Rania (królowa Jordanii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rania al-Abd Allah
Królowa Jordanii
Ilustracja
2018
ilustracja herbu
podpis
Królowa Jordanii
Okres od 7 lutego 1999
Jako żona Abd Allaha ibn Husajna
Koronacja 22 marca 1999
Dane biograficzne
Dynastia Haszymici
Data i miejsce urodzenia 31 sierpnia 1970
Kuwejt
Ojciec Fajsal Sidki al-Jasin
Matka Ilham Jasin
Mąż Abd Allah II ibn Husajn
od 10 czerwca 1993
Dzieci Husajn, Iman, Salma, Haszim
Odznaczenia
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Republiki Austrii I klasy Order Al-Khalifa I klasy (Bahrajn) Królewski Order Domowy Brunei I klasy Krzyż Wielki Orderu Karola III (Hiszpania) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Order Drogocennej Korony I Klasy (Japonia) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia) Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka (Portugalia) Krzyż Wielki Klasy Specjalnej Orderu Zasługi RFN Order Królewski Serafinów (Szwecja) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy z Wielkim Łańcuchem

Rania al-Abd Allah (arab. رانية العبدالله) (ur. 31 sierpnia 1970 w Al-Kuwait jako Rania al-Jasin) – królowa Jordanii, małżonka króla Abd Allaha ibn Husajna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Rania al-Jasin przyszła na świat w palestyńskiej rodzinie osiadłej w Kuwejcie. Ukończyła szkołę podstawową i średnią New English School w rodzinnym kraju, po czym ukończyła studia ekonomiczne na amerykańskim uniwersytecie w Kairze (w 1991). Po ukończeniu studiów pracowała w Citibanku, następnie dla Apple Computer w Jordanii.

Królowa Jordanii[edytuj | edytuj kod]

Królowa Rania z Laurą i George'em Bushami oraz mężem
Jordańska rodzina królewska
(Haszymidzi)
Coat of Arms of Jordan.svg

JKM królowa Noor (żona króla Husajna)

Swojego przyszłego męża, księcia Abd Allaha, poznała w styczniu 1993 na przyjęciu. Dwa miesiące później zaręczyli się, po czym pobrali 10 czerwca tego samego roku. Rania podkreśla, że jest kobietą muzułmańską. Jest rzeczniczką równouprawnienia kobiet i nie nosi tradycyjnych strojów, preferując nowoczesny styl ubioru. Królowa angażuje się w zmianę wizerunku krajów arabskich na świecie. W 2008 w serwisie internetowym YouTube prowadziła wideoblog, na którym regularnie umieszczała filmiki rozprawiające się z poszczególnymi stereotypami na temat Bliskiego Wschodu i sytuacji tamtejszych kobiet[1]. Za swoją kampanię w listopadzie 2008 została laureatką nagrody YouTube Visionary Award, przyznawanej internautom, którzy wykorzystują platformę YouTube do promowania pozytywnych wartości.

Rania zajęła trzecie miejsce w przeprowadzonym przez magazyn „Harpers and Queens” rankingu na „najpiękniejszą kobietę na świecie”[2]. Jej mąż - król - nadał jej 9 czerwca 2004 honorową rangę pułkownika jordańskich sił zbrojnych.

W ciągu ostatnich lat królowa Rania patronowała wielu inicjatywom z dziedziny edukacji i kształcenia. Królowa jest przewodniczącą pierwszego w Jordanii interaktywnego muzeum dla dzieci. Instytucja otwarta w maju 2007 ma na celu zachęcenie dzieci i rodzin do uczenia się przez całe życie[3]. W kwietniu 2008 królowa rozpoczęła „Madrasati” („Moja szkoła”), inicjatywę zmierzającą do modyfikacji i ulepszenia 500 jordańskich szkół[4]. Królowa Rania uważa, że ważnym aspektem kształcenia jest wyposażenie młodych ludzi w umiejętności niezbędne do wykonywania przyszłej pracy. W 2003 zainicjowała Fundusz dla przyszłości sierot[5] oraz Program stypendialny królowej Ranii, którego celem jest współpraca z uniwersytetami na całym świecie w zakresie fundowania stypendiów dla obywateli Jordanii[6].

Małżeństwo i dzieci[edytuj | edytuj kod]

Rania i Abd Allah mają czworo dzieci:

  • Książę Husajn (ur. 28 czerwca 1994)
  • Księżniczka Iman (ur. 27 września 1996)
  • Księżniczka Salma (ur. 26 września 2000)
  • Książę Haszim (ur. 30 stycznia 2005)

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 2009 otrzymała Medal Zasłużony dla Tolerancji nadawany przez Fundację Ekumeniczną „Tolerancja” ludziom kultury, sztuki, politykom, osobom duchownym różnych wyznań, które w sposób szczególny zasłużyły się szerzeniu idei tolerancji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pogadaj sobie z piękną królową, Dziennik.pl, 12 kwietnia 2008 [zarchiwizowane z adresu 2008-04-13].
  2. Wyniki rankingu w magazynie „Harpers and Queens”
  3. Król i królowa na otwarciu jordańskiego muzeum dla dzieci. 24.05.2007.
  4. Madrasati. [dostęp 2012-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-08)].
  5. Dalya Dajani, Orphans' future security depends on society's commitment, contributions — Hilayel, Embassy of the Hashemite Kingdom of Jordan – Washington DC, 22 stycznia 2004 [zarchiwizowane z adresu 2004-09-04] (ang.).
  6. Stypendia królowej Ranii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]