. Jako osobny film kinowy, prezentuje rozwiązania formalne, znacząco odbiegające od poetyki serialu, m.in. wizualizację koszmarnego snu wójta, słowne wulgaryzmy po polsku i angielsku, krótko pokazaną nagość, typowo filmowe najazdy kamery, bardziej wyrazistą muzykę, krótkie sceny gagowe czy widowiskowy pościg na furmankach z popisami kaskaderskimi.

Film był wyświetlany w kinach i został udostępniony do sprzedaży na DVD.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Do małej polskiej wsi przeprowadza się Amerykanka Lucy (Ilona Ostrowska) i zamieszkuje w małym dworku. Lucy związuje się uczuciowo z Kusym (Paweł Królikowski), który jest malarzem, a poza tym niepijącym alkoholikiem. Sytuację komplikuje przybycie z Ameryki byłego męża Lucy, Louisa (Radosław Pazura). Na tym tle rozgrywają się liczne zabawne perypetie całej galerii osobliwych postaci wiejskiego światka.

Wójtowi (Cezary Żak) śni się pewnej nocy horror z powracającym Czerepachem (Artur Barciś) w roli głównej. Niedługo potem dowiaduje się o kontroli antykorupcyjnej przeprowadzonej przez Regionalną izbę obrachunkową. W dniu jej rozpoczęcia okazuje się, że kontrolerem jest miesiąc wcześniej przyjęty na to stanowisko Czerepach. Wójt wraz z Więcławskim (Grzegorz Wons) próbują przeszkodzić mu wykonanie kontroli.

Tymczasem stali bywalcy ławeczki postanawiają założyć biznes i sprzedawać na placu w Wilkowyjach piwo w kuflach. Nazywają swój pomysł „Budka z piwem”. Jednak, ponieważ po krótkim czasie są zmęczeni swoją pracą, zatrudniają w Budce nowopoznanego kolegę Klaudii, filozofa Emanuela (Grzegorz Woś).

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

  • Okres zdjęciowy rozpoczął się 17 lipca 2007. Zdjęcia były realizowane w Latowiczu i Jeruzalu.
  • Język angielski, którym głównie między sobą porozumiewali się Lucy, Kusy i Louis, został uzupełniony polskimi napisami, a gdy film był nadawany na kanałach Telewizji Polskiej również polskim lektorem, z którego po pewnym czasie zrezygnowano z powodu obecności napisów o treści dokładnie tej samej, co tekst czytany przez lektora.
  • Film był zadedykowany zmarłemu aktorowi Rancza, Leonowi Niemczykowi.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]