Randy Orton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wrestling pictogram.svg Randy Orton
Randy Orton
Pełne imię i nazwisko Randall Kenneth Orton
Pseudonim The Viper
The Legend Kiler
WWE Apex Predator
Data urodzenia 1 kwietnia 1980
Obywatelstwo St. Louis Missouri
Wzrost 6 ft 5 in (1,96 m)[1] cm
Masa ciała 250 lb (113 kg) kg
Debiut 21 listopada 2000
Strona internetowa

Randal Keith „Randy” Orton (ur. 1 kwietnia 1980 w Knoxville) – amerykański wrestler i aktor. Obecnie związany z WWE, gdzie występuje w brandzie WWE SmackDown!, jako członek The Wyatt Family.

Orton jest ośmiokrotnym posiadaczem pasa mistrzowskiego WWE, oraz czterokrotnym posiadaczem Mistrzostwa świata wagi ciężkiej WWE. Randy Orton był ostatnim posiadaczem World Heavyweight Championship, który został zunifikowany z pasem WWE w pas WWE World Heavyweight. Orton jest wrestlerem w trzecim pokoleniu. Jego dziadek Bob Orton senior, ojciec „Cowboy” Bob Orton oraz jego stryj Barry Orton występowali w ringach wielu federacji w Stanach Zjednoczonych.

W grudniu 2003 po raz pierwszy wywalczył tytuł WWE Intercontinental Championship. Jako team Rated RKO (wraz z Edgem) zdobył pas WWE World Tag Team Championship. Na gali Night of Champions (2010), walcząc w Six Pack Matchu, zdobył pas WWE Champion odbierając go Sheamusowi. Stracił go na Raw na rzecz Miza, który skorzystał z walizki Money in the Bank.

Na Smackdown 6 maja 2011 zdobył pas mistrza świata wagi ciężkiej pokonując Christiana. Na Over the Limit obronił pas w pojedynku z Christianem. Podczas Capitol Punishment kolejny raz pokonał tego wzmiankowanego wyżej wrestlera i obronił pas wagi ciężkiej. Stracił go podczas Money in the Bank ladder matchu na rzecz Christiana. Na SummerSlam odebrał tytuł temuż zawodnikowi tym samym stając się nowym World Heavyweight Championem. Tytuł ten stracił na Night of Champions na rzecz Marka Henry’ego. Na Elimination Chamber 2012 miał stanąć przed szansą odzyskania tytułu World Heavyweith Championship, jednak nie wystąpi z powodu kontuzji, której doznał na RAW. Na Wrestlemanii XXVIII przegrał z Masked Kanem. Jednak na następnym SmackDown pokonał Kane'a w walce bez dyskwalifikacji. Na Extreme Rules 2012 po raz kolejny wygrał z Wielkim Czerwonym Potworem. 30 maja 2012 został zawieszony na 60 dni za naruszenie zasad Wellness Policy. Na WWE Night of Champions 2012 wygrał walkę z Dolphem Zigglerem. Wygrał z Albertem Del Rio na Hell in a Cell 2012, Alberto został pokonany poprzez imponujące RKO wykonane przez Apex Predatora. W lipcu 2013 roku wygrał Money in the Bank ladder match tym samym stając się Mr. MITB. Na SummerSlam 2013 wykorzystał walizkę na Danielu Bryanie z pomocą Triple H który wykonał na nim Pedigree. Orton stał się WWE Championem. Na WWE Night of Champions stracił pas na WWE walcząc przeciwko Danielowi Brayanowi. Na Hell in a Cell 2013 odzyskał pas WWE pokonując Daniela Bryana w Hell in a Cell Matchu, w którym sędzią specjalnym był HBK Shawn Michaels. Orton wygrał po Sweet Chin Music w wykonaniu HBK na Bryanie.Pokonał Johna Cene na TLC 2013. Orton obronił pas WWE i WHC na royal rumble pokonując Johna Cene, dzięki ingerencji Bray Wyatta. Stracił pasy na rzecz Daniela Bryana w walce wieczoru Wrestelmanii 30. Na następnych galach PPV walczył w Evolution z Batistą i Triphle H przeciwko The Shield. Przegrali na Extreme Rules i Payback. Po tej właśnie gali, na RAW 2 czerwca 2014 roku Evolution przerodziło się w Dyrekcje zyskując Setha Rollinsa. Wraz z Brayem Wyattem i Luckiem Harperem tworzą The Wyatt Family. 29 stycznia 2017 roku Randy Orton po raz drugi w karierze wygrał Royal Rumble, eliminując jako ostatniego Romana Reignsa.

Osiągnięcia[edytuj]

World Wrestling Entertainment

Pro Wrestling Ilustrated

 • PWI Nowicjusz roku (2001)
 • PWI Największe postępy roku (2004)
 • PWI umieściło go na 1. miejscu z 500. wrestlerów roku 2008
 • PWI Najbardziej znienawidzony wrestler roku (2007) (2009) (2014)
 • PWI Feud roku (2009) vs. Triple H
 • PWI Wrestler Roku (2009) (2010)
 • PWI Najbardziej popularny wrestler roku (2010)
 • PWI umieściło go na 2. miejscu z 500. wrestlerów roku 2011

Ohio Valley Wrestling

 • 2 x OVW Hardcore Championship

Wrestling Observer Newsletter

 • Most Improvided (2004)

Filmografia[edytuj]

 • To cały ja (That’s What I Am, 2011) jako Ed Freel
 • 12 rund 2 (12 Rounds: Reloaded, 2013) jako Nick Malloy

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]