Ratusz (Skamieniałe Miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ratusz – jedna z wychodni w rezerwacie przyrody Skamieniałe Miasto na Pogórzu Ciężkowickim. Znajduje się w Ciężkowicach, po prawej stronie drogi wojewódzkiej nr 977 z Tarnowa do Gorlic, w odległości około 1 km od centrum Ciężkowic. Po drugiej stronie tej drogi znajduje się parking i miejsce biwakowe dla turystów. Z parkingu prowadzi na Ratusz przejście specjalnym turystycznym wiaduktem ponad drogą. Na płaskim wierzchołku Ratusza zamontowano ławki dla turystów i rozciąga się stąd panorama widokowa na Pogórze Rożnowskie i Ciężkowickie[1]. Podstawa Ratusza znajduje się na wysokości około 250 m n.p.m.[2].

Nazwa Ratusz związana jest z legendą, według której dawniej w skale tej znajdowała się siedziba magistratu miasta Ciężkowice. Jego rajcy nie troszczyli się jednak o dobro mieszkańców, lecz zajmowali głównie urządzaniem hucznych imprez, na których kwitło pijaństwo i rozpusta. Za karę cały magistrat wraz z rajcami zamieniony został w skałę. Rajcy umarli z pragnienia patrząc na przepływająca obok rzekę Białą, z której jednak nie mogli się napić wody. Podobno ożyją dopiero wtedy, gdy poziom Białej podniesie się tak wysoko, że zaleje szczelinę na jej wierzchołku[1].

W rzeczywistości zaś skała została podcięta przez rzekę Białą, która dawniej uderzała o brzeg wzniesienia podmywając jego stoki. Obecnie jej nurt nieco odsunął się na zachód. Ratusz zbudowany jest z piaskowca ciężkowickiego płaszczowiny śląskiej Karpat Zewnętrznych. Piaskowiec ten powstał w wyniku sedymentacji około 58 – 48 mln lat temu na dnie Oceanu Tetydy[3].

Dla wspinaczy skałkowych Ratusz jest atrakcyjnym obiektem wspinaczkowym, jednak obowiązuje zakaz wspinaczki na skały w rezerwacie przyrody Skamieniałe Miasto. W czasie wspinaczki skały ulegają uszkodzeniu, w szczególności zaś rosnące na nich porosty[4].

Ratusz PCR15.jpg
Ratusz PCR15 (2).jpg
Ratusz PCR15 (3).jpg
Skamieniałe Miasto a2.jpg

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wiesław Szura, Wiesław Ziomek: Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Tuchów: Mała Poligrafia Redemptorystów w Tuchowie. ISBN 978-837631-524-9.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2014-04-01].
  3. Władysław Łoboz. Skalne atrakcje polskich Karpat. Cz., II. Pogórza. [dostęp 2015-03-18].
  4. Wspinaczka w rezerwacie Skamieniałe Miasto. [dostęp 2015-03-19].