Rauf Denktaş

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rauf Denktaş
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

27 stycznia 1924
Pafos

Data i miejsce śmierci

13 stycznia 2012
Nikozja

1. Prezydent Cypru Północnego
Okres

od 15 listopada 1983
do 24 kwietnia 2005

Przynależność polityczna

Partia Jedności Narodowej

Następca

Mehmet Ali Talat

2. Wiceprezydent Republiki Cypryjskiej
Okres

od 18 lutego 1973
do 15 lipca 1974

Przynależność polityczna

Turecka Organizacja Oporu

Poprzednik

Fazıl Küçük

Następca

urząd zlikwidowany

Faksymile

Rauf Raif Denktaş (ur. 27 stycznia 1924 w Pafos, zm. 13 stycznia 2012 w Nikozji Północnej) – polityk turecko-cypryjski, pierwszy prezydent Tureckiej Republiki Cypru Północnego w latach 1983–2005. Były lider Partii Jedności Narodowej (UBP, Ulusal Birlik Partisi).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rauf Denktaş był w latach 1983 do 2005 prezydentem tureckiej części Cypru, kraju nieuznawanego przez żadne państwo świata poza Turcją. Był zwolennikiem daleko idącej autonomii dla tureckiej części Cypru, a nawet opowiadał się za włączeniem tej części wyspy w struktury Republiki Tureckiej.

Jednocześnie był przeciwnikiem połączenia tureckiej i greckiej części wyspy.

Aktywnie hamował zbliżenie obojga narodów zamieszkałych na tej wyspie Morza Śródziemnego.

Denktaş zrezygnował z urzędu prezydenta po referendum dotyczącego tak zwanego Planu Annana, który przewidywał utworzenie wspólnej federacji obu części wyspy. Wbrew jego woli, większość obywateli tureckiej części opowiedziała się niespodziewanie za realizacją tego planu, który umożliwiał by de facto przystąpienie obu części wyspy do Unii Europejskiej.

Chociaż realizacja planu został zablokowana poprzez odrzucenie planu przez większość mieszkańców greckiej części wyspy, Denktaş dotrzymał zapowiedzi przedreferendalnej i nie ubiegał się więcej o następną – piątą kadencję.

W roku 2005 Denktaş był najdłużej urzędującym prezydentem z wszystkich państw na świecie.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Obok kariery politycznej, Denktaş był znanym fotografem i pisarzem. Jego zdjęcia były wystawiane w wielu krajach między innymi w Wielkiej Brytanii, Australii, Włoszech a także w Polsce. Denktaş był autorem ponad pięćdziesięciu książek. Denktaş był żonaty i miał 3 synów, spośród których jeden zginął w wypadku samochodowym, a drugi syn zmarł przy zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych.[potrzebny przypis]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]