Ratusz w Augsburgu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ratusz
Rathaus
Obiekt zabytkowy nr rej. D-7-61-000-824
Ilustracja
ratusz
Państwo  Niemcy
Miejscowość Augsburg
Adres Rathausplatz 2
Typ budynku ratusz
Styl architektoniczny renesans
Architekt Elias Holl
Wysokość całkowita 65 m
Kondygnacje 7
Rozpoczęcie budowy 1615
Ukończenie budowy 1624
Zniszczono 26/27 lutego 1944
Odbudowano 1984
Właściciel Augsburg
Położenie na mapie Bawarii
Mapa lokalizacyjna Bawarii
RatuszRathaus
Ratusz
Rathaus
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
RatuszRathaus
Ratusz
Rathaus
Ziemia48°22′07″N 10°53′55″E/48,368611 10,898611

Ratusz w Augsburgu (Augsburger Rathaus) - siedziba rady miasta i burmistrza Augsburga przy głównym placu miasta (Rathausplatz), perła niemieckiego manieryzmu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ratusz wzniesiony został na miejscu starego, gotyckiego. Budowę rozpoczęto w 1615 roku pod kierownictwem Eliasa Holla. Pierwsze posiedzenie rady miejskiej odbyło się już w 1620, mimo że budynek w pełni ukończony został cztery lata później. Podczas nalotów alianckich w nocy z 26 na 27 lutego 1944 roku został doszczętnie zniszczony. Fasadę odbudowano w 1955, w 1962 oddano do użytku Złotą Salę, pozostałe pomieszczenia odbudowano w latach 1980-1984, jednak prace trwały jeszcze do 1990 roku.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ratusz to budynek trójnawowy, wzniesiony na planie kwadratu. Górują nad nim dwie wieże wysokie na 65 m. Ratusz znajduje się na stoku wzniesienia Eisenberg. Z tego powodu fasada zachodnia - od strony głównego placu ma wysokość 44 metry, a wschodnia fasada od strony Placu Eliasa Holla ma aż 52 metry. Fasady zwieńczone są frontonami z namalowanymi symbolami wolnego miasta – wizerunkami dwugłowego orła, ozdobionymi spływami wolutowymi. Nad portykiem zachodniej fasady widnieje łaciński napis PUBLICO CONSILIO/PUBLICAE SALUTI/MDCXX (publicznej radzie, publicznemu dobru, 1620). Nad portykiem fasady wschodniej znajduje się jedyna pamiątka po starym ratuszu - gotycka płaskorzeźba wielkiego herbu miasta. Nad herbm została zapisana sentencja: CHRISTI TIBI GLORIA/IN AUGUSTA RHAETICA/URBE VERE REGIA (Chrystusie Tobie chwała w Augsburgu należna, prawdziwie królewskim mieście). Na parterze ratusza znajduje się sklep z pamiątkami i kasą biletową, sala historyczna, ukazująca historię Augsburga na przestrzeni dziejów, sala pamięci poległych w obronie miasta i sala pamięci Żydów wywiezionych do obozów śmierci. Na pierwszym piętrze znajduje się sala obrad. Na drugim piętrze znajduje się najsłynniejsza sala ratusza - Złota Sala. Z niej można przejść do Sali Książęcej.

Złota Sala[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Złota Sala w Augsburgu.

Sala Książęca[edytuj | edytuj kod]

Sala Książęca (Fürstenzimmer) to reprezentacyjny gabinet burmistrza Augsburga, w którym przyjmuje najważniejszych gości i uroczyście podpisuje dokumenty. Pokój ma powierzchnię 150 m². Sufit pokryty jest kasetonami. W rogu stoją flagi UE i Augsburga z drzewcami zakończonymi godłem Augsburga - Pyrem[a]

Ratusz w Augsburgu
Fürstenzimmer
Złota sala
Parter
Tablica informacyjna

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Pyr, Zirbelnuss (pol. szyszka limbowa) – wizerunek szyszki sosny pini, symbol dobrobytu od starożytności, używany w heraldyce zachodniej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Martha Schad: Stadtführer Augsburg - für Gäste, Kenner und Liebhaber. Wiβner-Verlag, 2011. (niem.)