Ratownictwo górnicze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ratownictwo górnicze - to dział ratownictwa zajmujący się udzielaniem pomocy górnikom i kopalniom zagrożonym skutkami zdarzeń związanych z pożarami podziemnymi, wybuchami gazów kopalnianych i pyłu węglowego, wyrzutami gazów i skał, zawałami skał i tąpaniami, gwałtownymi wdarciami wody do wyrobisk górniczych oraz usuwania skutków i przywracania bezpiecznych warunków pracy po zaistnieniu tych zdarzeń oraz działalnością prewencyjną i szkoleniową w kopalniach.

Organizacja i działanie w Polsce[edytuj]

Podstawą ratownictwa górniczego w polskich kopalniach węgla kamiennego są ratownicy górniczy zgrupowani w zakładach górniczych. W każdym zakładzie górniczym prowadzącym roboty górnicze są drużyny ratownicze liczące od kilkunastu do 80 ratowników. Łącznie ratowników w zakładach górniczych jest ponad 6 tys. Jest to jądro ratownictwa górniczego. Natomiast w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) S.A. jako jednostce ratownictwa górniczego zgrupowani są ratownicy zawodowi i okresowo oddelegowani z zakładów górniczych.

Zadania ratownicze CSRG S.A. wykonuje poprzez pogotowia górnicze zgrupowane w 4 Okręgowych Stacjach Ratownictwa Górniczego, 6 pogotowi specjalistycznych i zawodowych ratowników.

Z dwustopniowego systemu zabezpieczenia ratowniczego wynika, że podstawą ratownictwa górniczego są ratownicy w zakładach górniczych. CSRG S.A. zabezpiecza zakłady górnicze dyżurującymi przez 24 godz. zastępami ( łącznie 50 ludzi) oraz specjalistyczny sprzęt wspomagający prowadzenia akcji przez kopalniane zastępy ratownicze.

Istota zabezpieczenia ratowniczego przez CSRG S.A. polega na tym, że w dowolnej chwili w ciągu doby można przesłać na dowolny zakład górniczy kilkunastu ratowników z odpowiednim sprzętem, a w tym czasie zakład górniczy ma czas mobilizować większą ilość swoich ratowników, ponieważ na każdej zmianie roboczej w dni tzw.czarne w podziemiach każdej kopalni dyżuruje po dwa zastępy ratownicze (zgodnie z odpowiednimi przepisami ratowniczymi), wykonując najczęściej prace profilaktyki pożarowej lub inną profilaktykę. Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego z siedzibą w Bytomiu posiada następujące oddziały:

  • Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego w Bytomiu,
  • Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego w Jaworznie
  • Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim
  • Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego w Zabrzu

Stacje te stanowią trzon ratownictwa górniczego w Polsce. Utrzymywane są w nich w stałej gotowości, umożliwiającej natychmiastowy wyjazd na wezwanie z zakładu górniczego dyżurujące zawodowe zastępy ratownicze, zawodowe pogotowia specjalistyczne, lub dyżurujące zastępy dla grup zakładów górniczych[1]. Stacje te w razie zagrożenia działają na terenie całego kraju. W normalnym trybie zabezpieczają one określone kopalnie. Przykładowo stacja w Wodzisławiu Śląskim zabezpiecza 9 kopalń węgla kamiennego: „Rydułtowy-Anna”,„Marcel”, „Chwałowice”, „Jankowice”, „Borynia", "Jas-Mos","Zofiówka", „Pniówek” i „Krupiński”[2]. W sumie CSRG S.A. zabezpiecza: 31 kopalń węgla kamiennego, 3 kopalnie soli, 2 kopalnie rud cynku i ołowiu, 3 kopalnie surowców budowlanych, 4 inne zakłady[3]. W Okręgowych Stacjach Ratownictwa Górniczego (OSRG) przeprowadza się również szkolenia oraz ćwiczenia z zakresu ratownictwa górniczego.

Okręgowe stacje ratownictwa górniczego działają również w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym udzielając pomocy (w ludziach i sprzęcie) straży pożarnej podczas dużych katastrof i innych poważnych zagrożeń np. podczas zawalenia się hali MTK w Chorzowie.

Przypisy

  1. http://www.csrg.bytom.pl/pl/dokument/26/6/historia.html 100-LAT ZORGANIZOWANEGO RATOWNICTWA GÓRNICZEGO W BYTOMIU
  2. http://www.csrg.bytom.pl/main/wodzislaw OSRG Wodzisław
  3. http://www.csrg.bytom.pl/pl/dokument/26/6/historia.html 100-LAT ZORGANIZOWANEGO RATOWNICTWA GÓRNICZEGO W BYTOMIU

Linki zewnętrzne[edytuj]

  1. strona CSRG S.A.