Rarotonga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rarotonga
Ilustracja
Zdjęcie satelitarne wyspy
Państwo  Nowa Zelandia
Terytorium stowarzyszone  Wyspy Cooka
Akwen Ocean Spokojny
Archipelag Południowe Wyspy Cooka
Powierzchnia 67,0 km²
Populacja (2009)
• liczba ludności

13 600
Położenie na mapie Wysp Cooka
Mapa konturowa Wysp Cooka, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Rarotonga”
Położenie na mapie Oceanu Spokojnego
Mapa konturowa Oceanu Spokojnego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Rarotonga”
Ziemia21°15′S 159°45′W/-21,250000 -159,750000
Mapa wyspy

Rarotonga – wyspa wchodząca w skład Południowych Wysp Cooka, należąca administracyjnie do terytorium zależnego Nowej ZelandiiWyspy Cooka[1]. Wyspa stanowi jednocześnie jednostkę administracyjną o takiej samej nazwie.

Jest to największa i najludniejsza spośród Wysp Cooka. Ma ona powierzchnię 67,0 km², a zamieszkana jest przez 13 600 mieszkańców (dane szacunkowe na 2009)[1]. Jest to wyspa wulkaniczna[1] - stanowi szczyt wygasłego wulkanu. Najwyższym wzniesieniem jest Te Manga osiągająca 652 m n.p.m. Wyspa jest otoczona rafami koralowymi[1].

Na wyspie znajduje się stolica Wysp Cooka - miejscowość Avarua. Ze względu na ukształtowanie wyspy (górzyste wnętrze), wszystkie osiedla ludzkie rozlokowane są na wybrzeżu. W północnej części wyspy znajduje się główne lotnisko Wysp Cooka.

Ludność wyspy zajmują się uprawą drzew cytrusowych, ananasów, kokosowej palmy, bananów[1]. Na wyspie rozwinęła się turystyka[1].

Wyspa została podzielona administracyjnie na 5 dystryktów, które dzielą się na 70 tradycyjnych wsi (tapere). Jednak obecnie istniejące osady skupiają po kilka tapere. Głównymi miejscowościami, poza stolicą, są: Pue, Matavera, Ngatangiia, Muri, Titikaveka, Arorangi, Nikao i Avatiu.

Wyspa została odkryta w 1814, a od 1888 wraz z innymi wyspami archipelagu stanowiła protektorat brytyjski, zwany od 1891 Cook Islands Federation. W 1901 atol wraz z całymi Wyspami Cooka został przekazany Nowej Zelandii.

Na wyspie podpisany został traktat z Rarotonga.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Rarotonga, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-04-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]