Przejdź do zawartości

Rapidograf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rapidograf (nazywany czasami niepoprawnie rapitograf) – pisak kreślarski w postaci pióra, który pozwala na rysowanie tuszem linii o stałej grubości[1]. Służy do wykreślania rysunków i ich opisywania na papierze (brystolu) lub kalce technicznej. Popularne jest też użycie rapidografu do zdobień paznokci[2].

Polska nazwa rapidograf[1] pochodzi od nazwy Rapidograph firmy Rotring.

Wyróżnia się pióra kreślące linie o różnej grubości. Standardowo końcówki piór oznacza się różnymi kolorami w zależności od grubości. Zazwyczaj stosowane są grubości: 0,13 (fioletowy); 0,18 (czerwony); 0,25 (biały); 0,35 (żółty); 0,50 (brązowy); 0,70 (niebieski); 1,00 (pomarańczowy) i 1,40 mm (zielony).

Przygotowanie rapidografu do pracy wymaga napełnienia zbiorniczka tuszem kreślarskim lub włożenia naboju kapilarnego z tuszem, który podczas rysowania spływa cienką rurką umieszczoną wewnątrz wymiennej końcówki, po powierzchni stalowej igiełki[1]. Igiełka ta ma możliwość ograniczonego przesuwu wzdłuż rurki i dodatkowe zadanie – udrażniania prześwitu rurki. Przed dłuższą przerwą w kreśleniu (ponad jeden tydzień) konieczne jest usunięcie reszty tuszu z pisaka przez umycie go, ponieważ zeschnięty tusz, zwłaszcza w piórach o mniejszych średnicach, nie daje się usunąć i konieczna jest wymiana końcówki pisaka na nową.

Pisaki kreślarskie, od nazw firm, bywają nazywane rystorami, rotringami, stadlerami itp.

Przyrządy te są produkowane m.in. przez firmy: Rystor[3], Rotring, Staedtler i Faber Castell.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Rapidograf, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-09-01].
  2. Rapidoart | Egipskie paznokcie [online] [dostęp 2019-04-20] (pol.).
  3. O nas [online], Rystor [dostęp 2021-09-01].