Randolph Nesse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Randolph Martin Nesse
Ilustracja
Randolph M. Nesse w czasie LV Warsztatów Biologii Ewolucyjnej w Warszawie
Data urodzenia 1948
Zawód lekarz, nauczyciel akademicki, naukowiec
Tytuł naukowy profesor
Edukacja Carleton College, University of Michigan Medical School
Uczelnia University of Michigan
Wydział Research Center for Group Dynamics, Institute for Social Research, Psychiatry Department
Stanowisko Profesor
Strona internetowa

Randolph Martin Nesse (ur. 1948) – amerykański lekarz, propagator medycyny ewolucyjnej.

Profesor psychologii i psychiatrii na Uniwersytecie Michigan. W pracy zawodowej zajmuje się badaniami nad ewolucją różnych emocji, tj. nad ich pochodzeniem i biologiczną funkcją. W szczególności bada psychologiczne aspekty żałoby po utracie bliskich i wpływ występujących wówczas nastrojów w szczególności depresji na wybór celów. Interesują go też sytuacje kiedy cel nie został osiągnięty. Zajmuje się neuroendokrynologią i społecznymi przyczynami powstawania stresu. Ponadto jest znany z propagowania medycyny darwinowskiej (ewolucyjnej).

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Tytuł B.A. uzyskał na Carleton College w roku 1970, a stopień doktora medycyny (M.D.) w roku 1974 na Uniwersytecie Michigan, z którym jest związany przez całą karierę. W 1975 r. uzyskał dyplom American Board of Medical Examiners, a w 1979 roku certyfikat psychiatrii American Board of Psychiatry and Neurology. Ma licencję medyczną stanu Michigan. Stanowisko Assistant Professor w zakresie psychiatrii na rodzimym uniwersytecie uzyskał w 1979 r., stanowisko Associate Professor w tej samej dziedzinie w 1985 r. W 1993 r. uzyskał stanowisko profesora psychiatrii, a w 2001 r. profesora psychologii. Pełnił również funkcje kierownika projektów naukowych oraz był profesorem wizytującym na innych uczelniach.

Autor lub współautor ok. 200 publikacji naukowych. Wśród nich, jedną z bardziej znanych, jest książka napisana wraz z George'em Williamsem Why We Get Sick: The New Science of Darwinian Medicine, 1995. Prowadzi blog The Skeptical Adaptationist.

Członkostwo[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Randolph Nesse (ang.). W: Research Center for Group Dynamics – Primary Research Staff [on-line]. Uniwersytet Michigan. [dostęp 2011-10-24].
  2. R.M. Nesse: Oficjalne CV (ang.). [dostęp 2011-10-24].