Ransom Riggs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ransom Riggs
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 lutego 1979
Maryland
Narodowość amerykańska
Język angielski
Dziedzina sztuki literatura dla dzieci i młodzieży, fantasy
Ważne dzieła

Osobliwy dom pani Peregrine

Strona internetowa

Ransom Riggsamerykański pisarz, autor powieści Osobliwy dom pani Peregrine.

Urodził się w 1979 roku, w Maryland, na dwustuletniej rodzinnej farmie, a dorastał na Florydzie. Studiował literaturę angielską na Kenyon College oraz filmoznawstwo na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. W magazynie „Mental floss” publikował artykuły na temat Sherlocka Holmesa, zatytułowane „Sherlock Holmes Handbook. The Methods and Mysteries of the World's Greatest Detective”, które zostały wydane w 2009 roku jako przewodnik do filmu Sherlock Holmes (2009].

Riggs zbierał również ciekawe fotografie, które, za zgodą swojego wydawcy, Quirk Books, chciał wydać jako książkę z obrazkami. Za radą redaktora ułożył je jednak w przewodnik, do którego dołączył narrację[1][2]. Tak powstał Osobliwy dom pani Peregrine, który zyskał status bestsellera New York Timesa[3]. W 2016 na podstawie książki powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Tima Burtona[4].

Inna książka Riggsa, również inspirowana fotografiami, „Talking Pictures”, została wydana w Stanach Zjednoczonych w październiku 2012. W 2014 ukazała się kolejna część Osobliwego domu..., zatytułowana „Hollow City”. W 2015 wydana została ostatnia część trylogii pod tytułem „Biblioteka dusz”. W 2019 wydana została „Mapa dni”, jako kontynuacja cyklu. Kolejną odsłoną przygód Jacoba i jego przyjaciół przedstawiono w "Konferencji Ptaków", opublikowanej w 2020 r., sugerując tym samym ukazanie się kolejnych książek z serii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]